Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Muzeum Nadwiślańskie w Google Arts & Culture

Dla miłośników sztuki i kultury stworzona została przed 10 laty platforma Google Arts & Culture, prezentująca zbiory 2 tys. instytucji z ponad 80 państw świata. W tym gronie znalazło się też Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, jako pierwsze we wschodniej Polsce.

Prezentacja kazimierskich muzealiów jest efektem wspólnej pracy z grupą Edukacja 3.0 i obejmuje dwie wystawy: „Willa pod Wiewiórką” (ukazującą historię Marii i Jerzego Kuncewiczów) oraz „Blacha i drut” (przybliżającą warsztat złotniczy). Obie e-ekspozycje przygotowały oddziały Muzeum Nadwiślańskiego – Dom Kuncewiczów i Muzeum Sztuki Złotniczej. Pierwszy oddział przechowuje, dokumentuje i udostępnia pamiątki po parze literatów Marii i Jerzym Kuncewiczach, którzy w latach 30. XX wieku wybudowali w Kazimierzu dom i związali się z nadwiślańskim miastem mimo późniejszych długich lat emigracji. Drugi słynie natomiast z jednej z największych w kraju kolekcji dawnego złotnictwa, w tym wysokiej klasy sreber stołowych oraz liturgicznych. Obok dwóch wystaw, opracowanych i zilustrowanych wg autorskiego scenariusza, na platformie można zobaczyć ponad 140 obiektów z bogatych zbiorów kazimierskiego muzeum – od malarstwa, fotografii, sreber, po zabytki archeologiczne i skamieniałości. Prezentowana na platformie kolekcja będzie systematycznie uzupełniana, by jeszcze pełniej ukazać niepowtarzalny charakter Muzeum Nadwiślańskiego.
Kolekcje zgromadzone na platformie można oglądać na stronie internetowej:   https://artsandculture.google.com/partner/vistula-river-museum-in-kazimierz-dolny, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na iOS i Androidzie

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2000  instytucji kultury z ponad 80 krajów. Ponad 6 milionów artefaktów i tysiące eksponatów online zachęca do poznania kultury w całej jej różnorodności. Zespół Google Arts & Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline. Dzięki temu internauci mają okazję w nowatorski sposób odkrywać sztukę, historię oraz cuda świata – od słynnego obrazu przedstawiającego sypialnię Van Gogha po celę więzienną, w której był osadzony Nelson Mandela. To platforma, na której można dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami, w świetle reflektorów i na ulicy.