W sobotni wieczór 27 sierpnia, poznaliśmy trzech laureatów tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” za rok 2021 oraz nazwisko Ambasadora Specjalnego. Podczas uroczystej gali zostały również przyznane certyfikaty Marka Lubelskie.
Sobotnią galę otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Gościem specjalnym wydarzania był Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Valah Artem. Uroczystość muzycznie uświetniała wokalistka Ania Dąbrowska, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2019 roku. Galę poprowadzili Magdalena Ogórek oraz Józef Szopiński.
Już po raz XXIII przyznano Honorowy Tytuł „Ambasador Województwa Lubelskiego”, który jest wyrazem uznania dla tych osób, instytucji i firm, które w ciągu minionego roku poprzez swoją działalność wniosły szczególny wkład w promocję województwa lubelskiego w kraju lub za granicą, osiągnęły wybitne sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe, gospodarcze czy w zakresie działalności społecznej.
Podczas gali wręczono certyfikaty Marka „Lubelskie”, które są uhonorowaniem ciężkiej pracy i rozwoju lubelskich przedsiębiorstw. W ciągu szesnastu edycji wyróżnienie to otrzymało 91 przedsiębiorstw prezentujących najwyższy poziom produktów i usług wytwarzanych na terenie Lubelszczyzny. W tym roku certyfikat ten miał szczególne znaczenie, bo to właśnie firmom związanym z Województwem Lubelskim należą się słowa podziękowania i wyrazy szacunku. Gdyż to właśnie przedsiębiorcy z Lubelszczyzny wspierali i nadal wspierają gospodarkę Ukrainy w tych trudnych czasach konfliktu zbrojnego na wschodnich terenach Europy. Wojna na Ukrainie pokazała bowiem z całą mocą, jak ważne jest nie tylko bezpieczeństwo militarne i energetyczne, ale także zaplecze rolno-spożywcze.
Tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznany został w trzech kategoriach – OSOBA, FIRMA, INSTYTUCJA, poniżej lista nominowanych:
OSOBA:
- Prof. dr hab. Józef Zając
- Rektor ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski
- Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska
INSTYTUCJA:
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie (obecnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych)
- Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
FIRMA:
- Speedway Lublin S.A.
- Firma ERKADO Sp. z o. o.
- PZZ Lubella GMW Sp. z o.o. Sp.k.
Laureatami prestiżowego tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” za rok 2021 zostali:
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska
Od 2006 r. z przerwą jest dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Specjalista w dziedzinie Onkologii Klinicznej i Radioterapii Onkologicznej. Po wielu latach pracy z pacjentami, którzy usłyszeli informację o rozpoznaniu choroby nowotworowej, zapragnęłaby utworzyć w regionie pełnoprofilowy ośrodek, w którym chorzy mają zapewnioną profilaktykę, diagnostykę, leczenie, monitorowanie po leczeniu, a rodziny mogą zawsze liczyć na pomoc psychologiczną oraz duchową. Takim ośrodkiem jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Wysokospecjalistyczny pełnoprofilowy szpital daje wyższe wyniki – od kilku do kilkunastu procent – w porównaniu do leczenia w innych szpitalach. Profesor Starosławska, dzięki zaangażowaniu, determinacji, zjednała dla tego projektu zespół znakomitych specjalistów.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie (obecnie: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych)
Jedna z najbardziej innowacyjnych uczelni regionu i kraju, która w ciągu zaledwie 20 lat stała się szkołą przyszłości o międzynarodowym zasięgu i szerokich perspektywach rozwoju. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w bogatej ofercie edukacyjnej posiada kierunki z zakresu nauk ścisłych, społecznych, lingwistycznych, rolniczych, technicznych, medycznych i lotniczych. Jest największą cywilną uczelnią lotniczą w Polsce, która kształci pilotów, mechaników i dyspozytorów lotniczych.
Dumą akademii jest Centrum Studiów Inżynierskich z ponad 40 nowoczesnymi laboratoriami i Akademicki Port Lotniczy w Depułtyczach Królewskich, wraz z nowoczesną flotą lotniczą, hangarem i lotniskiem uczelnianym, a także nowy Dom Studencki z Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej w Nowych Depułtyczach. W ubiegłym roku oddano do użytku Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej oraz betonowy pas startowy z drogami kołowania w Akademickim Porcie Lotniczym, a także rozpoczęto budowę nowej siedziby dla Instytutu Nauk Medycznych. Spektakularnym wydarzeniem było też utworzenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie Centrum Egzaminów Teoretycznych.
Firma ERKADO Sp. z o. o.
Firma rodzinna, istnieje na rynku ponad 45 lat. W swojej ofercie ma kolekcje drzwi ERKADO oraz bogaty asortyment akcesoriów drzwiowych. Należy do grona rynkowych liderów, a produkty dostarczane są do wymagających odbiorców w Polsce i na rynkach zagranicznych – w 30 krajach Europy i Afryki.
Największym kapitałem firmy są przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą doświadczony zespół oparty o zasady prawdziwego partnerstwa. Firma współpracuje i wspiera wiele inicjatyw i instytucji regionu: uczelnie wyższe (m.in. Politechnikę Lubelską), ośrodki kulturalne, grupy sportowe, ośrodki medyczne. O wysokich standardach funkcjonowania i rynkowej pozycji ERKADO świadczą najlepiej liczne nagrody i wyróżnienia, w tym aż pięciokrotny tytuł Przedsiębiorstwo Fair Play, dwukrotny laur Dobry Wzór, czy Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. W roku 2021 firma znalazła się w gronie liderów producentów drzwi drewnianych podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021, a także w pierwszej trójce nominowanych Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Firma Rodzinna. Tą prestiżową nagrodą uhonorowane zostają przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw.
