Departament Promocji, Sportu i Turystyki

VI Lubelski Rajd Rowerowy – Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza

 

W ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia odbył się rajd rowerowy, kolejny z cyku promującego turystykę rowerową w naszym regionie. VI Lubelski Rajd Rowerowy – Centralny Szlak Rowerowy Roztocza został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną . Była to świetna okazja do zakończenia wakacji w najlepszym stylu w otoczeniu przepięknych widoków, wspaniałych zapachów Roztocza i w najlepszym towarzystwie.

Rajd wystartował z serca roztocza- Zwierzyńca, na start przybyło 150 rowerzystów, także spoza województwa lubelskiego. W ponad 50-kilometrową trasę po Roztoczu wybrał się Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Pierwszy etap prowadził przez Roztoczański Park Narodowy do Florianki, gdzie znajduje się Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Ta część trasy była poprowadzona przez część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. We Floriance udało się zobaczyć Koniki Polskie, co nie jest zawsze takie oczywiste, zwierzęta po prostu czekały na spragnionych wrażeń turystów – rowerzystów. Podczas każdego przystanku Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego przekazywał wiedzę oraz ciekawostki uczestnikom. Kolejne miejsce na naszej trasie rowerowej to Górecko Kościelne. Miejsce bardzo klimatyczne – wspaniałe, stare dęby, szum rzeki Szum, lasy Puszczy Solskiej, drewniane kaplice oraz historie związane z kultem św. Stanisława, sprawia że miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów. Przystanek doskonały dla rowerzystów nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale także jedną z dziewięciu dobrze wyposażonych wiat turystycznych, które powstały na Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza, w ramach projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego we współpracy z partnerami z Polski i Ukrainy.

W ramach projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” na całej trasie szlaku postawiono 10 stacji naprawy rowerów oraz 27 stojaków rowerowych, bezpiecznych dla rowerzystów – w kształcie odwróconej litery U. W Górecku Kościelnym znajduje się jedna ze stacji naprawy rowerów.

Następny punkt to Józefów – stolica rowerowa Roztocza.  Miasteczko i gmina Józefów mają wiele do zaoferowania. Największą atrakcją jest Kamieniołom Babia Dolina z basztą widokową sięgającą 18,5 m – miejsce z którego można podziwiać przepiękną panoramę Józefowa oraz Puszczy Solskiej. Z Kamieniołomów w Józefowie, udaliśmy się z naszą grupą do Majdanu Sopockiego, gdzie żartowaliśmy, że nie trzeba jechać na wybrzeże, żeby odwiedzić Sopot. Na roztoczańskiej rzece Sopot utworzono zalew o powierzchni 16 ha, z plażą, kąpieliskiem, molo, małą gastronomią i wypożyczalnią sprzętu wodnego. W urokliwym miejscu przy Zalewie odbył się nasz ostatni przystanek, ostatnie 14 km i META. Ostatni dystans nie należał do najłatwiejszych, ale wytrwali wszyscy uczestnicy i dzielnie dojechali do Rezerwatu nad Tanwią, gdzie czekał na nas posiłek i czas na relaks i regenerację sił. Rezerwat Nad Tanwią, położony w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej, słynie z malowniczych progów skalnych, tworzących małe wodospady, nazywane szumami.

Na zakończenie rajdu odbył się konkurs, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczestników, rowerzyści mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy o Roztoczu oraz Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza. Nagrodą główna w konkursie był oczywiście rower, który trafił w ręce jednej z młodszych uczestniczek rajdu, w konkursie startowała w tandemie z tatą.

Pomimo, że wakacje już się skończyły sezon na turystykę rowerową nadal trwa, zachęcamy do zwiedzania Lubelskiego na rowerze, jest to świetna forma aktywności i wypoczynku, wystarczy tylko wsiąść na rower i jechać przed siebie… 

 
 
Zdjęcia archiwum LROT.