Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” rozstrzygnięty.

„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” to najdłużej organizowany i największy pod względem ilości uczestników konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Lublinie odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej jego edycji. Uczniowie szkól ponadpodstawowych będą mieli również okazję przejść po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

W dniach 20-21 czerwca 2021 r. odbędzie się uroczyste podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W tym roku uczniowie z całej Polski nadesłali ponad 900 prac konkursowych. 

Kategorie konkursowe obejmowały prace literackie, multimedialne i plastyczne w dwóch grupach wiekowych dla uczniów klas podstawowych i ponadpodstawowych.

Wyniki konkursu znajdują się tutaj: Wyniki X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” | „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” (konkurswykleci.pl)

Laureaci konkursu oprócz ceremonii wręczenia nagród będą uczestniczyli w przejściu Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, odwiedzą także miejsca pamięci – były obóz NKWD na Majdanku w Lublinie, grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. “Lalus” w Piaskach, były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie, były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. “Uskok” w Nowogrodzie, były obóz koncentracyjny Smiersza w Kol. Skrobów.

W niedzielę 20 czerwca odbędzie się również pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych oraz pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Proobronnej Związku Żołnierzy NSZ.

Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Organizatorzy Konkursu – Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego zaplanowali również we wtorek 22 czerwca i środę 23 czerwca przejścia z przewodnikiem po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie kilkunastu 25-35 osobowych grup uczniów szkół ponadpodstawowych.  

Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci – więzienia, miejsca akcji zbrojnych, miejsca tortur i śmierci Żołnierzy Wyklętych. W sumie skrócona trasa szlaku zajmie ok. 3 godzin. Na zakończenie uczestnicy wezmą udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych “Grenadiere” oraz pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania organizacji proobronnej Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ. Młodzież zapozna się z historią miejsc pamięci w Lublinie z mało znaną historią Polski z lat 1944-1963. Każdy z uczestników przejścia  otrzyma „Przewodnik po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”.

Lublin jest wyjątkowym miejscem do ukazywania historii okresu powojennego na ziemiach polskich. Był pierwszym większym miastem polskim, którego sowieci nie planowali wcielić do Związku Sowieckiego. Z tego powodu w centrum Lublina znajdują się wszystkie elementy sowieckiej okupacji: siedziba PKWN, siedziba NKWD, sowieckiego komendanta miasta, Smiersza, Informacji Wojskowej, UB, MO, KBW, obóz koncentracyjny NKWD, więzienie, areszty, miejsca przesłuchań i tortur, miejsca mordów sądowych, miejsca ukrywania zwłok zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz uniwersytet założony z polecenia Józefa Stalina jeszcze w czasie trwania II wojny światowej, który z założenia miał kształcić nowe kadry w miejsce mordowanych elit niepodległościowych. Te wszystkie miejsca odwiedzą uczestnicy przejścia po Szlaku wraz z przewodnikami.

Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie jest jedynym o tej tematyce miejskim szlakiem turystycznym w Polsce. Szlak obejmuje miejsca upamiętnienia żołnierzy i członków polskiego podziemia niepodległościowego: miejsca pamięci, pomniki, tablice, miejsca ich pochówku, areszty, katownie NKWD, siedziby sowieckich formacji okupacyjnych, więzienia, komisariaty. Szlak rozpoczyna się przy Zamku Lubelskim, gdzie w latach 1945-54 funkcjonowało więzienie NKWD i MBP, przechodzi przez centrum miasta, a kończy się na Majdanku, gdzie mieścił się obóz filtracyjny NKWD, a następnie Informacji Wojskowej. Łącznie jest to 49 obiektów na terenie miasta Lublin.

Pomysłodawcą i twórcą Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie jest prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek. Szlak powstał z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin z 2014 roku. Do tej pory Fundacja im. Kazimierza Wielkiego przeprowadziła po Szlaku ponad 9000 osób, w większości uczniów szkół z całej Lubelszczyzny. Przyczyniło się to wydatnie do promocji walorów turystycznych i historycznych Lubelszczyzny. Przeszkolono także 50 przewodników PTTK do oprowadzania po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu “Warto być Polakiem“, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.