Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelskie oferuje w turystycznym sezonie bardzo atrakcyjne wydarzenia, w których uczestniczy bardzo wielu mieszkańców i gości z kraju i z zagranicy.

Większość tych wydarzeń odbywa się w partnerstwie z Województwem Lubelskim, które każdego roku wspiera około 100 imprez – od głośnych międzynarodowych festiwali czy zawodów sportowo-rekreacyjnych po znacznie bardziej lokalne festyny czy jarmarki, osadzone w wielokulturowym pejzażu regionu.


 

Święto wina w Janowcu

(maj) to jedno z najlepszych plenerowych wydarzeń branży winiarskiej w kraju. Organizowane od dekady w malowniczym zamku w Janowcu nad Wisłą, przyciąga już nie setki, ale tysiące gości – miłośników trunków z polskich winnic, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły (SMPW). Kiermaszowi i degustacji win towarzyszą zarówno plenerowe koncerty i recitale, jak i spotkania znawców branży, połączone z konkursem nadwiślańskich win. Od kilku lat winiarze SMPW organizują jesienią bliźniacze święto „Kazimierskie winobranie” w ruinach zamku w Kazimierzu Dolnym.
www.winiarzempw.pl


 

Szturm Twierdzy Zamość

(maj/czerwiec). Miasto – twierdza, perła UNESCO i jedna z największych turystycznych atrakcji regionu, organizuje – na otwarcie turystycznego sezonu – parodniowe widowisko „Szturm Twierdzy Zamość”, przywołujące wydarzenia z XVII wieku, z czasów najazdów kozacko-tatarskich lub szwedzkich. Bractwa rycervskie odtwarzają walki przy murach i bastionach, a także przemarsze wojsk, czy związaną z oblężeniem Zamościa „Legendę szwedzkiego stołu”.
www.zamosc.pl


 

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

w Kazimierzu Dolnym (czerwiec). Najważniejsze i największe w Polsce wydarzenie promujące autentyczną twórczość muzyczną mieszkańców wsi i małych miasteczek, w którym bierze udział ponad tysiąc twórców, wybranych w regionalnych eliminacjach. Barwne korowody artystów, koncerty, zabawy taneczne oraz towarzyszące festiwalowi Targi Sztuki Ludowej nadają nadwiślańskiemu miastu szczególnego i niepowtarzalnego kolorytu.
www.wok.lublin.pl


 

Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

w Wojciechowie (czerwiec/ lipiec) przyciągają z całego kraju adeptów i pasjonatów tego rzemiosła. Miejscem praktycznej nauki, prowadzonej przez mistrzów, jest miejscowa stuletnia kuźnia rodziny Czernieców, a inspiracji mogą dostarczyć liczne eksponaty zgromadzone w wojciechowskim Muzeum Kowalstwa. Warsztaty kończą się parodniowymi Targami Sztuki Kowalskiej. Co dwa lata organizowane są Ogólnopolskie Spotkania Kowala z udziałem mistrzów tego rzemiosła.
www.kowale.com.pl


 

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival

w Lublinie to spotkanie artystów z różnych stron świata reprezentujących różne gatunki i trendy muzyczne, dalekie jednak od komercji i muzyki popularnej. Fani innych brzmień mogą też liczyć na dobre i ambitne wydarzenia towarzyszące koncertom – spotkania literackie, wystawy, czy seanse kinowe.
www.innebrzmienia.eu


 

Carnaval Sztuk-Mistrzów

w Lublinie (lipiec) to jeden z największych na świecie festiwali nowego cyrku i buskerstwa, czyli sztuki ulicznych grajków i artystów, którzy bawią mieszkańców i turystów. Carnaval to także Urban Highline Festival – spektakularne popisy slacklinerów, śmiałków, którzy wzorem Jaszy Mazura z powieści „Sztukmistrz z Lublina” I.B. Singera odbywają podniebne spacery na linach i taśmach rozpiętych ponad ulicami i placami.
www.sztukmistrze.eu


 

Kazimiernikejszyn

w Kazimierzu Dolnym (lipiec) to energetyczne koncerty z magią nadwiślańskiego miasta oraz całodniowa strefa relaksu z autorskimi czasoumilaczami. Wszystko w luźnej atmosferze relaksu, improwizacji i wspólnej zabawy w różnych, czasem zaskakujących miejscach Kazimierza i okolic. Koncerty w kamieniołomach, paprowędrówki, rajdy, spływy kajakowe, spotkania na dzikiej wiślanej plaży, a na koniec dnia – silent disco na środku miasta.
www.kazimiernikejszyn.pl


 

Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI

w Kazimierzu Dolnym (sierpień) to jeden z najciekawszych filmowych festiwali w kraju. W programie wielodniowej imprezy, obok seansów kinowych z obrazami nagradzanymi w Berlinie, Cannes, Locarno czy Sundance, są spotkania z twórcami kina, koncerty, wystawy i inne klimatyczne wydarzenia, rozgrywające się w zabytkowych obiektach i nadwiślańskich plenerach Kazimierza, Męćmierza, Janowca.
www.dwabrzegi.pl


 

Festiwal Stolica Języka Polskiego

w Szczebrzeszynie (sierpień) to co najmniej tygodniowy maraton autorskich spotkań, warsztatów, wieczorków, recitali i innych wydarzeń, w których gośćmi są wybitni polscy pisarze, poeci, dziennikarze, wydawcy, językoznawcy, aktorzy, piosenkarze. To festiwal, gdzie rano można wybrać się na spacer, albo odbyć literacki warsztat ze znanym twórcą, a wieczorem posłuchać recytacji czołowych polskich aktorów.
www.stolicajezykapolskiego.pl


 

Letnia Akademia Filmowa

w Zwierzyńcu (sierpień). Specjalnością akademii są przeglądy tematyczne, układane według klucza umożliwiającego przekrojowe wędrówki po historii kina. Poza projekcjami, również plenerowymi – na dziedzińcu ponad dwustuletniego browaru, uczestnicy biorą udział w spotkaniach autorskich, wykładach, dyskusjach, a pomiędzy nimi korzystają z piękna przyrody Roztoczańskiego Parku Narodowego.
www.laf.org.pl


 

Festiwal Kaszy GRYCZAKI

w Janowie Lubelskim (sierpień) nawiązuje do typowych dla południowo-zachodniej części regionu upraw gryki i wyrabianej z niej kaszy gryczanej, która jest jednym z podstawowych składników tradycyjnej kuchni, w tym popularnych gryczaków. Smak placków z farszem z kaszy gryczanej i sera, pieczonych w chlebowym piecu, chwalą sobie znani kucharze i promotorzy kulinariów, goszczący corocznie na janowskim festiwalu.
www.jokjanow.pl


 

Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów CHMIELAKI

w Krasnymstawie (sierpień) to największy w kraju festyn piwny, w którym uczestniczy większość browarów i kompanii piwowarskich. Wydarzenie przyciąga tysiące smakoszy chmielowego napoju, a w programie Chmielaków poza piwnym konkursem i degustacjami są m.in. koncerty muzyki popularnej. www.chmielaki.pl


 

Dni Konia Arabskiego „Pride of Poland”

w Janowie Podlaskim (sierpień). Słynna stadnina już od pół wieku organizuje najważniejszą aukcję koni z państwowych i prywatnych hodowli, na którą przyjeżdżają kupcy i miłośnicy tych zwierząt z całego świata. Aukcji towarzyszy Narodowy Czempionat Koni Arabskich Czystej Krwi.
www.prideofpoland.pl


 

Międzynarodowe Zawody Balonowe

w Nałęczowie (sierpień) to widowiskowe wydarzenie, łączące sportowe zmagania z pokazami w Parku Zdrojowym. Kuracjusze, turyści i mieszkańcy mogą przez kilka dni obserwować poranne i wieczorne starty i przeloty, ale też nocne prezentacje podświetlonych balonów.
www.balloons.aeroklub.lublin.pl


 

Jarmark Jagielloński

w Lublinie (sierpień) to święto tradycji i kultury ludowej nawiązujące do starej tradycji Jarmarków Lubelskich. Wśród setek targowych stoisk spotkać można artystyczne i rękodzielnicze wyroby z różnych regionów Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jarmarkowi towarzyszą barwne pochody, uliczne popisy kuglarzy, grajków oraz koncerty i spektakle. www.jarmarkjagiellonski.pl


 

Europejski Festiwal Smaku

w Lublinie (wrzesień) to największa w regionie prezentacja tradycyjnej kuchni, a także kuchni naszych sąsiadów z Południowej i Wschodniej Europy. Festiwalowa Scena Smaku jest miejscem pokazów kulinariów oraz koncertów, a w Miasteczku Smaku można próbować i kupować regionalne produkty.
www.europejskifestiwalsmaku.pl


 

Festiwal Trzech Kultur

we Włodawie (wrzesień) przypomina i popularyzuje wieloreligijną i wielokulturową tradycję nadbużańskiego miasta. W programie są koncerty, recitale, spektakle, wystawy, warsztaty, a także nabożeństwa. Większość tych wydarzeń odbywa się w trzech włodawskich świątyniach: kościele, cerkwi, synagodze.
www.ftk-wlodawa.pl