Przed nami niesamowicie emocjonujący tydzień. Wyruszymy w podróż w Polskę Wschodnią wraz z najlepszymi kolarzami świata. Czeka nas 1200 kilometrów niesamowitych emocji, w tym blisko 400 kilometrów na terenach województwa lubelskiego, przez które przebiegają pierwsze 3 etapy wyścigu.
I etap 79. Tour de Pologne rozpoczynamy w województwie świętokrzyskim w Kielcach, by zawodnicy spotkali się na mecie już w województwie lubelskim w Lublinie. 30 lipca kolarze przejadą 218,8 kilometrów. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premii. Trzy Premie Lotne LOTTO, dwie Premie Górskie PZU oraz Premia Specjalna Kazimierz Dolny!
Pierwszą miejscowością z województwa lubelskiego na trasie 79. Tour de Pologne jest Piotrawin -letniskowa wieś na wysokiej wiślanej skarpie, znana ze średniowiecznej legendy o rycerzu Piotrowinie i Świętym Stanisławie Biskupie Męczenniku. Następnie cykliści zawitają do malowniczego Kazimierza Dolnego, najpopularniejszego ośrodka turystyki w regionie, ulubionego miejsca plenerów malarzy, fotografików, filmowców. Swoją sławę zawdzięcza harmonii krajobrazu, łączącego wspaniałą przyrodę Małopolskiego Przełomu Wisły z historyczną, w większości renesansową, architekturą. Zawodnicy skierują się do Nałęczowa, czyli naszego miasta – ogrodu z tradycjami uzdrowiskowymi sięgającymi dwustu lat, by rywalizować o pierwsze miejsce na mecie w Lublinie. Największego miasta i ośrodka akademickiego we wschodniej Polsce.
Drugi etap 79. Tour de Pologne startuje z Chełma, królewskiego miasta i centrum Ziemi Chełmskiej., z którym powiązana jest legenda o Duchu Bieluchu, związana z podziemnym labiryntem kredowych wyrobisk, aktualnie będących jedną z atrakcji turystycznych. Peleton skieruje się w stronę Hrubieszowa, najdalej na wschód wysuniętego miasta w Polsce, by w po kilkudziesięciu kilometrach zawitać już na terenach najsłoneczniejszego regionu w Polsce – „Polskiej Toskanii”, czyli Roztoczu, a konkretnie w Zwierzyńcu. Na zawodników meta czeka w Zamościu. Renesansowym mieście – twierdzy, zbudowanej według idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trasa, którą pokonają kolarze będzie wynosiła 205,6 kilometrów, do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO oraz dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd.
Trzeci etap tego prestiżowego wydarzenia kolarskiego rozpoczniemy 1 sierpnia w Kraśniku. Kolarze wystartują z jednego z najstarszych miast regionu, lokowanego w 1377 r., położonego na ważnych szlakach komunikacyjnych oraz będące bramą do Roztocza. Zawodnicy startując z Kraśnika, przemieszczą się do miejscowości Stróża, letniskowej wsi, malowniczo położonej w dolinie Wyżnicy z zespołem stawów rekreacyjnych i hodowlanych. Kolejnymi miejscowościami na mapie III etapu Tour de Pologne są Modliborzyce oraz Janów Lubelski, czyli najpopularniejsze letnisko południowo-zachodniej Lubelszczyzny, położone w sąsiedztwie Lasów Janowskich, stanowiących część Puszczy Solskiej – jednego z największych leśnych zespołów Polski, rozciągającego się od doliny Wisły po granicę polsko-ukraińską. Swoje kolarskie zmagania zawodnicy zakończa już w województwie podkarpackim w Przemyślu pokonując trasę 237,9 kilometra. Podczas 3 etapu wyścigu do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO – w Janowie Lubelskim, Leżajsku i Jarosławiu. Pozostała część etapu to trzy Premie Górskie PZU.