Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Dwa Brzegi w nowej formule

W sobotę 1 sierpnia startuje 14 Edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.  W zaplanowanym terminie ale w zmienionej formule. „Na żywo” widzowie obejrzą projekcje, które będą odbywały się na Zamku w Kazimierzu Dolnym.

Uroczysta inauguracja 14 Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się o godzinie 16.00 w studiu festiwalowym na zamku w Kazimierzu Dolnym przed kamerami i z ograniczonym udziałem publiczności. Będzie ona transmitowana „na żywo” przez festiwalowe media i w wirtualnym kinie festiwalowym, w Sali SZAFIR. W razie niesprzyjającej aury studio festiwalowe zostanie przeniesione do Muzeum Nadwiślańskiego.

W ostatnim czasie koronawirus zdominował niemalże wszystkie dziedziny naszego życia. Odbiło się to również na branżach filmowej i kulturalnej. Dlatego tegoroczny Festiwal Dwa Brzegi odbędzie się w nowej, specjalnie przygotowanej hybrydowej formule, choć w zaplanowanym wcześniej terminie.  

Filmy fabularne i dokumentalne oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych będą dostępne w e-kinie czyli dwubrzegowym kinie wirtualnym, składającym się z dwóch sal. Serce Festiwalu pozostaje w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, bo Dwa Brzegi to przecież także magia tych miejsc. Mobilne studio festiwalowe pozwoli na organizowanie spotkań z twórcami z Polski w różnych przestrzeniach: na Rynku, nad Wisłą, w galeriach, na Kazimierskim Zamku. Spotkania z twórcami zagranicznymi odbywać się będą online. Wszystkie te wydarzenia będą transmitowane i dostępne na stronie internetowej i profilu festiwalu na facebooku.

Program artystyczny został zbudowany tak jak na „normalny” festiwal.

Będzie sekcja „Świat pod namiotem” prezentująca najnowsze, premierowych produkcje, cykl „Muzyka moja miłość” czyli filmy pokazujące muzyków i różne muzyczne style, cykl „I Bóg stworzył …aktorkę” z bohaterką Gabrielą Muskałą. Odkryjemy twórczość włoskiego reżysera Elio Petri. Obejrzymy też kilka bardzo dobrych dokumentów związanych z ekologią i poszukiwaniem rozwiązań hamujących dewastację naszej planety. Ten cykl jest realizowany we współpracy z Komisją Europejską.

Obok tradycyjnych spotkań z artystami organizatorzy zaplanowali nowe formy aktywności, transmitowane również online. Nowe sekcje spotkań to m.in. „Lekcje malarstwa i rysunku”, „Kuchnia festiwalowa”, „Trochę ruchu”, „Krytycznym okiem”. Dzięki tym wydarzeniom zobaczymy piękno Kazimierza, Janowca i Mięćmierza, a także lokalne atrakcje i sposoby bezpiecznego spędzania wakacji w tych urokliwych zakątkach Lubelszczyzny.

Dostęp do wszystkich festiwalowych aktywności będzie możliwy przez stronę www.dwabrzegi.pl. Strefy kinowe będą dostępne po rejestracji i zakupie biletu (na seanse biletowane). Dostęp do spotkań i pozostałych stref aktywności będzie bezpłatny.

 

14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 9 sierpnia 2020 r

Program filmowy (pdf)

Wydarzenia towarzyszące (pdf)