Departament Promocji, Sportu i Turystyki

U SIEBIE (2018)

Film dokumentalny: scenariusz i reżyseria Agnieszka Arnold, produkcja Water Color Studio; premiera ogólnopolska 12 marca 2018 r., premiera lubelska 28 marca 2018 r. 

Pełnometrażowy dokument opowiada o przerwanej karierze studenckiego barda pokolenia ’68 – Michała Hochmana, znanego u nas jako pierwszego wykonawcy przeboju „Konik na biegunach” (spopularyzowanego w latach 90. Przez Urszulę). Hochman, związany z Lublinem i Kazimierzem Dolnym, zadebiutował w latach 60. XX wieku w popularnej radiowej audycji „Mikrofon dla wszystkich”, później nagrywał dla Programu III Polskiego Radia.

Karierę dobrze zapowiadającego się artysty przerwały wydarzenia z marca 1968 roku, w wyniku których rodzina Hochmanów, podobnie jak tysiące polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, musiała opuścić kraj. Na stałe wyjechali do Nowego Jorku. Wprawdzie Michał przyjeżdżał potem wielokrotnie do Polski, ale już nigdy nie był w pełni u siebie.

Film Agnieszki Arnold zrealizowany został przez warszawską wytwórnię Water Color Studio w partnerstwie z Województwem Lubelskim, Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej oraz Muzeum Historii Żydów  Polskich POLIN w Warszawie. Twórcy filmu współpracowali też z: Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie,  Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Znaczna część materiału filmowego została nakręcona w naszym regionie – w Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Siedliszczu i w Piaskach.

Ogólnopolska premiera dokumentu odbyła się 12 marca 2018 roku w warszawskim Muzeum POLIN i była jednym z oficjalnych wydarzeń krajowych obchodów 50. Rocznicy Marca ’68. Lubelska premiera zorganizowana została 28 marca  2018 roku w Centrum Spotkania Kultur. Gośćmi wydarzenia byli twórcy filmu: reżyserka i autorka scenariusza Agnieszka Arnold, autor zdjęć Witek Orski, autor muzyki Adam Abramek, autor dźwięku Piotr Gołaszewski, producenci Sławomir Jóźwik i Maria Kraus oraz główny bohater dokumentu Michał Hochman. Wśród widzów byli przedstawiciele partnerów filmu z lubelskich i warszawskich instytucji, a także dziennikarze, filmowcy, naukowcy, studenci. Pojawiło się też liczne grono lublinian z pokolenia ’68.