Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Premiera „Kowboja” w LCK

W dniach od 1 do 13 marca 2024 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, zobaczyć mogliśmy  spektakl ukazujący losy Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”. Widowisko artystyczne przedstawione zostało w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Kowboj” to spektakl mający na celu spotkanie współczesnego odbiorcy ze świadkami historii, opowiadającymi o Zbigniewie Matysiaku ps. „Kowboj” oraz „Dym”. Matysiak był weteranem wojennym, zawodnikiem i trenerem rajdów motocyklowych lubelskiej młodzieży, która z podziwem słuchała opowieści kreślących pejzaż zmieniającej się Polski od 1930 roku do współczesności.

W spektaklu opowiadamy całą jego historię –  mówił Aleksander Batorski, dyrektor LCK – Żył 92 lata, więc w 80 minut nie wszystko da się opowiedzieć, widzowie zobaczyli same najciekawsze rzeczy. Spektakl jest w głównej mierze skierowany do młodzieży, choć nie tylko, bo przecież większość z nas pamięta Matysiaka. Ja znałem go osobiście. Dzisiaj mamy mało autorytetów, chcielibyśmy, żeby właśnie takie osoby, które przez całe swoje życie żyły zgodnie ze swoją moralnością, patriotyzmem, stały się autorytetami dla dzisiejszej młodzieży – dodaje.

Inspiracją do napisania scenariusza spektaklu były opowieści Rafała Dobrowolskiego spisane w książce ,,Kowboj. Jak nigdy się nie poddać’’.

O barwnych i dramatycznych losach Zbigniewa Matysiaka mówiliśmy w sposób nowoczesny, przy użyciu tańca, obrazu, multimediów, muzyki i słowa. W opowieść wciągana jest także publiczność – będąca od czasu do czasu włączana bezpośrednio w działania sceniczne. Z ekranów przemówili do nas świadkowie – osoby znające KOWBOJA – skomentował reżyser Marcin Wąsowski.

Takie inicjatywy są istotne, one zbliżają Żołnierzy Niezłomnych, tych wyklętych ludzi przez komunistów do nas, do współczesności. Dzięki temu możemy nie tylko mówić, nie tylko czytać o Żołnierzach Niezłomnych, ale możemy również pokazać te czasy – mówił Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Do twórczej współpracy zaproszeni zostali lubelscy artyści – aktorzy i tancerze: Michał Łysiak, Dagmara Winiarczyk, Paulina Prokopiuk, Dawid Marzec, Piotr Kęska, Przemysław Buksiński oraz Katarzyna Bujakiewicz.

Reżyserem widowiska był Marcin Wąsowski. Muzykę do spektaklu skomponował Arkadiusz Borzęcki, a autorką choreografii jest Renata E. Wawruch-Jakimiuk.

Spektakl odbył się w  Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Sali im. A. Patka, wejście na wydarzenie było bezpłatne. Wymagana była jedynie rejestracja na stronie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. 

 Spektakl odbył się w dniach  od 1 do 3 marca z czego trzy ostatnie terminy dedykowane były dla uczniów licealnych (widowisko w godzinach przedpołudniowych umożliwiających uczestnictwo całych klas). Entuzjastyczne przyjęcie widowiska pozytywnie nas zaskoczyło, a frekwencja przerosła nasze oczekiwania. W sześciu spektaklach wzięło łącznie udział  ponad 1300  osób,  w tym uczniowie lubelskich szkół średnich,  studenci i mieszkańcy województwa lubelskiego. 

  • Partnerem Wydarzenia  „KOWBOJ” był Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.
  • Patronat honorowy nad spektaklem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
  • Partnerami wydarzenia byli: Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Speedway Motor Lublin, Technotop Sp. z o.o. oraz Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Lublinie
  • Patronat medialny nad spektaklem mieli TVP3, Polskie Radio Lublin oraz TVP Polonia.

galeriaGALERIA