Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Województwo Lubelskie dotychczas tytułem i prestiżową statuetką wyróżniło 84 Ambasadorów.

Tytuły „Ambasadora” przyznawane są wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami.

Artyści znani i oklaskiwani na estradach całego kraju, sportowcy zdobywający mistrzowskie tytuły, naukowcy zaliczani do intelektualnej elity Polski i Europy, muzea odwiedzane corocznie przez setki tysięcy turystów, a do tego firmy wytwarzające markowe produkty rozpoznawalne daleko poza regionem.

Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze. Laureatów wyłania kapituła, w skład której wchodzą: przewodniczący Sejmiku, marszałek oraz członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego, redaktorzy naczelni lubelskich mediów.


2023

Janusz Józefowicz

Janusz Józefowicz – jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.

 

Logotyp Politechniki Lubelskiej

Politechnika Lubelska – uczelnia, która w 2023 roku obchodziła jubileusz 70-lecia, jest regionalnym liderem pod względem liczby zgłoszeń patentowych i udzielanych praw własności przemysłowej. A to przekłada się na innowacyjność i gospodarczy rozwój województwa. Politechnika Lubelska współpracuje z ponad 220 jednostkami naukowymi z 50 krajów. Angażuje się także w projekty regionalne, na przykład Politechniczną Sieć Via Carpatia oraz wspiera kluczowe dla Lubelszczyzny specjalizacje, jak cyfryzacja, uczestnicząc w Lubelskiej Unii Cyfrowej i w Regionalnym Centrum Medycyny Cyfrowej.

 

logotyp spiżarnia Sp. zo .o.

SPIŻARNIA Sp. z o. o. w Lublinie – jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego. Od ubiegłego roku Spiżarnia jest sponsorem strategicznym klubu piłkarskiego Motor Lublin.

 


2022

 

Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak – kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Współtwórca i kierownik Ponadregionalnego Centrum Leczenia Urazów Narządu Wzroku przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie. Prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Przeprowadził ponad 40 tys. interwencji chirurgicznych, w tym operacji zaćmy, witrektomii hybrydowej i wszczepienia soczewki plamkowej Scharioth’a. Współpracuje z wieloma towarzystwami i ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. w Niemczech i Szwajcarii. W 2022 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zespół prof. Rejdaka aktywnie włączył się w akcję pomocy uchodźcom z Ukrainy, wykonując operacje ratujące wzrok dzieciom i dorosłym.

Teatr Muzyczny w Lublinie, obchodzący w 2022 roku jubileusz 75. lat. Scena, działająca nieprzerwanie od 1947 roku, ma w swoim dorobku i repertuarze najznakomitsze spektakle operowe, operetkowe i musicalowe jak: „La Traviata” Verdiego, „Straszny Dwór” Moniuszki, „Skrzypek na dachu” Bocka czy „Phantom – upiór w operze” Yestona. Obok spektakli repertuarowych artyści teatru uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych regionu, angażują się również w pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców z tego kraju.

Speedway Lublin S.A., – rok 2022 był najlepszym w ponad siedemdziesięcioletniej tradycji sportu żużlowego w Lublinie. Zawodnicy Motoru Lublin: Mikkel Michelsen, Wiktor Lampart i Dominik Kubera wygrali  Mistrzostwo Polski Par Klubowych. Wiktor Lampart i Mateusz Cierniak zostali Drużynowymi Mistrzami Polski Juniorów oraz Młodzieżowymi Mistrzami Polski Par Klubowych. Kubera, Lampart i Cierniak zdobyli także Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów, a indywidualnie Mateusz Cierniak został Mistrzem Świata Juniorów. Pasmo sukcesów lubelskich żużlowców, jakich nie zanotował dotąd żaden inny klub w Polsce, zostało przypieczętowane największym trofeum – tytułem Drużynowego Mistrza Polski. Motor Lublin zyskał tysiące kibiców w całym kraju, a prowadząca klub spółka Speedway Lublin stała się wzorem nowoczesnego marketingu poprzez sport.

