Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Znamy nowych Ambasadorów Województwa Lubelskiego

Grażyna Torbicka, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” i Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej – to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Galę, która odbyła się w Targach Lublin S.A, uświetnił występ Beaty Kozidrak.

Gala Ambasador Województwa Lubelskiego jest dla mnie wyjątkowa. To już 19. edycja wydarzenia, które pokazuje jak wiele osób, firm i instytucji każdego dnia przyczynia się do rozwoju naszego województwa. Co roku Kapituła wybiera tylko troje laureatów. Co roku grono, spośród którego można wybierać jest liczne i to czyni wybór bardzo trudnym, bo wybieramy spośród sobie równych. Wyróżnienie w każdej kategorii może być tylko jedno, ale faktycznie wszyscy nominowani są bezdyskusyjnymi Ambasadorami Województwa Lubelskiego, i to takimi, jakich nasze województwo najbardziej potrzebuje: w dziedzinie nowoczesnych technologii, kultury, medycyny, rozwijania lokalnej gospodarki. Cieszę się więc, że mimo obiektywnych trudności w wybraniu tylko jednej osoby, instytucji lub firmy co roku jakoś się to udaje – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

  • Ambasadorką Województwa Lubelskiego w kategorii „osoba” została Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, odbywającego się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Jest to największe wydarzenie kulturalne i promocyjne Kazimierza Dolnego i Lubelszczyzny. „Dwa Brzegi” to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie jak i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i spotkania z artystami. W 2015 roku Festiwal odwiedziło 25 tys. widzów. W tym roku odbędzie się dwunasta edycja.
  • Zdobywcą statuetki w kategorii „firma” została Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzając na polski rynek nowe gatunki. Jako pierwsza w Polsce mleczarnia zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długo dojrzewający (Bursztyn). Portfolio Spółdzielni opiera na dwóch wiodących markach: Serenada i Skarby Serowara. Pod nazwą Serenada kryje się wachlarz serów żółtych, w tym tak popularnych jak Radamer, Szwajcar Królewiecki, Salami i Gouda. Jest największym producentem serów żółtych dojrzewających w Polsce.
  • W kategorii „instytucja” tytuł otrzymało Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, które działa od siedmiu lat i jest ośrodkiem, zajmującym się leczeniem, chirurgią rekonstrukcyjną i replantacją kończyn, leczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Centrum w Łęcznej posiada bardzo nowoczesny sprzęt i zajmuje się nie tylko oparzeniami, ma także wypracowane skuteczne metody leczenia pacjentów z Zespołem Lyella, który objawia się oddzieleniem naskórka od skóry właściwej w wyniku alergicznej reakcji organizmu na leki. Przeprowadzane są tam również operacje rozszczepu warg i podniebienia u dzieci. Od Listopada 2016 r. Centrum w Łęcznej przygotowywane jest do rekonstrukcji ręki.
[accordion][accordion_content title=”Tegoroczni nominowani w kategorii osoba”]
  • Piotr Tomala przedsiębiorca, Prezes Klubu Wysokogórskiego Lublin w 2011 r. zdobył szczyt Cho Oyu mierzący 8201 m. n.p.m.  Z kolei w roku 2014 zdobył górę Broad Peak mierzącą 8047 m. n. p .m. W sezonie 2017/18 był uczestnikiem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2. Brał udział w akcji ratunkowej dwójki himalaistów uwięzionych na Nanga Parbat, Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza.
  • Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy ABEL, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmskiabsolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Były przeor klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej, wykładowca w seminarium w Jabłecznej. W 1989 r. został wyświęcony na biskupa, w roku 2001 otrzymał godność arcybiskupa. Jako biskup ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej doprowadził do podwojenia liczby czynnych na jej terytorium cerkwi prawosławnych oraz do założenia dwóch nowych monasterów: żeńskiego w Turkowicach oraz męskiego w Kostomłotach. Reprezentował Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w czasie oficjalnych wizyt i konferencji zagranicznych: na VIII Międzynarodowym Rosyjskim Soborze (2004), na uroczystościach kanonizacji metropolity Piotra (Mohyły) (2002), na intronizacji patriarchy serbskiego Ireneusza (2010). Jest zwolennikiem dialogu ekumenicznego. W 2000 roku wydał, wspólnie z katolickim arcybiskupem lubelskim Józefem Życińskim przesłanie aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie. Jest współprzewodniczącym Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego. W 2016 został członkiem delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego. [/accordion_content]
[accordion][accordion_content title=”Tegoroczni nominowani w kategorii firma”]
  • Roztocze Zakład Usługowo-Produkcyjny Roman Rak powstał w 1991 roku, specjalizuje się w produkcji zamknięć przemysłowych (łącznie 1200 pozycji katalogowych). Są to głównie zamki, zawiasy, zaciski używane między innymi w branży energetycznej, teleinformatycznej, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji (autobusy, ciężarówki), w przemyśle maszynowym, klimatyzacji, wentylacji i przemyśle zbrojeniowym. Firma inwestuje w dział badań i rozwoju. 95% sprzedaży skierowane jest poza województwo lubelskie, do około 40 krajów na rynki europejskie międzynarodowe, m.in. USA, Dubaj, Turcja. Roman Rak jest także właścicielem firmy WSK Tomaszów Lubelski Sp. z o.o. działającej w branży lotniczej. Jest także fundatorem Fundacji Parasol Roztocza pomagającej dzieciom chorym, niepełnosprawnym, która wspomaga rozwój sportu i kultury. Firma jest laureatem wielu konkursów m.in. Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu.
  • Spółdzielnia Mleczarska Bieluch w Chełmie istnieje od 89 lat. Jej znakiem rozpoznawalnym jest duch Bieluch. Spółdzielnia systematycznie się rozwija, wdrażając nowoczesne technologie i podnosząc jakość swoich usług. Każdego roku produkty Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch poddawane są ocenie ekspertów. Najbardziej znanym i utytułowanym produktem jest serek Bieluch, który ma na swoim koncie już ponad 40 prestiżowych nagród. Spółdzielnia Mleczarska Bieluch stosuje system zabezpieczenia jakości zdrowotnej HACCP oraz BRC Global Standard for Food Safety. [/accordion_content]
[accordion][accordion_content title=”Tegoroczni nominowani w kategorii instytucja”]
  • Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie to powiatowa instytucja kultury, która znakomicie promuje nie tylko Włodawę, ale całe województwo. Siedziba muzeum to zabytkowy, unikalny w całej Europie kompleks wyjątkowych budynków po dawnej gminie żydowskiej. Tworzą go: Wielka Synagoga (bet ha-kneset, z hebr. Dom zgromadzeń), wybudowana w latach 1764 – 1774,  Mała Synagoga (bet ha –midrasz, z hebr. Dom studiów i modlitwy) wybudowana u schyłku XVIII w. (przed 1786 r.), a także Dom Pokahalny (nowy bet ha-midrasz) z 1928 r.  Muzeum udostępniono zwiedzającym w 1983 r. Zespół Synagogalny we Włodawie jest również organizatorem Festiwalu Trzech Kultur.
  • Lubelska Szkoła Reportażu działa przy Radiu Lublin, a reportaże przygotowywane przez zespół (Redakcja Reportażu Radia Lublin) nie tylko prezentowane są na antenach ogólnopolskich, ale także zdobywają nagrody na ogólnopolskich i światowych konkursach (Prix Italia, Prix Europa, Prix Marulic). Dziennikarze tworzący obecnie Lubelską Szkołę Reportażu są członkami wielu prestiżowych instytucji. Są jurorami, ekspertami, prowadzącymi warsztaty w całej Europie. Reportaż pojawił się na antenie Polskiego Radia Lublin około 60 lat temu. Rozwój techniki pozwolił na przekształcenie relacji reporterskiej w formę artystyczną. Współczesny reportaż  to królewski gatunek radiowy, który przy pomocy niejednokrotnie niezwykle skomplikowanych zabiegów formalnych odwołuje się do uczuć i wyobraźni słuchaczy. [/accordion_content][/accordion]

galeriaGALERIA