Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Uroczyste otwarcie ekspozycji „Dziewczęta w KL Ravensbrűck” w Muzeum Narodowym w Lublinie

21 września 2021 roku w 80. rocznicę transportu specjalnego (Sondertransportu) lubelsko-warszawskiego do KL Ravensbrűck z września 1941 roku, Muzeum Narodowe w Lublinie oddział Martyrologii „Pod Zegarem” udostępnia stałą ekspozycję „Dziewczęta w KL Ravensbrűck”

Przestrzeń wystawiennicza poświęcona została siedemdziesięciu czterem młodym Polkom, które w niemieckim obozie koncentracyjnym zostały poddane eksperymentom pseudomedycznym. Doświadczenia przeprowadzano na lubelskich oraz warszawskich więźniarkach politycznych przez niemieckich lekarzy. Ekspozycja prezentuje kontrastowe rzeczywistości – wolność i piekło obozu koncentracyjnego. Pierwsza część ekspozycji to bogata ikonografia przedstawiająca dziewczęta w czasach przedwojennych. Druga natomiast przedstawia oryginalne listy obozowe pisane przez operowane więźniarki do lubelskich rodzin. Dopełnieniem tego wątku ekspozycji jest wstrząsająca ikonografia kończyn młodych kobiet.

Ekspozycja prezentuje także przedwojenne życiorysy lekarzy niemieckich, którzy zgłaszali się do wykonywania eksperymentów. Jednym z nich jest prof. Karl Franz Gebhard – osobisty lekarz Heinricha Himmlera, który nadzorował i przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty w KL Ravensbrűck.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 12:00. W ramach wydarzenia odbędzie się Msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbrűck i 100. rocznicy urodzin profesor Wandy Półtawskiej, ostatniej żyjącej więźniarki poddanej eksperymentom pseudomedycznym, a także premiera publikacji i książek powiązanych z ekspozycją.