 

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. w Zamościu (LHS) ma ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym w sektorze kolejowych przewozów towarowych. Atutem LHS, będącej najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową w Europie Środkowej, jest transport bez konieczności przeładunku towarów na granicy polsko-ukraińskiej. Spółka osiąga najlepsze wyniki w grupie spółek PKP S.A. W 2022 r., zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizowała specjalne przewozy dla uchodźców, a we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomiła transporty towarowe z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Konsulat Honorowy RP w Las Vegas z wielkim zaangażowaniem buduje i rozwija więzi między Nevadą i Polską, w tym województwem lubelskim. Główną rolę odgrywają: konsul honorowy John Petkus oraz dyrektor Julita Miszalska-Hunt. Flagowym projektem współpracy jest program „NLab–Nevada–Lubelskie Acceleration Bridge”, dzięki któremu wiele lubelskich firm odbyło warsztaty i misję handlową do USA, a kilka weszło na rynek amerykański. Z inicjatywy Konsulatu młodzi piłkarze naszego regionu uczestniczyli dwukrotnie w międzynarodowym turnieju w Las Vegas. Konsulat, wspólnie z klubem hokejowym Vegas Golden Knights, zorganizował w ubiegłym roku udaną zbiórkę pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy.


2021

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska – dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Po wielu latach pracy z pacjentami bardzo dobrze rozumie potrzeby osób, które usłyszały informację o chorobie nowotworowej. Jej marzeniem było utworzenie
pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. Profesor Starosławska, dzięki zaangażowaniu, determinacji stworzyła zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny pełnoprofilowy szpital, który stworzyła jest placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych – jedna z najbardziej innowacyjnych uczelni regionu i kraju, która w ciągu zaledwie 20 lat stała się szkołą przyszłości o międzynarodowym zasięgu. Jest największą cywilną uczelnią lotniczą w Polsce, która kształci pilotów, mechaników i dyspozytorów lotniczych. Uczelnia posiada ponad 40 nowoczesnych laboratoriów i Akademicki Port Lotniczy wraz z nowoczesną flotą powietrzną. Spektakularnym wydarzeniem dla uczelni było utworzenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Centrum Egzaminów Teoretycznych.

Firma ERKADO Sp. z o. o. – rodzinna firma istnieje na rynku ponad 45 lat. Jest polskim producentem drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz akcesoriów drzwiowych. W produktach skutecznie łączy tradycje rzemieślnicze z najnowszymi rozwiązaniami, dostarczając produkty wykonane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół oraz wykorzystując innowacyjne technologie. Hale produkcyjne i magazynowe znajdują się w Gościeradowie, Chwałowicach oraz w Radomiu. ERKADO poza polskim rynkiem dostępne jest już w 30 krajach. Największym kapitałem firmy są przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą doświadczony zespół oparty o zasady prawdziwego partnerstwa.

Tomasz Wójtowicz – reprezentant Polski w siatkówce. Złoty medalista Mistrzostw Świata w Meksyku w 1974 r. oraz Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976, Wielokrotny medalista Mistrzostw Europy. Nominowany do grona najlepszych ośmiu siatkarzy świata amerykańskiej siatkarskiej galerii sław. Lublinianin, pochodzący ze sportowej rodziny, Sportową karierę rozpoczął w AZS Lublin. Następnie kontynuował karierę we Włoszech. Tomasz Wójtowicz jest ikoną i świetnym wzorem dla młodych pokoleń sportowców. 


2020

 

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, konsultant wojewódzki. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, redaktor naczelny Clinical and Experimental Hepatology. Specjalista chorób zakaźnych II stopnia. Od ponad 30 lat zaangażowany w prowadzenie terapii u chorych z zakażeniami wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Od marca 2020 roku Klinika kierowana przez Profesora wdraża kolejne, nowatorskie w skali kraju formy terapii COVID-19, m.in. tocilizumab rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Klinika lubelska jako pierwsza w Polsce zastosowała w terapii osocze ozdrowieńców, w terapii zakażeń SARS-CoV-2.

Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego – nadzoruje i wspomaga  działalność Klubów Uczelnianych funkcjonujących przy większości szkół wyższych naszego regionu. Akademickie Związki Sportowe to od blisko stu lat ludzie z pasją i wybitni zawodnicy, którzy złotymi zgłoskami zapisywali karty historii polskiego sportu, jak chociażby medaliści igrzysk olimpijskich: Tomasz Wójtowicz, Arkadiuszu Godel, Malwina Kopron i Małgorzata Hołub – Kowalik oraz inni światowej klasy lekkoatleci, najlepsi w Polsce pływacy i tenisiści stołowi czy należące do krajowej czołówki koszykarki. Organizacja Środowiskowa AZS Województwa Lubelskiego to animator sportu wśród tysięcy mieszkańców Lubelszczyzny. Dzięki zaangażowaniu ludzi oddanych sportowi AZS organizuje ważne imprezy z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Pucharu Polski w koszykówce kobiet i krajowych czempionatów pływackich i siatkarskich.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie należy do największych producentów słodyczy na rynku krajowym. Istnieje na rynku od 70 lat. Firma z tradycjami posiada najnowocześniejsze w Europie linie produkcyjne, uruchomione w 2017 r. w nowej siedzibie Spółki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółka umacnia pozycję lidera w produkcji karmelków oraz konsekwentnie buduje markę producenta wyrobów czekoladowych. Fabryka należy do czołowych eksporterów polskich słodyczy. Wyroby z logo Lubelskiej „Pszczółki” trafiają na rynki całego świata. Od Europy po Amerykę i Azję. „Pszczółka” wspiera inicjatywy proekologiczne ratujące pszczoły dziko żyjące. Znana jest też jako mecenas sportu. Jako sponsor tytularny lubelskich zespołów koszykówki, przyczynia się do promocji naszego regionu poprzez sport.


Małgorzata Hołub-Kowalik – lekkoatletka AZS UMCS Lublin, specjalizująca się w sprincie. Złota medalistka w sztafecie mieszanej 4×400 m i srebrna medalistka w sztafecie kobiet 4x400m Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Srebrna medalistka mistrzostw świata w Dosze w 2019 i halowych mistrzostw świata w 2016 r w Portland, i 2018 r. w Birmingham) oraz brązowa medalistka mistrzostw świata w Londynie w 2017 roku w sztafecie 4×400 m. kobiet. W tej samej konkurencji została też Mistrzynią Europy w 2018 r. w Berlinie i dwukrotnie halowych mistrzostw Europy w 2017 r w Belgradzie i 2019 r. w Glasgow.

 

Malwina Kopron – lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem, reprezentuje AZS UMCS Lublin. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz Mistrzostw Świata w Londynie z 2017 roku. Mistrzyni Letniej Uniwersjady w Tajpej z 2017 roku, gdzie wynikiem 76 m i 85 cm ustanowiła swój dotychczasowy rekord życiowy i jednocześnie pobiła rekord Uniwersjady. Ma w dorobku 1 złoty i 3 srebrne medale mistrzostw Polski.

 

 

Aleksandra Mirosław – zawodniczka KW Kotłownia Lublin. Specjalizuje się we wspinaczce na czas. Dwukrotna Mistrzyni Świata z 2018 roku z Innsbrucka i z 2019 z Hachiōji ), brązowa medalistka mistrzostw świata z 2014 roku. Mistrzyni Europy z 2013 roku z Chamonix). Mistrzyni świata juniorów z 2009 i 2011 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio ustanowiła rekord świata w spinaczce na czas wynikiem 6,84s. Ostatecznie w kombinacji zajęła znakomite 4 miejsce.

 


2019


Piekarnia Sarzyński z Kazimierza Dolnego – znana rodzinna firma, kojarzona przez tysiące Polaków z Kazimierzem Dolnym i z najpopularniejszą pamiątką z tego turystycznego miasteczka – plecionym kogutem wypiekanym z ciasta. Piekarskie tradycje rodziny Sarzyńskich mają już ponad 100 lat, a zaczęły się od piekarni w Lublinie. Kazimierski etap działalności, trwający z sukcesem do dzisiaj, rozpoczął się w połowie lat 70. XX wieku.  Rodzinna firma Sarzyński to piekarnia, cukiernia, kawiarnie, restauracje i świetne piekarskie saloniki, a ostatnio również Pracownia Artystyczna, specjalizująca się w misternie zdobionych tortach i ciastkach.

