Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelskie z reprezentantką na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024!

Anhelina Łysak – stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego, zawodniczka MKS „Cement-Gryf” Chełm wywalczyła pierwszą kwalifikację olimpijską dla „polskich zapasów” na XXXIII Igrzyska w Paryżu podczas Mistrzostw Świata w Belgradzie (Serbia) w zapasach kobiet.

Rozstawiona z numerem szóstym Anhelina Łysak w kategorii do 57 kg rozpoczęła zmagania od 1/16 finału, gdzie w 13 sekund pokonała Kenijkę Mary Naliaka. W 1/8 finału zwyciężyła z Kanadyjką Hannah Fay Taylor. W ćwierćfinale Anhelina walczyła z Japonką Tsugumi Sakurai. – aktualną mistrzynią świata, która wygrała walkę i awansowała do finału, a Anhelina trafiła do repasaży.  W walce repasażowej Anhelina pokonała w pierwszej rundzie przez przewagę techniczną Białorusinkę Irinę Kurachkinę, aktualną wicemistrzynię olimpijską awansując do walki o brązowy medal. Walkę tę przegrała jednak z Amerykanką Helen Louise Maroulis. W dodatkowej walce nasza zapaśniczka zmierzyła się z Turczynką Elvirę Kamaloglu i pewnie wygrała przez położenie na łopatki, tym samym wywalczyła kwalifikację olimpijską do Paryża zajmując w Mistrzostwach Świata 5 miejsce.