Departament Promocji, Sportu i Turystyki

49 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 17-29 sierpnia 2021r. w Aeroklubie Ostrowskim na lotnisku w Michałkowie k. Ostrowa Wielkopolskiego odbywają się 49 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Są to cykliczne elitarne zawody dla młodych pilotów, organizowane na wolnym powietrzu w okresie wakacyjnym.

Województwo lubelskie reprezentuje Rafał Śmigielski – zawodnik Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Ma 19 lat i  jest najmłodszym uczestnikiem mistrzostw. Rafał startuje na szybowcu  SZD51-1 Junior o rozpiętości 15 m w klasie Klub B. Rafał swój pierwszy samodzielny lot szybowcem wykonał już w wieku 14 lat. Był wówczas najmłodszym pilotem szybowcowym w Polsce. W roku 2019 zajął I miejsce w zawodach szybowcowych na celność lądowania w Radawcu w kategorii PILOT-UCZEŃ. Realizując pasję szybowniczą równolegle szkolił się w pilotażu samolotowym. Posiada dwie licencje SPL i PPL.

szybowce podczas postoju

Wychowankowie Aeroklubu Lubelskiego reprezentują wszystkie rodzaje lotnictwa. Latają w cywilnych liniach lotniczych, w lotnictwie wojskowym, sanitarnym i rolniczym. Ciągłość tradycji lotniczych utrzymuje młode pokolenie lubelskich lotników: Andrzej Figiel czterokrotny Mistrz Polski juniorów w lataniu rajdowo- nawigacyjnym, Sławomir Własiuk reprezentant Polski, członek zwycięskiej załogi zawodów przedolimpijskich w Turcji w 1996 roku, jak również Remigiusz Gwiazda, zdobywając w 1996 roku tytuł V-ce Mistrza Polski juniorów w szybownictwie w klasie klubowej.

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć dostępna na stronie internetowej organizatora.