Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Drużyna z Województwa Lubelskiego Mistrzem Polski Speed-ball

W niedzielę 24 czerwca w Hali Centrum Sportu UMCS w Lublinie odbyły się I Deblowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Speed-ball. Najlepsi polscy zawodnicy walczyli nie tylko o medale, ale również o miejsce w Kadrze Narodowej Juniorów na październikowe Mistrzostwa Świata Speed-Ball w Turcji.

Rozgrywki były emocjonujące, Justyna Liwska i Aleksandra Rzedzicka z lubelskiej drużyny po zaciętym finale pokonały 2:0 zawodniczki z Krakowa i tym samym zostały Mistrzyniami Polski w grze deblowej w kategorii do lat 14. Dobry występ zaliczył również Michał Liwski, który wraz z deblowym kolegą z małopolskiego klubu uplasował się tuż za podium.

Speed-ball powstał w Egipcie w 70-tych latach XX-wieku jako trening koordynacji i refleksu tenisistów, jednak szybko zyskał popularność i ewoluował do odrębnej dyscypliny. Do Polski trafił w 2014 roku zaimportowany przez Przemysława Wolana po jego rocznej wyprawie do Egiptu. To dyscyplina sportowa, w której wykorzystywana jest rakieta i piłka na uwięzi. Lubelski speed-ball plasuje się w krajowej czołówce, niespełna miesiąc temu nasz zawodnik Szymon Gołofit zdobył srebrny medal w konkurencji super solo w kat. do lat 18 uzyskał kwalifikacje i powołanie do Kadry Narodowej Juniorów na październikowe Mistrzostwa Świata w Turcji

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Partnerem wydarzenia była województwo lubelskie.