Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelskie w obiektywie

Gala wręczenia nagród i wyróżnień XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego i III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Lubelskie. Smakuj życie!” organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Lubelskie. Smakuj życie!”, cieszy się coraz większą popularnością. Świadczy o tym fakt, że do trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Lubelskie. Smakuj życie!” na najlepszy film promujący Województwo Lubelskie zgłoszono 33 produkcje. W tym roku większym zainteresowaniem cieszyła się kategoria filmu trwającego od 15 sekund do 3 minut, na którą nadesłanych zostało aż 18 filmów. Niewiele mniej filmów zgłoszonych zostało w kategorii do 15 sekund, w której zostało zgłoszonych filmów 15.

Prace konkursowe oceniło jury w  składzie: Sylwia Piętal, kierownik Oddziału Turystyki Departamentu Promocji, Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (przewodniczący jury); Mikołaj Majda, fotografik i  filmowiec, scenarzysta, reżyser, twórca zdjęć do filmów i  fotografii, właściciel reklamowej agencji ivent.pl oraz codeina.pl; Piotr Miłkowski – reżyser, operator kamery, filmowiec, dziennikarz, właściciel filmowej firmy produkcyjnej; Rafał Karaś – pomysłodawca Lubelskiego Stowarzyszenia Filmowego, współzałożyciel kolektywu K.O. media, kierownik produkcji filmowych oraz Natalia Kowalczyk, grafik w Oddziale Promocji Województwa i  Projektów Promocyjnych w Departamencie Promocji, Sportu i Turystyki UMWL. 

Laureaci III OKF „Lubelskie. Smakuj życie!” 

Jury przyznało następujące nagrody:

Kategoria: film trwający do 15 sekund
 • I miejsce „Lubelskie Pory Roku” Grzegorz Król

 

 • II miejsce „Powidoki” Michał Siwy
 • III miejsce „W zgodzie z naturą” Damian Pankowiec

Wyróżnienia

 • „Podróż” Albert Krawczyński
 • „Lubelskie – podróże ze smakiem” Daniel Knap
 • „Lublin here” Darkhan Khalil
Kategoria: film trwający od 15 sekund do 3 minut
 • I miejsce „Lubelskie” Michał Tomczak
 • II miejsce „Najpiękniejsze zakątki Lubelskiego” Damian Pankowiec

Wyróżnienia

 • „Czas na wycieczkę po trasie jak ze snów” Eliza Waśkiewicz

 • „Ja wybieram Lubelskie” Daniel Knap

 • „Wieprz z Wieprza” Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać dodatkowe dwa wyróżnienia specjalne i zestawy promocyjne z logotypem „Lubelskie. Smakuj życie!” za filmy:

 • w kategorii: film trwający do 15 sekund: „Ptasia wyspa na Wiśle” dla Rafała Sekity;
 • w kategorii: film trwający od 15 sekund do 3 minut: „Turistic view for the Lublin” dla Darkhan Khalil

Komisja Konkursowa nie przyznała III nagrody w kategorii film trwający od 15 sekund do 3 minut.

Konkurs fotograficzny „Lubelskie. Smakuj życie!” to świetna forma promocji walorów turystycznych i przyrodniczych województwa lubelskiego. Skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Cieszy się niesłabnącą popularnością. W trakcie dwunastu edycji konkursu organizatorzy otrzymali ponad 1000 zgłoszeń, zawierających ok. 5300 fotografii.  W tegorocznej XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!”  napłynęło 177 zgłoszeń zawierających 886 fotografii (to o ponad 350 więcej niż w roku ubiegłym). Zgłoszenia nadeszły z różnych miejscowości województwa lubelskiego, ale także m.in. z województw: małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, podkarpackiego.

W pracach komisji konkursowej uczestniczyli Piotr Maciuk– członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga i wieloletni fotografik Muzeum Lubelskiego na Zamku; Łukasz Resiak – członek Fotoklubu RP oraz Związku Polskich Artystów Fotografików; Mikołaj Majda – fotografik i  filmowiec, scenarzysta, reżyser, twórca zdjęć do filmów i  fotografii, właściciel reklamowej agencji ivent.pl oraz codeina.pl oraz Adam Niedbał i Michał Lenart – pracownicy Oddziału Promocji Województwa i Projektów Promocyjnych w Departamencie Promocji, Sportu i Turystyki UMWL.

Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, po kilkugodzinnych obradach i kilkuetapowej selekcji nadesłanych fotografii, zdecydowała o rozdysponowaniu całej puli nagród – po trzy w każdej z trzech kategorii (fotografia artystyczna, przyroda i wydarzenie). A także o przyznaniu 2 wyróżnień w kategorii wydarzenie, 5 wyróżnień w kategorii fotografia artystyczna oraz 12 wyróżnień w kategorii przyroda.

Laureaci XII OKF „Lubelskie. Smakuj życie!” 

W kategorii FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA nagrody (bony zakupowe) zdobyli: pierwszą o wartości 2000 zł  otrzymała Anna Serwinek za zdjęcie „We mgle – Zalew Zemborzycki”, drugą o wartości 1500 zł otrzymał Szymon Łój za zdjęcie „Mroźny wschód słońca nad Zalewem Zemborzyckim” a trzecie miejsce zajął Wojciech Grabowski i jego fotografia „Pomiędzy jesienią a zimą – listek z Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego” (nagroda o wartości 1000 zł).

W kategorii PRZYRODA nagrody o takich samych wartościach otrzymali – pierwszą Grażyna Adamczyk za zdjęcie „Biegusy na torfowisku” – Stoczek Łukowski, drugą Weronika Lichota autorka fotografii „Miłość rośnie wokół nas” – Grzywacze a trzecią Jarosław Kochnio za zdjęcie „Spacerkiem przez lubelskie – bielik i sroka w Poleskim Parku Narodowym”.

W kolejnej kategorii WYDARZENIE pierwszą nagrodę zdobyła Katarzyna Kubiak za zdjęcie „Pokazy aerialowe w trakcie Nocy Kultury”, druga nagroda trafiła do Grzegorza Pawlaka za zdjęcie „Spektakl Świtezianka Teatru Mlekołaki – 30. SANS! w Lublinie” a trzecia do Magdaleny Grudzińskiej za zdjęcie „Radość – European Juggling Convention w Lublinie”.

Po uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień w Urzędzie Marszałkowskim odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej obejmującej wszystkie nagrodzone i wyróżnione fotografie. Piękne zdjęcia są wyeksponowane i dostępne do oglądania w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Artura Grottgera 4.

Już dziś gorąco zachęcamy do udziału w przyszłym roku w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego i Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!”.  

galeriaGALERIA