Zakończyła się XIII Edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
„Śladami Singera” to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miastach Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.
Od I edycji zrealizowanej w 2011 roku powstaje on we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury odwiedzanych miejscowości. Festiwal co roku w połowie lipca wędruje od miasta do miasta, zatrzymując się na chwilę w każdym z nich, gdzie poprzez artystyczne działania przywołuje pamięć, uczy, bawi i wzrusza. Punktami tegorocznego programu były m.in.: dokument „Po-lin. Okruchy Pamięci” w reżyserii Jolanty Dylewskiej, monodram „Zapomniane opowieści rabinów i cadyków” w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego, czy plenerowy spektakl „Przyjaciele Sztukmistrza 2023”.
W spektaklu, stanowiącym swoistą markę festiwalu, będącym plenerowym widowiskiem teatralnym z elementami nowego cyrku, tańca, fire show, akrobacji powietrznych i muzyki na żywo wzięli udział artyści z Brazylii, Peru, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Czech, Niemiec, Grecji i Polski. Spektakl prezentowany był w centralnych punktach odwiedzanych miejscowości i przyciągał każdorazowo setki widzów. Cały cykl wydarzenia obejrzało około 10 000 widzów. Finałowy pokaz w Lublinie, podczas Carnavalu Sztukmistrzów, oglądało około 1500 osób.