Departament Promocji, Sportu i Turystyki

2. Tour de Pologne Women

Tour de Pologne to jeden z najważniejszych wyścigów świata, należący do prestiżowego cyklu UCI World Tour w kolarstwie szosowym, zrzeszającego największe imprezy kolarskie w tym Tour de France czy Giro d’Italia.

Tour de Pologne jest uznaną marką sportową o zasięgu międzynarodowym, dzięki czemu w wyścigu biorą udział gwiazdy światowego kolarstwa. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń sportowych w naszym kraju. Przyczynia się do promocji Polski za granicą, jest to więc doskonała forma do zaprezentowania piękna Lubelszczyzny nie tylko w kraju ale przede wszystkim na całym świecie.

2. Tour de Pologne Women to największy i najbardziej prestiżowy międzynarodowy wyścig kolarski w Polsce. Zaprezentowana przez Lang Team oferta promocji województwa lubelskiego podczas 2. TdP Women opiera się przede wszystkim na nowoczesnych technikach promocji, które wykorzystują sport jako efektywny instrument reklamy oraz jako narzędzie tworzenia pozytywnego wizerunku. Przedstawione przez Lang Team świadczenia promocyjne pozwolą utrwalić wizerunek Województwa Lubelskiego jako partnera wspierającego rozwój sportu w regionie. Sport jako narzędzie reklamy i działań marketingowych zaspokaja specyficzne potrzeby odbiorców. Sport jest skutecznym i atrakcyjnym nośnikiem treści marketingowych i pozwala na docieranie z komunikatem do szerokiego grona odbiorców.

Pierwsza edycja Tour de Pologne Women odbyła się 19-20 lipca 2016 roku w Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopanem. Wygrała mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, która potwierdziła, że potrafi być skuteczna także na szosie, czyli Jolanda Neff. Najlepsza z Polek, Paulina Brzeźna-Bentkowska skończyła wyścig tuż za podium, na czwartej pozycji.

Wyścig Tour de Pologne Women to prestiżowe wydarzenie kolarskie, które po ośmiu latach wraca do Polski do Województwa Lubelskiego, gdzie zgromadzi najlepsze zawodniczki z całego świata. Jest to wyścig etapowy ze startu wspólnego tylko dla kobiet. Kolarska rywalizacja kobiet odbędzie się w dniach 28 – 30 czerwca br. To nie tylko sportowe widowisko, ale także okazja do promocji zdrowego stylu życia, równouprawnienia w sporcie oraz turystyki oraz najciekawszych zakątków Województwa Lubelskiego. Wyścig ten przyciąga uwagę zarówno pasjonatów kolarstwa, jak i osób zainteresowanych aktywnym trybem życia oraz pięknem polskich krajobrazów.

Celem Wyścigu Tour de Pologne Women jest:

  1. promocja kobiecego kolarstwa,
  2. inspiracja do aktywności fizycznej wśród kobiet oraz prezentacja Polski jako atrakcyjnego miejsca dla międzynarodowych imprez sportowych.

Dodatkowo, wydarzenie ma na celu budowanie tożsamości regionu poprzez eksponowanie jego pięknych krajobrazów i unikalnych atrakcji turystycznych.

Organizacja wydarzenia 2. Tour de Pologne Women wiąże się z intensywną kampanią medialną, która obejmuje liczne kanały komunikacyjne jak portale internetowe, prasę oraz media społecznościowe. Dzięki temu, nazwa Województwa Lubelskiego będzie prezentowana jako partner wydarzenia, co zwiększy jego rozpoznawalność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Transmisja online z wydarzenia to doskonała okazja, aby międzynarodowa widownia poznała piękno krajobrazów oraz atrakcji turystycznych Województwa Lubelskiego. Poprzez ekspozycję regionu w trakcie transmisji, zachęcimy turystów do odwiedzenia województwa, co przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki turystycznej.

Województwo Lubelskie zostanie wyeksponowane w materiałach scenograficznych oraz reklamowych. To wszystko przyczyni się do wzrostu świadomości Województwa Lubelskiego oraz zachęci do odwiedzenia regionu.

