Departament Promocji, Sportu i Turystyki

WOŁYŃ (2016)

kadr z filmu „Wołyń” / Film.it

Gatunek: Film fabularny
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Smarzowski,
Produkcja: Film it
Ogólnopolska premiera kinowa: 7 października 2016 r.
Prapremiera lubelska: 6 października 2016 r.

„Wołyń” to epicki dramat historyczny, który porusza jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii relacji polsko-ukraińskich z lat 1943-1944.

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego, który jako dziecko był świadkiem ataków UON-UPA na polskie wsie i rzezi ich mieszkańców oraz akcji odwetowych oddziałów samoobrony. Tragedia ludobójstwa przeniosła się z Wołynia na inne województwa II RP: lubelskie, lwowskie, poleskie, stanisławowskie i tarnopolskie.

Sceny filmu oparte są na historycznych relacjach, wspomnieniach i dokumentach, a rolę konsultanta historycznego „Wołynia” pełnił dr Leon Popek z IPN w Lublinie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej.

Większość planów filmowych (blisko 70 proc.), przedstawiających polskie kresy z lat okupacji, była kręcona w regionie lubelskim:  w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym oraz nad Wieprzem w okolicach Jeziorzan. Co ciekawe, reżyser – chcąc pokazać w filmie zmieniające się pory roku –  kilkukrotnie wracał z ekipą zdjęciową do lubelskiego skansenu, odtwarzającego wołyńską wieś.

powrót