Departament Promocji, Sportu i Turystyki

WKRÓTCE RUSZA PARDES FESTIVAL 2020

PARDES FESTIVAL – Spotkania z Kulturą Żydowską odbędzie się w plenerach Kazimierza Dolnego i Janowca.

Festiwal organizowany od ośmiu lat przez Fundację Spichlerz Kultury harmonijnie łączy historię z teraźniejszością. Odkrywa – wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach  i dziełach sztuk – ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów  w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie i w całej Polsce.  Obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939. W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla architektury i natury, spotykamy się z wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości.

W pierwszy festiwalowy wieczór (16 września o godz.19:00, Teatr Klepisko pod Kazimierzem Dolnym) organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert – „Yddish Tango”, muzyczny projekt Olgi Avigail i zespołu Tango Attack.

W sobotę 19 września,  goście festiwalowi spotkają się w skansenie janowieckiego na piknik pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino”. W programie m.in.: spotkania z producentami produktów lokalnych, twórcami rękodzieła i lokalnymi winiarzami, indywidualne zwiedzanie ekspozycji muzealnych we dworze z Moniak i spichlerzu z Podlodowa, spacer tematyczny  z dr. Andrzejem Pawłowskim „O historii uprawy winorośli na obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły”, koncert Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem Marizy Nawrockiej w repertuarze piosenek jidyszowych.

Oprawa graficzna festiwalu to kompozycja wycinanek żydowskich Joanny Matyjasek i grafika Lidii Dańko.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Partnerem ósmej edycji Pardes Festivalu jest Województwo Lubelskie – „Lubelskie Smakuj Życie!”

Festiwal potrwa od 16 do 20 września 2020. Szczegóły na stronie:

https://www.facebook.com/PardesFestival/

PROGRAM PARDES FESTIVAL 2020 do pobrania