Udział Województwa Lubelskiego w Wyścigu 2. Tour de Pologne Women to doskonała okazja do promocji regionu na arenie krajowej i międzynarodowej. Dzięki szerokiej kampanii medialnej, województwo będzie miało okazję zaprezentować swoje walory turystyczne, i sportowe, co przyczyni się do jego rozwoju oraz wzrostu zainteresowania turystycznego. 2. Tour de Pologne Women to nie tylko impreza o międzynarodowej marce, ale również wydarzenie, które promuje Polskę w kraju jak i za granicą.

Z wyścigu realizowane będą transmisje online dzięki Eurosport Polska, realizacja na najwyższym światowym poziomie przy użyciu najnowocześniejszej techniki z wykorzystaniem helikopterów, kamer bezprzewodowych. Podczas transmisji telewizyjnej w specjalny sposób pokazywany będzie region Województwa Lubelskiego, wskazane zostaną atrakcyjne miejsca w regionie, komentatorzy przekażą ciekawostki o województwie.

W 2023 roku na konferencji w Burgos na północy Hiszpanii 2. Tour de Pologne Women zostało oficjalne przyjęte do stowarzyszenia, w którym od wielu lat jest już wyścig Tour de Pologne UCI WorldTour i pozostałe ważne wyścigi kolarskie. Firma Lang Team jest więc jedynym Wykonawcą i Organizatorem 2. Tour de Pologne Women, który zrealizuje unikatowy wyścig kobiet w tej części Europy.

Tegoroczna edycja 2.Tour de Pologne Women obejmuje 3 etapy na terenie Województwa Lubelskiego:

  • Etap 1: Lublin – Lublin – jazda indywidualna na czas
  • Etap 2: Krasnystaw – Kraśnik, Powiat Kraśnicki
  • Etap 3: Arche Nałęczów – Kazimierz Dolny

Etapy Tour de Pologne Women będą transmitowane „online” na kanałach sportowych ogólnodostępnych, nieodpłatnych i cieszących się dużą oglądalnością takich jak @EurosportPolska na YouTube.

Statystykę oglądalności wyścigu potwierdzają dokumenty przekazane przez Lang Team Sp.  z o.o.: badania mediowe i sondaże z firmy Pentagon Research, gdzie szacowana liczba kibiców przy trasie takiego wyścigu to ponad 3,5 miliona osób. Relację z wyścigu prezentować będą również: serwis Onet, strony internetowe Organizatora, Facebook wydarzenia. Będzie to okazja do promocji Województwa Lubelskiego na arenie krajowej i międzynarodowej.

Relacje 2. Tour de Pologne Women „na żywo” „lubelskich etapów” pozwolą na ukazanie pozytywnego wizerunku Lubelszczyzny, w tym największych miast, przez które przebiegają trasy wyścigu wraz z ich wizytówkami filmowymi: Lublina, Krasnegostawu, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Kraśnika i powiatu kraśnickiego, a także innych atrakcyjnych miejsc na trasie, położonych m.in. na Wyżynie Lubelskiej. Relacje telewizyjne zapewnią również niepowtarzalny sposób ekspozycji logotypów promujących województwo lubelskie na materiałach reklamowych (brandingu) w kraju oraz poza jego granicami.

78. Tour de Pologne
  1. Tour de Pologne odbył się w dniach od 9 do 15 sierpnia 2021 roku. Dwa pierwsze etapy przebiegały przez województwo lubelskie.

8 sierpnia 2021 r. na Placu Teatralnym w Lublinie odbyła się prezentacja kolarzy z ponad 20 zawodowych ekip startujących w wyścigu oraz reprezentacji Polski. Na liście startowej znalazły się gwiazdy światowego kolarstwa m.in. Michał Kwiatkowski (były mistrz świata), Matej Mohoric, Remi Cavagna czy późniejszy triumfator Jao Almeida.