Ponadto wyróżnienie honorowe „Ambasadora Specjalnego” otrzymał
Tomasz Wójtowicz
Złoty medalista mistrzostw świata (w 1974 r.) i igrzysk olimpijskich (w 1976), nominowany do grona najlepszych ośmiu siatkarzy świata i amerykańskiej siatkarskiej galerii sław (Volleyball Hall of Fame). Lublinianin, pochodzący ze sportowej rodziny – siatkarzami byli oboje rodzice oraz młodszy brat. Ojciec był wieloletnim nauczycielem i pierwszym trenerem Tomasza, który rozpoczął karierę w MKS i AZS Lublin, a rozwinął w klubie Avia Świdnik oraz w Legii Warszawa, z którą dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. W narodowej reprezentacji rozegrał 325 spotkań (w latach 1973-1984), a największymi sukcesami były złote medale Mistrzostw Świata w Meksyku (1974) i Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976) oraz srebrne medale – czterokrotnie – na Mistrzostwach Europy w Belgradzie, Helsinkach, Paryżu i Berlinie. Następnie kontynuował karierę we Włoszech, a po jej zakończeniu powrócił do Lublina, działając jako przedsiębiorca.
Tomasz Wójtowicz należy do światowego panteonu gwiazd siatkówki, jest ikoną tej dyscypliny i świetnym wzorem dla młodych pokoleń sportowców. Ambasador LUK Politechniki Lublin – młodego klubu, który w 2021 roku przebojem wszedł do najwyższej klasy rozgrywkowej PlusLigi. Nawet długotrwała ciężka choroba nie złamała Mistrza, będącego w ostatnich latach cenionym ekspertem i komentatorem rozgrywek siatkarskich. Jak sam przyznaje, polska siatkówka weszła na najwyższy poziom, jaki zdarzył się dotychczas tylko raz w historii, gdy kadra z jego udziałem zdobywała złoto olimpiady i mistrzostw świata. Wraz z wysokim poziomem sportowym wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną, która stała się najpopularniejszym – po piłce nożnej – sportem zespołowym w kraju.
Certyfikaty Marka „Lubelskie” zostały wręczone pięciu przedsiębiorcom z województwa lubelskiego:
- Barbara Rusiecka-Górniak (Czarna Malina) – Firma Czarna Malina powstała w 2017 roku i jest pierwszą ekologiczną certyfikowaną plantacją tego owocu w Polsce. Firma wytwarza oryginalne ekologiczne produkty najwyższej jakości, które są źródłem naturalnych witamin o działaniu przeciwbakteryjnym i mających znaczenie w prewencji chorób nowotworowych. W ofercie znajdują się bioeliksir, czarna malina w postaci suszu oraz bioekstrakt z pestki owocu. Firma zdobyła wiele cennych nagród, dwa Złote Medale Natura Food, EkoKryształ targów EkoStyl, Złotego Medalu Polagry.
- Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski – Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” w Cycowie to przedsiębiorstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i przetwórstwie mleka. Ekologiczne prowadzenie hodowli i dbałość o dobrostan zwierząt przekłada się na mleko najwyższej jakości. Wielopokoleniowe rodzinne tradycje odgrywają znaczącą rolę w produkcji artykułów mleczarskich – mleka niepasteryzowanego, masła, serwatki oraz serów. Firma zdobyła tytuł „Rolnika Roku 2019” oraz pierwsze miejsce w konkursie „EkoLubelskie 2020”.
- K&M Business Marek Korczyk – Rodzinna firma K&M Business z Ossowy pod Radzyniem Podlaskim jest producentem doskonałych olejów zimnotłoczonych, które wyróżnia bogactwo naturalnych składników odżywczych. Są to oleje: lniany, konopny, rzepakowy, z czarnuszki, czy kokosowy. Przedsiębiorstwo stawia przede wszystkim na zachowanie najlepszych standardów, dlatego każdy z produktów powstaje z ziaren pozyskiwanych od lokalnych rolników i przygotowywany jest według ściśle określonego procesu technologicznego.
- Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak – Winnica Kazimierskie Wzgórza powstała w 2018 roku, w malowniczym i przyjaznym dla winiarstwa Małopolskim Przełomie Wisły. W winnicy o powierzchni 5 ha wykorzystane są ekologiczne formy uprawy, łączące tradycyjne technologie winiarskie z profesjonalnym sprzętem. Produktami winnicy jest siedem białych i czerwonych win klasycznych oraz autorskie „Legendy Kazimierskie” – trzy wina, które są kupażem różnych odmian, nawiązujących do historii i kultury regionu.
- Wrap Masters Sp. z o.o. – Spółka Wrap Masters od 2009 roku zajmuje się szeroko pojętym carwrappingiem, czyli oklejaniem pojazdów. Ich prace wyróżnia wysoka precyzja wykonania, najlepsze materiały oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Usługi przedsiębiorstwa obejmują stylizację samochodów, zmianę ich koloru, grafikę reklamową oraz ochronę lakieru. Firma zdobyła w 2020 roku tytuł Mistrza Polski na Polish Car & Wrap Championship. A w 2015 roku firma pobiła Światowy Rekord Guinnessa w oklejaniu samochodu na czas.