Departament Promocji, Sportu i Turystyki

ZAŚPIEWAJMY W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM

„Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” to tytuł koncertu w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Lublinie, który odbędzie się na lubelskim Placu Litewskim w niedzielę 1 sierpnia. Koncert realizowany jest w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Wydarzenie jest częścią oficjalnych obchodów rocznicowych upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego i akcję „Burza”.

Część piosenek w trakcie koncertu będzie śpiewana wspólnie z publicznością. Organizatorzy przygotowali specjalnie na tę okazję śpiewnik z tekstami piosenek. Słowa będą również wyświetlane na telebimie. Zgodnie z intencją organizatorów wszyscy uczestnicy koncertu swoim śpiewaniem będą mogli czynnie włączyć się do oddania dania hołdu Powstańcom Warszawskim i uczestnikom akcji „Burza”. Nie zabraknie również dawki wiedzy historycznej przypominającej o losach bohaterów. Na telebimie, oprócz tekstów piosenek, zostaną wyświetlone zdjęcia z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, obrazujące ten czas heroicznych walk z okupantem.

Początek koncertu o godz. 20.00.

Transmisję telewizyjną będzie można obejrzeć na kanale TVP 3.

Organizatorzy koncertu:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Miasto Lublin
Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność”
Parafia Cywilno-Wojskowa pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie

Nota historyczna.

Głównym celem „Burzy” było podkreślenie woli walki z Niemcami, nawet w sytuacji niekorzystnego stosunku sił, i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich, które Sowieci po agresji 17 września 1939 r. uważali za część ZSRS. W akcji „Burza” na Lubelszczyźnie wzięło udział około 20 tys. partyzantów (w okresie 20-29 lipca 1944). Cele militarne zostały zrealizowane w prawie 100 proc.: sparaliżowano odwrót niemiecki i wypędzono ich wojska oraz zaopatrzono się w uzbrojenie. Żołnierze AK, którzy w drugiej połowie lipca podjęli walkę z Niemcami na Lubelszczyźnie oraz w Rzeszowskiem i oswobodzili własnymi siłami wiele miejscowości, byli rozbrajani, aresztowani i zsyłani do ZSRS. Podobnie potraktowano przedstawicieli polskiej administracji cywilnej.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Lubelszczyzny.