Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Festiwal Ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi.

Festiwalem Ziemniaka w pierwszą niedzielę października w Horodysku w gm. Leśniowice nastąpi powitanie jesieni. Festiwal przypomni nam tradycje związane z wykopkami.

Wykopki – jesienne zbiory warzyw tradycyjnie były okazją do integrowania lokalnych społeczności. Na wsiach panowało przekonanie, że praca w grupie jest lżejsza. Zatem rośliny zbierano z pól gromadnie – sąsiedzi wspólnie i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki. Współcześnie ta tradycja zanikła.

W tym roku organizatorzy postanowili ponownie powrócić i przywołać tradycję tej wspólnoty. Stąd zaproszenie dla mieszkańców całej gminy, i nie tyko, do wspólnego świętowania. Na stołach pojawią się tradycyjne dania przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, z ziemniakami z tegorocznych zbiorów w roli głównej. Zapraszamy wszystkich do degustacji potraw jesiennej kuchni. Nie zabraknie także pieczonego ziemniaka oraz  wspólnej  zabawy i  śpiewania przy muzyce ludowej. Do tańca i śpiewu zagrają Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. Wystąpią oraz lokalni artyści: zespoły śpiewacze Rakołupianki z Rakołup i Kumowianki z Kumowa Majorackiego.

W trakcie wydarzenie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Żniwowaniu.

Wstęp na imprezę bezpłatny.

Na wydarzenie zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku, wspólnie z Wójt Gminy Leśniowice, Starostwem Powiatowym w Chełmie oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.

Festiwal odbędzie się w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku” realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, którego beneficjentem jest horodyskie KGW.

Festiwal Ziemniaka odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Chełmskiego Piotr Deniszczuk. 

Partnerem wydarzenia „Festiwal ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

Wstęp na imprezę bezpłatny.

 

 

 

 

Zdjęcie przedstawia plakat. W tytule Dużymi literami - FESTIWAL ZIEMNIAKA...(niżej) czyli jesień na polskiej wsi (niżej) 4 października 2020 (niżej) Zalew Maczuły w Horodysku (niżej) godz. 14:00 (niżej) Zdjęcie ziemniaków na ziemi wysypanych z worka. Pod zdjęciem Program, sponsorzy i patronat