Departament Promocji, Sportu i Turystyki

XI FESTIWAL ŚLADAMI SINGERA

Festiwal „Śladami Singera” powraca na ścieżki Lubelszczyzny. W tym roku od 16 do 29 lipca, wraz z artystami z  Fundacji Sztukmistrze, znów powędrujemy szlakiem miejsc – sztetli opisanych przez noblistę Isaaca  Baszewisa Singera. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

Zachowana została tradycyjna formuła festiwalu – w każdej z miejscowości artyści zatrzymają się na dwa dni. Pierwszego dnia przedstawiona zostanie plenerowa instalacja artystyczna „Singer contra Singer” oraz festiwalowa gazeta „Sztukmistrz” (dla każdej miejscowości inna). W tym czasie będzie można zobaczyć film dokumentalny pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem”. Przygotowano także spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”, który w sposób pełen emocji opowiada o trudnej Pamięci.

 Drugi dzień rozpoczyna się propozycją dla dzieci i ich najbliższych – telewizyjną adaptacją spektaklu „Opowiadania dla dzieci”, czyli ośmiu opowiadań, które przenoszą widzów z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma. Ostatnim punktem programu będzie sławny już spektakl cyrkowo-teatralny „Przyjaciele Sztukmistrza”, inspirowany prozą Izaaka Baszewisa Singera. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać noblista. W cyrkowej konwencji snuta jest literacka opowieść o bohaterach Singerowskich opowiadań, a także o tym co nagle i bezpowrotnie zniknęło w „Wielkiej Katastrofie”. Ale ludzkie słabości, rozterki, radości, nadzieje są wciąż takie same.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Trasa wędrówki:

16-17.07 Kraśnik

17-18.07 Janów Lubelski

18-19.07 Kock

19-20.07 Bychawa

20-21.07 Lubartów

22.07 Lublin

22-23.07 Piaski

23-24.07 Łęczna

24-25.07 Krasnobród

25-26.07 Goraj

26-27.07 Józefów

27-28.07 Szczebrzeszyn

28-29.07 Biłgoraj

Izaak Baszewis Singer wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1978), urodził się 14 lipca 1904 roku. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale, większość w przekładach na język angielski. W obszernym dorobku szczególne miejsce zajmują opowiadania utrzymane w tonie ludowej baśni, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, bluźnierstwo z głęboką wiarą,  tradycja z nowoczesnością, makabra z humorem, dobro ze złem, a ludzie żyją w niezwykłym świecie rządzonym pozornie przez siły nadprzyrodzone. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed wybuchem II wojny światowej. Odtwarzał zaginiony żydowski świat z czasów przedwojennych. Akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny. Zmarł 24 lipca 1991 roku.