Departament Promocji, Sportu i Turystyki

„MÓJ ROK 1920 – FRANEK B”

„Mój rok 1920 – Franek B” to tytuł spektaklu patriotycznego przygotowanego przez Fundację  EDUARTTE
w ramach programu „Warto być Polakiem”. Jego premierę zaplanowano na dzień 11 listopada 2020 roku. Wydarzenie realizowane będzie on-line.

W spektaklu usłyszymy wspomnienia Franciszka Barszczewskiego, młodego uczestnika Bitwy Warszawskiej, absolwenta Gimnazjum im. St. Staszica, który jako 17 – letni uczeń brał czynny udział w Lublinie w rozbrajaniu garnizonów austriackich w 1918r. Młody Franciszek podczas nieobecności ojca przebywającego w niewoli na Krymie, opiekował się całą rodziną, w której otrzymał wychowanie patriotyczne oraz godnego do naśladowania przez młode pokolenie, ducha niezłomności.

Wspomnienia zostały zarejestrowane w miejscach związanych z działalnością i życiem Franciszka, między innymi
w budynku dzisiejszego I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, w dzielnicy Czwartek i plenerach województwa lubelskiego. Część muzyczna spektaklu została zrealizowana w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski
w Lublinie. W postać głównego bohatera wcielił się młody lubelski aktor Grzegorz Popiołek a za oprawę muzyczną odpowiada zespół artystyczny Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski.

Wydarzenie będzie realizowane on-line, a jego premierowa emisja zaplanowana jest w dniu 11 listopada o godzinie 19.00, na stronie Fundacji Eduartte i stronie internetowej www.eduartte.pl

Pomysł spektaklu i udostępnienie materiałów źródłowych z rodzinnego archiwum – Dorota Olech, scenariusz i reżyseria – Mariola Zagojska, realizacja obrazu i multimedia – Paweł Giergisiewicz, realizacja dźwięku – Łukasz Jakubowski.

Wydarzenie odbywa się w ramach Programu Samorządu Województwa Lubelskiego #WartoByćPolakiem