Departament Promocji, Sportu i Turystyki

21. Festiwal „Dwa Teatry”

W dniach 10 – 13 czerwca odbył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry Zamość 2022. Festiwal DWA TEATRY traktowany jest jako coroczny przegląd i podsumowanie dokonań Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Od dwóch lat wydarzenie odbywa się w Zamościu, a wspiera je Samorząd Województwa Lubelskiego.

Plakat festiwalu Dwa TeatryW drugi weekend czerwca do Zamościa zjechali twórcy teatrów mających największą liczbę odbiorców za pośrednictwem radiowych i telewizyjnych anten. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 400 zaproszonych gości. Imprezę relacjonowało 100 dziennikarzy. W tym roku w festiwalowym konkursie rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. Ponadto uczestnicy Festiwalu mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach takich jak: prezentacje słuchowisk, pokazy przedstawień oraz spotkania z twórcami i aktorami. 

Festiwalowa publiczność licznie uczestniczyła w koncertach (organizatorzy zaprosili Izabelę Laskowską i Krzysztofa Antkowiaka, Izabelę Połońską i Adama Struga z zespołami) oraz w spotkaniach z gwiazdami – w tym roku byli to: Halina Łabonarska, Magdalena Zawadzka, Ewa Dałkowska, Jerzy Zelnik, Włodzimierz Press i Andrzej Mastalerz. Widzowie mieli też do wyboru wiele spektakli granych „na żywo” (na plenerowych ekranach), takich jak m.in. „Mazepa” w reżyserii Gustawa Holoubka, „Mieszczanin szlachcicem” w reż. Jerzego Gruzy, „Biesiada u Hrabiny Kołtubaj” w reż. Roberta Glińskiego, musical „Metro” Janusza Józefowicza czy „Młyn na wzgórzu” Jerzego Afanasjewa (oprócz pokazu prezentowano wystawę poświęconą twórczości tego reżysera). Można było również posłuchać „Bajek”, „Ballad i romansów”, „Sonetów Krymskich” Adama Mickiewicza w interpretacji Katarzyny Ucherskiej, Lidii Sadowej i Andrzeja Mastalerza czy „Vade-mecum” Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Jarosława Gajewskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty – plastyczne prowadzone przez prof. Lecha Majewskiego czy „Śpiewanki” z Adamem Strugiem. Kolejną wielką atrakcją festiwalu była „Arlekinada”, czyli widowisko uliczne nawiązujące do karnawału weneckiego, łączące taniec, muzykę i żonglerkę. Na
zamojskim Rynku Wielkim dawne dworskie tańce prezentował Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, przy akompaniamencie Zespołu Muzyki Dawnej Capella All’antico oraz Grupy Perkusyjnej „White Drums”. Wystąpili również aktorzy Lwowskiego Teatru Woskresinnia z fragmentami spektaklu ulicznego „Suita dla dwojga”. Dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy i brawurowe akrobacje wprawiły publiczność w nastrój zabawy i karnawału.

Najważniejszym punktem wydarzenia było przyznanie Wielkiej Nagrody Festiwalu oraz rozstrzygnięcie konkursów na najlepszy spektakl telewizyjny i najlepsze słuchowisko radiowe to najważniejsze punkty Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Jury nagrodziło twórców słuchowiska „Edyp z Kolonos”: za reżyserię – Mariusza Malca, za tłumaczenie – Antoniego Liberę, za realizację akustyczną – Andrzeja Brzoskę i za muzykę – Mikołaja Trzaskę.

Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia zostali Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz.

Wyróżnionym nagrody wręczył Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban.

W trakcie uroczystej gali XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Zamość 2022, której oprawę muzyczną stanowiły piosenki z repertuaru Barbary Krafftówny w wykonaniu Anny Karczmarczyk i Olgi Lisieckiej, rozdano łącznie blisko 30 nagród.