Departament Promocji, Sportu i Turystyki

X Ogólnopolski Maraton Kolarski MTB o Puchar Ministra Sportu i Turystyki

W niedzielę 3 września 2023 roku w Kraśniku odbył się X Ogólnopolski Maraton Kolarski MTB o Puchar Ministra Sportu i Turystyki „Wybieram kolarstwo – wykluczam nałogi”. Na starcie maratonu stanęło ponad 300 kolarzy którzy rywalizowali w maratonie kolarstwa górskiego MTB.

Organizatorzy przygotowali trudną technicznie trasę na 2 dystansach: Mini 30 km oraz Mega 60 km. Oprócz dorosłych rywalizowała również liczna grupa dzieci w dwóch kategoriach wiekowych 6-9 i 10-12 lat. Celem zawodów była promocja aktywności fizycznej – kolarstwa, stworzenie możliwości rywalizacji sportowej oraz promocja Województwa Lubelskiego. Trasa maratonu wiodła leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Kraśnik, na terenie Miasta Kraśnika, gminy Dzierzkowice oraz Miasta – Gminy Urzędów.
Wyścig na dystansie Mega (60 km) wygrał Wojciech Wójtowicz z Puław a wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Ludynia z Chełma. Na dystansie Mini (30 km) najszybszy okazał się Radosław Wasilewski z Biłgoraja, wśród pań triumfowała Monika Mazur z Zamościa. W kraśnickich zawodach rywalizowali również policjanci oraz leśnicy. Wśród policjantów na dystansie Mini zwyciężył Radosław Wasilewski z Biłgoraja natomiast najszybszym leśnikiem okazał się Robert Socha z Siedliszcza. Wszyscy uczestnicy wyścigu otrzymali pamiątkowe medale a zwycięzcy poszczególnych kategorii puchary oraz nagrody rzeczowe.