I etap 9 sierpnia 2021 o długości 216 km z Lublina do Chełma, którego start honorowy odbył się na lubelskim placu Zamkowym wiódł m.in. przez Bychawę, Batorz, Godziszów, Błażek, Antolin, Hosznię Abramowską, Radecznicę, Krasnystaw czyli malownicze tereny Wyżyny Lubelskiej i Roztocza. Kibice na trasie byli świadkami rywalizacji na lotnych i górskich premiach, również z udziałem polskich kolarzy.

II etapu 10 sierpnia 2021, Zamość – Przemyśl o długości 201 km rozpoczynał się na zamojskim Rynku Wielkim a na terenie województwa lubelskiego trasa prowadziła m.in. przez atrakcyjne tereny Roztocza, w tym Krasnobród, Józefów oraz Wólkę Husińską. We wspomnianych miejscowościach kolarze ponownie walczyli na lotnych i górskich premiach. I znów ku radości kibiców zgromadzonych na trasie w czołówce nie zabrakło reprezentanta Polski.

Dane z raportu organizatora Tour de Pologne opracowanego na podstawie badań mediowych i sondaży przeprowadzonych przez Pentagon Research:

Pozytywny odbiór społeczny

78.Tour De Pologne było najbardziej rozpoznawalną imprezą lata 2021 roku (wskazało ją 18 % ankietowanych), organizacja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne spotyka się z ogromnym poparciem społecznym mieszkańców – 86 % oceniło pozytywnie wpływ Tour de Pologne na wizerunek „miast-organizatorów”;

Popularność wśród kibiców kolarstwa

85 % ankietowanych deklarujących się jako kibice kolarstwa wskazało Tour de Pologne jako najchętniej oglądany przez nich wyścig w przekazach telewizyjnych. Natomiast zdecydowana większość badanych uznała, że Tour de Pologne jest jedną z największych imprez sportowych w Polsce, promującą kraj oraz jego regiony. 19 % osób, do których dotarły informacje o Tour de Pologne deklaruje, że kibicowało kolarzom na trasie co daje według Pentagon Research liczbę 3 mln osób.

Zasięg medialny 

Co roku powstaje 15-20 tysięcy materiałów redakcyjnych związanych z Tour de Pologne w najważniejszych mediach w Polsce – telewizja, internet, social media, radio, prasa, kino, outdoor, a transmisje z wyścigu emitowane są w wielu krajach świata – w ubiegłym roku było to 80 krajów m.in. Francja, Czechy, RPA, Kanada, Australia, USA, Nowa Zelandia i Belgia.

Relacje z II ubiegłorocznych etapów przejeżdżających przez województwo lubelskie w samej tylko TVP Sport obejrzało („na żywo” oraz powtórkowe) ponad 1 milion widzów łącznie.

79. Tour de Pologne

Kolejną świetną okazją do promocji Regionu Lubelskiego był 79.Tour De Pologne, który odbył się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2022. Impreza jest wpisana do Kalendarza Światowego UCI World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej na 2022 r. obejmującego 31 najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich (tuż po kończącym się 24 lipca Tour de France). W wyścigu wystartuje 18 najlepszych światowych ekip kolarskich z rankingu UCI World Teams. Łącznie było to ok. 160 kolarzy. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „WYŚCIG DLA POKOJU”.

Przez Województwo Lubelskie przebiegały trasy 3 etapów:

  • I etap 30 lipca Kielce – Lublin o długości 218,8 km (na trasie m.in. miejscowości Zawada, Annopol – lotna premia, Józefów nad Wisłą – lotna premia, Łaziska, Dobre – górska premia, Kazimierz Dolny – premia specjalna, Wylągi – górska premia, Nałęczów – lotna premia, Płouszowice)
  • II etap 31 lipca Chełm – Zamość o długości 205,6 km (na trasie m.in. miejscowości Żmudź, Raciborowice, Hrubieszów – lotna premia, Lipowiec, Michałów-Kolonia – górska premia, Sabaudia – górska premia, Tomaszów Lubelski – lotna premia, Józefów, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn – lotna premia)
  • III etap 1 sierpnia Kraśnik – Przemyśl o długości 237,9 km (na trasie m.in. miejscowości Polichna, Modliborzyce, Janów Lubelski – górska premia, Bieliny, Nowa Sarzyna)

Promocja wyścigu i relacje z 79.Tour de Pologne znalazły się w popularnych mediach m.in. TVP, Polsat Sport (stacje telewizyjne planują łącznie ok. 50 godzin transmisji). Przegląd Sportowy, wydawnictwa sieci PolskaPress, portal internetowy Onet.pl, kampania promocyjna w Radiu Zet czy będą realizowane również poprzez media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube).

