W sobotę 11 lutego br. poznaliśmy Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2022. Dzięki tegorocznej edycji mamy już łącznie 73 ambasadorów i 8 ambasadorów specjalnych. Na uroczystej Gali wręczono również prestiżowe certyfikaty 10 laureatom projektu gospodarczego Marka Lubelskie.
XXIV Gala Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2022 rok oraz XVII edycja projektu gospodarczego Marka Lubelskie odbyła się 11 lutego 2023 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W Gali uczestniczyło kilkuset gości z regionu i kraju.
Dodał, że wśród dotychczas wyróżnionych w minionych latach znaleźli się m.in. wielcy i uznani artyści, sportowcy, naukowcy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze oraz przedsiębiorstwa utrzymujące się na wysokiej pozycji na krajowych i zagranicznych rynkach.
Honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest od 1999 roku, a wśród laureatów jest już łącznie 81 osób, instytucji i firm, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami. W XXIV edycji uhonorowano Ambasadorów Województwa Lubelskiego za rok 2022.
W kategorii „Osoba” laureatem został prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak – kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Współtwórca i kierownik Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Przeprowadził ponad 40 tys. interwencji chirurgicznych, w tym operacji zaćmy, witrektomii hybrydowej i wszczepienia soczewki plamkowej Scharioth’a. Współpracuje z wieloma towarzystwami i ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. w Niemczech i Szwajcarii. W 2022 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zespół prof. Rejdaka aktywnie włączył się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy, wykonując operacje ratujące wzrok dzieciom i dorosłym.
W kategorii „Osoba” nominowani do tytułu byli również: Miłosz Bachonko oraz Monika Skinder.
W kategorii „Instytucja” laureatem został Teatr Muzyczny w Lublinie, obchodzący w tym sezonie jubileusz 75. lat. Scena, działająca nieprzerwanie od 1947 roku, ma w swoim dorobku i repertuarze najznakomitsze spektakle operowe, operetkowe i musicalowe jak: „La Traviata” Verdiego, „Straszny Dwór” Moniuszki, „Skrzypek na dachu” Bocka czy „Phantom – upiór w operze” Yestona. Obok spektakli repertuarowych artyści teatru uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych regionu, angażują się również w pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców z tego kraju.
W kategorii „Instytucja” nominowane do tytułu były również: Koło Gospodyń Wiejskich „Zagrody Razem” oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie.
W kategorii „Firma” laureatem został Speedway Lublin S.A., dla którego rok 2022 był najlepszym w ponad siedemdziesięcioletniej tradycji sportu żużlowego w Lublinie. Zawodnicy Motoru Lublin: Mikkel Michelsen, Wiktor Lampart i Dominik Kubera wygrali Mistrzostwo Polski Par Klubowych. Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak zostali Drużynowymi Mistrzami Polski Juniorów oraz Młodzieżowymi Mistrzami Polski Par Klubowych. Kubera, Lampart i Cierniak zdobyli także Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów, a indywidualnie Mateusz Cierniak został Mistrzem Świata Juniorów. Pasmo sukcesów lubelskich żużlowców, jakich nie zanotował dotąd żaden inny klub w Polsce, zostało przypieczętowane największym trofeum – tytułem Drużynowego Mistrza Polski. Motor Lublin zyskał tysiące kibiców w całym kraju, a prowadząca klub spółka Speedway Lublin stała się wzorem nowoczesnego marketingu poprzez sport.
W kategorii „Firma” nominowane do tytułu były również: Wytwórnia Makaronu Domowego Pol-Mak S.A w Ludwinie oraz SSAGAN z Bełżca.
Tytułami Specjalnych Ambasadorów Województwa Lubelskiego uhonorowano Konsulat Honorowy RP w Las Vegas (USA) oraz spółkę PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu.
Konsulat Honorowy RP w Las Vegas z wielkim zaangażowaniem buduje i rozwija więzi między Nevadą i Polską, w tym województwem lubelskim. Główną rolę odgrywają: konsul honorowy John Petkus oraz dyrektor Julita Miszalska-Hunt. Flagowym projektem współpracy jest program „NLab–Nevada–Lubelskie Acceleration Bridge”, dzięki któremu wiele lubelskich firm odbyło warsztaty i misję handlową do USA, a kilka weszło na rynek amerykański. Z inicjatywy Konsulatu młodzi piłkarze naszego regionu uczestniczyli dwukrotnie w międzynarodowym turnieju w Las Vegas. Konsulat, wspólnie z klubem hokejowym Vegas Golden Knights, zorganizował w ubiegłym roku udaną zbiórkę pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. w Zamościu (LHS) ma ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym w sektorze kolejowych przewozów towarowych. Atutem LHS, będącej najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową w Europie Środkowej, jest transport bez konieczności przeładunku towarów na granicy polsko-ukraińskiej. Spółka osiąga najlepsze wyniki w grupie spółek PKP S.A. W 2022 r., zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizowała specjalne przewozy dla uchodźców, a we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomiła transporty towarowe z pomocą humanitarną dla Ukrainy.
O wyborze nominowanych i laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego. Do tej pory tym tytułem posługują się m.in.: Budka Suflera, Jacek Bąk, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Mostostal Puławy S.A. w Puławach, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Fabryka Cukierków Pszczółka, Organizacja Środowiskowa AZS, prof. Krzysztof Tomasiewicz, Malwina Kopron, Małgorzata Hołub-Kowalik, Aleksandra Mirosław. Rok temu do tego grona dołączyli: prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Firma ERKADO Sp. z o.o. oraz Tomasz Wójtowicz.
MARKA LUBELSKIE
Na sobotniej Gali wręczono również dziesięć certyfikatów dla laureatów XVII edycji projektu gospodarczego Marka Lubelskie. Program realizowany od 2007 rok, jest wyjątkowym projektem gospodarczej promocji firm związanych z województwem lubelskim. Promujemy najlepszych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w regionie, stawiając na wysokie standardy, innowacyjność i poszanowanie środowiska. Po produkty oznaczone zastrzeżonym znakiem towarowym Marka Lubelskie coraz chętniej sięgają konsumenci, a wybierane przez nich produkty dobrze kojarzą się z miejscem pochodzenia i najlepszą jakością. Województwo Lubelskie może pochwalić się już łączną liczbą 101 przedsiębiorstw z regionu, które mogą się posługiwać znakiem towarowym Marka Lubelskie.
Wśród tegorocznych laureatów programu znalazły się następujące firmy: Darex Producent Koszul Sp. z.o.o w Kraśniku; Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, mająca w naszym regionie zakłady produkcyjne w Białej Podlaskiej, Łaszczowie i Tomaszowie Lubelskim; PINUM Rafał Pikul (DEERHORN) w Biłgoraju – producent ekologicznych mebli premium; RST Roztocze Sp. z o.o. w Tomaszowie Lubelskim – wytwórca zamknięć przemysłowych stosowanych m.in. w energetyce, telekomunikacji, kolejnictwie, klimatyzacji, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym; GREEN SORT Sp. z o.o. w Janowie Podlaskim – producent maszyn i urządzeń dla branży sadowniczej; Rigel Sylwia Wnuk w Chełmie prowadząca Chełmską Palarnię Kawy Light Roast; Agnieszka Sienkiewicz Winnica Sienkiewicz działająca w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego; BiGrim Grzegorz Maryniowski w Wojciechowie – producent owoców i warzyw oraz przetworów owocowo-warzywnych; GNIECKI S.C. Hotel&Restauracja Gniecki w Hrubieszowie; Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka Elżbieta Buła – producent naturalnej żywności i napojów.