W dniu wczorajszym, pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Pana Piotra Bresia oraz Z-cy Dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Pana Rafała Kamienieckiego odbyły się wstępne, otwarte konsultacje ze aktywistami rowerowymi, grupami rowerowymi oraz Lokalnymi Grupami Działania z województwa lubelskiego. Tematem spotkania były działania, podejmowane w najbliższym czasie, celem wyznaczenia korytarzy głównych szlaków rowerowych w województwie.
Bardzo interesujące i owocne spotkanie jest początkiem prac interdyscyplinarnego Zespołu ds. opracowania koncepcji przebiegu międzynarodowych, krajowych i regionalnych tras rowerowych w województwie lubelskim. Efektem ma być opracowanie spójnego planu wytyczenia korytarzy sieci tras rowerowych w województwie lubelskim, które w przyszłości, po znalezieniu źródeł finasowania, mogłyby być realizowane.
W spotkaniu wziął udział konsultant Zespołu, Pan dr inż. Tadeusz Kopta z Krakowa, niekwestionowany autorytet ogólnopolski w zakresie projektowania i budowy infrastruktury rowerowej, który uczestniczył w przygotowaniach do budowy sieci szlaków rowerowych w Małopolsce (Velo Małopolska).
Na wstępie spotkania Pan Marszałek Piotr Breś powitał zebranych uczestników oraz podziękował za zaangażowanie i wkład środowisk rowerowych w rozwój infrastruktury rowerowej w regionie. Podkreślił znaczenie i wagę wyzwania, przed jakim stoi Zespół i nakreślił cele do jakich województwo lubelskie w następnych latach chce zmierzać. Uczestnicy spotkania zapoznali się z prelekcjami dotyczącymi dobrych praktyk w zakresie projektowania i prawidłowego wytyczania szlaków rowerowych. Prezentacje podkreślały, że trendem europejskim, na którym powinniśmy się opierać także w naszym regionie, jest wytyczanie nowych szlaków rowerowych w dolinach rzek lub przy istniejących trasach kolejowych. Ma to znaczenie z punktu widzenia przyszłych użytkowników tras, gdyż unikamy dzięki temu tzw. przewyższeń, czyli męczących dla rowerzystów różnic w wysokościach terenu. Przedstawiono także wstępny zarys proponowanych rozwiązań podkreślając, że konieczna jest tutaj dalsza współpraca i konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.
Kolejnym etapem spotkania była żywa dyskusja oraz wymiana poglądów. Przedstawiciele środowisk rowerowych, lokalnych stowarzyszeń aktywizacyjnych oraz samorządów wyrażali swoje opinie nt. propozycji oraz funkcjonowania infrastruktury rowerowej w województwie. Odnośnie zakresu prac Zespołu ustalono, że każdy chętny będzie mógł przedstawić swoją wizję i potrzebę budowy całej sieci lub konkretnego szlaku rowerowego w naszym regionie. Ustalono, że na adres poczty elektronicznej: turystyka@lubelskie.pl można przesyłać swoje propozycje składające się z krótkiego opisu szlaku, jego docelowego przebiegu, występującej nawierzchni, koniecznych potencjalnych prac budowalnych lub inżynierskich, infrastruktury towarzyszącej oraz plik z wyznaczonym na mapie śladem trasy.