W roku 2022 prawa do sprzedaży transmisji za granicą posiada firma zewnętrzna Infrant, która będzie transmitować wyścig do stacji telewizyjnych w krajach na wszystkich kontynentach (w tym m.in. w Belgii, Meksyku, Francji, Grecji, Indiach na Cyprze, Malediwach, w Bangladeszu, Sri Lance, Nepalu, Pakistanie, Holandii, nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Australii czy Hiszpanii).

Relacje Tour de Pologne „na żywo” z lubelskich etapów pozwolą na ukazanie pozytywnego wizerunku Lubelszczyzny, w tym największych miast, przez które przebiegają trasy wyścigu wraz z ich wizytówkami filmowymi: Lublina, Chełma, Zamościa, Kraśnika i powiatu kraśnickiego, a także innych atrakcyjnych miejsc na trasie, położonych m.in. na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej.

Tour de Lubelskie

Rajdy rowerowe współorganizowane przez Województwo Lubelskie pod wspólną nazwą „Tour de Lubelskie” od 2021 roku towarzyszą w naszym regionie wyścigowi Tour de Pologne. Rajdy odbywają się na terenie powiatów województwa lubelskiego przez które wiedzie trasa Tour de Pologne. Cykl „Tour de Lubelskie” to idealna propozycja dla wielbicieli dwóch kółek oraz pięknych krajobrazów regionu lubelskiego.

Tour de Lubelskie 2021

W 2021 roku rajdy Tour de Lubelskie wiodły przez powiaty lubelski, janowski, krasnostawski, biłgorajski, chełmski, zamojski oraz kraśnicki. Zarówno te rodzinne z atrakcjami dla dzieci, jak i te dla bardziej wymagających rowerzystów cieszyły się dużą popularnością. Uczestniczyło w nich łącznie ok. 700 osób.

Tour de Lubelskie 2022

Tym razem rajdów organizowanych w lipcowe weekendy zrealizowano łącznie osiem. Odbyły 4 pierwsze z nich – w powiatach biłgorajskim, janowskim (Janów Lubelski), hrubieszowskim i tomaszowskim. Uczestniczyło w nich łącznie około 400 osób, co świadczy o tym, że zainteresowanie tą formą rekreacji nie maleje. Kolejne zrealizowano – w powiatach zamojskim (16 lipca), lubelskim (17 lipca), chełmskim (23 lipca) i kraśnickim (24 lipca). Rajdy zgromadziły łącznie 1400 miłośników kolarstwa.

Tour de Lubelskie 2023

Tym razem rajdów organizowanych w lipcowe, sierpniowe i wrześniowe weekendy było łącznie 11. Rajdy przebiegały przez powiaty: lubelski, biłgorajski, chełmski, krasnostawski, opolski, tomaszowski, kraśnicki, a także miasto Chełm, Zamość, Kraśnik i Janów Lubelski. Uczestniczyło w nich łącznie około 2000 osób.

Uczestnicy rajdów zgodnie przyznają, że są one znakomitą formą promocji naszego regionu. Podkreślają też świetną atmosferę tych imprez. Turystyka rowerowa to jedna z ciekawszych form wypoczynku i poznawania niezwykłych, unikalnych terenów. Połączenie aktywności z wykorzystaniem dobrodziejstw czystego, świeżego powietrza z odkrywaniem uroków przyrody i atrakcji turystycznych to idealny przepis na spędzenie wakacyjnego czasu w Lubelskiem. Trasy imprezy z cyklu „Tour de Lubelskie” wiodą często przez piękne miejsca, rzadziej na co dzień odwiedzane przez turystów, ukazując uczestnikom nieznane ich walory.

galeriaGALERIA