Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Film o kardynale Stefanie Wyszyńskim w TVP3 Lublin

„Ku beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego – lubelskie doświadczenia”  to tytuł filmu dokumentalnego autorstwa Grażyny i Bogdana Czermińskich, który będzie można obejrzeć w TVP3 Lublin w najbliższy piątek 17 października o godz. 19.00.  

Kardynał Stefan Wyszyński przez lata był związany z województwem lubelskim. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się przed aresztowaniem przez Gestapo m.in. w Kozłówce, gdzie został kapelanem niewidomych oraz w Żułowie i Surhowie. 4 marca 1946 kardynał Stefan Wyszyński został mianowany biskupem lubelskim. Nieco później Wielkim Kanclerzem KUL. W latach 1947-1948 prowadził wykłady na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych.

Kardynał Wyszyński porządkował zniszczoną przez okupację diecezję, wizytował parafie, wygłaszał liczne kazania, szczególnie w dzielnicach robotniczych Lublina, prowadził rekolekcje, organizował kursy katechetyczne. Biskupem lubelskim był do roku 1948, wówczas został mianowany Prymasem Polski.

Przed emisją telewizyjną w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się uroczysta premiera filmu, którą zaplanowano na 15 października.

Oficjalnymi partnerami projektu realizacji filmu „Ku beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Lubelskie doświadczenia” są Województwo Lubelskie, w ramach akcji „Warto być Polakiem”, oraz Lubelski Oddział Telewizji Polskiej.