Departament Promocji, Sportu i Turystyki

STĄD JESTEM – SPEKTAKL ON LINE

W  świątecznym okresie, organizatorzy zapraszają do obejrzenia spektaklu on-line  STĄD JESTEM – wspomnienia Antoniny z Mikłaszewiczów – Campi.”

Centrum Inicjatyw Artystycznych w Lublinie przygotowało spektakl prezentujący sylwetkę  słynnej lublinianki, o której niestety  mało kto pamięta, a która z pewnością, była ambasadorem Lubelszczyzny  na  scenach europejskich przełomu XVIII i XIX wieku. Swój sukces i możliwości rozwoju zawdzięczała  twórczości artystycznej, bogatemu życiu kulturalnemu oraz tradycjom ówczesnej  Lubelszczyzny, począwszy od bezcennego dzieła z Kraśnika Tabulatura Ioannis de Lublin Canonicorum Regularium de Crasnyk, a także dynamicznemu rozwojowi szkolnictwa artystycznego – sieci  szkół klasztornych i parafialnych oraz burs muzycznych m. in. w Krasnymstawie , Chełmie i Lublinie.

Antonina z Mikłaszewiczów – Campi przyszła na świat 10 grudnia 1773 roku w Lublinie, zaledwie 17 lat po narodzinach Wolfganga Amadeusza Mozarta. Drogi tych dwojga muzycznych indywidualności splotły się z sobą w zaskakujący sposób,  w tyglu odnoszonych  sukcesów i kreacji na najważniejszych europejskich scenach. Świadkiem wykuwania artystycznych pasji genialnej lublinianki, urodzonej  w rodzinie Józefa Mikłaszewicza, pierwszego kapelmistrza kościelnego i jednocześnie dyrektora miejscowej orkiestry,  były wnętrza Trybunału Koronnego oraz uliczki i zaułki kamienic Starego Lublina gdzie jako dziecko śpiewała   pierwsze arie. Tęsknota za miejscem  swojego dzieciństwa i  ukochaną  Ojczyzną towarzyszyły jej przez całe życie , wypełnione obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, wychowaniem siedemnaściorga dzieci,  miłością i sztuką .

Wydarzenie będzie realizowane on-line, a jego premierowa emisja zaplanowana jest na dzień 29 grudnia 2020 roku, o godzinie 19.00 na Profilu Facebook Centrum Inicjatyw Artystycznych

Wystąpią :
Mariola Zagojska, Patrycjusz Sokołowski, Alesia Aleksandrowicz, Elżbieta Burdzan, Magdalena Maciąg, Agnieszka Schulz-Brzyska,
scenariusz i reżyseria – Mariola Zagojska,
realizacja obrazu – Paweł Giergisiewicz, realizacja dźwięku – Łukasz Jakubowski.