Tryb pozakonkursowy tzw. „małe granty” w Województwie Lubelskim
- Wynika z art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1057).
- Umożliwia ubieganie się o dotację na realizację zadania publicznego poza otwartymi konkursami ofert.
- W ramach trybu pozakonkursowego o dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe lub podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy (zwane organizacjami pozarządowymi). Należą do nich:
- organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne,
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami o których mowa w art.3 ust.3 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1468), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
- Ofertę na realizację zadania przedstawia organizacja pozarządowa z własnej inicjatywy.
Warunki, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o dotację w ramach trybu art.19a ustawy
- Należy złożyć ofertę na druku zgodnym ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r. poz.2057).
- Oferta musi dotyczyć zadania o charakterze lokalnym lub regionalnym (terytorium Województwa Lubelskiego).
- Wysokość dofinansowania lub finansowanie zadania, o które ubiega się organizacja pozarządowa nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł.
- Zadanie publiczne powinno być zrealizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.
- Łączna wartość środków finansowych przekazanych tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł w danym roku kalendarzowym.
Pozostałe informacje
- Zaleca się, aby oferta była wypełniona komputerowo. W przypadku ręcznego wypełniania, ofertę należy uzupełnić w sposób czytelny drukowanymi literami.
- Zaleca się złożenie oferty min. 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia realizacji zadania.
- Nabór ofert w ramach „małych grantów” odbywa się w trybie ciągłym (przez cały rok).
- W przypadku gdy Oferent nie jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym do oferty należy załączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię aktualnego wyciągu z innego rejestru lub ewidencji.
- W przypadku gdy wyciąg z innego rejestru lub ewidencji, o którym mowa powyżej nie zawiera informacji o sposobie i/lub osobie/ach (nazwisko/a i funkcja/e) upoważnionej/ych do składania oświadczeń woli w imieniu Oferenta, należy załączyć inny dokument (np. statut, uchwała itp.) lub stosowane pełnomocnictwo.
- W przypadku Województwa Lubelskiego organem wykonawczym, do którego adresowana jest oferta jest Zarząd Województwa Lubelskiego.
- Oferty należy składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin
Tryb postępowania
- Oferta po wpłynięciu do właściwego departamentu merytorycznego Urzędu Marszałkowskiego poddawana jest ocenie formalnej i merytorycznej. Wydawana jest ocena , która przedstawiana jest Zarządowi Województwa Lubelskiego. Podejmuje on ostateczną decyzję co do celowości realizacji zadania.
- W przypadku uznania celowości oferta zostaje zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Marszałkowskiego.
- W myśl art.19a, ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w BIP może zgłaszać uwagi dotyczące oferty. Uwagi należy złożyć w formie pisemnej. Są one rozpatrywane przez Zarząd Województwa Lubelskiego.
- Następnie Zarząd Województwa Lubelskiego podpisuje umowę dotyczącą realizacji zadania.
Obowiązki organizacji pozarządowej po zakończeniu realizacji zadania
- Po zakończeniu realizacji zadania organizacja pozarządowa ma obowiązek złożyć sprawozdanie na druku zgodnym ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r. poz.2057).
Podstawa prawna
- 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1057)