Departament Promocji, Sportu i Turystyki

IX OKF „Lubelskie. Smakuj życie!”

Ponad stu autorów z regionu i kraju wzięło udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Lubelskie. Smakuj życie!”. W sumie otrzymaliśmy od nich blisko pół tysiąca fotografii.

Zdecydowana większość zdjęć pokazuje krajobrazy regionu, w tym jego przyrodę. Znacznie mniej niż w poprzednich edycjach jest fotografii dokumentujących wydarzenia kulturalne, sportowe czy inne, które w czasach pandemii i związanych z nią obostrzeń zostały odwołane lub przeniesione do sieci. Wśród nadesłanych zdjęć przyrodniczych jest dużo bardzo udanych ujęć, a niekiedy wręcz portretów, czworonożnych czy też skrzydlatych mieszkańców naszych pól, lasów, bagien. Mieszkańcy regionu i turyści podczas długich spacerów w plenerze potrafili utrwalić nie tylko piękno lubelskich krajobrazów, ale też pokazać wielkie bogactwo świata przyrody – od małych pszczół i motyli po wielkie, majestatyczne jelenie czy łosie.Są też bardzo udane kadry z atrakcyjnych turystycznie miejsc regionu – Zwierzyńca, Krasnobrodu, Zamościa, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Kozłówki, Lublina. Pojawiło się też, więcej niż w ubiegłych latach, zdjęć zrobionych z wykorzystaniem dronów. A ich autorzy dowodzą, że Lubelskie z lotu ptaka też może być ciekawe.

Cieszy nas, że prace na konkurs zostały nadesłane z bardzo różnych miejscowości regionu, m.in.: Annopola, Bełżyc, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Dęblina, Hrubieszowa, Józefowa, Kazimierza Dolnego, Krasnegostawu, Lublina, Łęcznej, Łukowa, Milejowa, Opola Lubelskiego, Puław, Radzynia Podlaskiego, Świdnika, Urszulina, Włodawy, Wojciechowa, Zwierzyńca. Kilkadziesiąt przesyłek otrzymaliśmy także z innych regionów: Dolnego Śląska, Mazowsza, Podkarpacia, Podlasia, Wielkopolski, Pomorza, w tym z największych polskich miast: Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska. To świadczy, że w trudnym roku pandemii wielu mieszkańców regionu i kraju wybrało Lubelskie na kierunek urlopowych i weekendowych wyjazdów.

Rozstrzygnięcie konkursu, wraz z pokonkursową wystawą i wydaniem katalogu najlepszych prac (w formie promocyjnego kalendarza regionu na rok 2021) zaplanowaliśmy w grudniu (o szczegółach poinformujemy
w późniejszym terminie).