 


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – największa publiczna uczelnia regionu lubelskiego. Założona w 1944 roku, już w latach 50. XX w. dała początek dwu innym znaczącym szkołom wyższym – Akademii Medycznej (dziś Uniwersytet Medyczny w Lublinie) oraz Akademii Rolniczej (ob. Uniwersytet Przyrodniczy). W ciągu ponad 75 lat działalności mury UMCS opuściło blisko ćwierć miliona absolwentów (!), obecnie uczelnia kształci – na kilkunastu wydziałach – 20 tys. studentów. Stawia przy tym na ciągły rozwój, otwierając zarówno nowe kierunki i specjalizacje, jak też budując i modernizując posiadaną bazę dydaktyczno-badawczą. Najlepszym przykładem jest nowe międzyuczelniane Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH – COMLEX oraz powstający w niedalekim sąsiedztwie campus uniwersytecki przy ul. Głębokiej. 

 


Krzysztof Cugowski – jeden z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców regionu lubelskiego. Znakomity rockowy wokalista, od pół wieku występujący na muzycznej scenie. W latach 1975 – 2014 (z przerwami) jeden z liderów Budki Suflera, z którą osiągnął największe sukcesy artystyczne, włącznie z koncertem w nowojorskiej Cornegie Hall, który był uwieńczeniem koncertowej trasy z programem płyty „Nic nie boli, tak jak życie”, sprzedanej w nakładzie 1 mln egzemplarzy! Od 2014 roku występował z synami Piotrem i Wojciechem, w ramach rodzinnego zespołu Cugowscy, podejmował też nowe solowe projekty, kontynuowane do dziś z młodymi instrumentalistami z Zespołu Mistrzów.

 


Polskiego Związku Koszykówki za promocję regionu Lubelszczyzny na Mistrzostwach Świata w koszykówce w Chinach. – wielki promocyjny partner Województwa Lubelskiego w 2019 roku. Nasze województwo zostało partnerem Polskiej Reprezentacji, która uczestniczyła w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Chinach. Umowa stworzyła Województwu Lubelskiemu niecodzienne możliwości promocji, w tym wśród kilkuset milionów kibiców oglądających zmagania koszykarzy na mundialu, a szczególnym był mecz otwarcia pomiędzy reprezentacjami Polski i Chin. Współpraca promocyjna była bardzo istotna dla rozwoju dobrych gospodarczych kontaktów naszego regionu i kraju z regionami Chin, które wiążą ogromne nadzieje z nowym „jedwabnym szlakiem” w postaci transkontynentalnej kolei, wiodącej przez Lubelskie.


2018

 


Ania Dąbrowska – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna pochodząca z Chełma.  Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk – ma na swoim koncie 34 nominacje i 9 wygranych statuetek. Pięć spośród sześciu wydanych przez nią albumów studyjnych uzyskało status platynowych płyt.

 


Modern-Expo S.A. –  lubelska firma działająca na rynku od ponad 25 lat, specjalizująca się w produkcji m.in. regałów handlowych, boksów kasowych, terminali paczkowych i wyposażenia chłodzącego dla największych sieci handlowych i dystrybucyjnych. Posiada trzy zakłady produkcyjne na Ukrainie i Białorusi oraz nowoczesny zakład i centrum badawczo-rozwojowe w Lublinie.

 

 


Spice Gears Team 5883 – drużyna młodych mistrzów robotyki, reprezentujących szkoły Kraśnika i powiatu kraśnickiego. Od kilku lat Spice Gears Team uczestniczy w prestiżowych międzynarodowych turniejach FIRST Robotics Competition, zdobywając nagrody m.in. na zawodach z Kanadzie, USA, Chinach, Meksyku, Turcji. W 2019 roku kraśniczanie wystąpili na Mistrzostwach Świata w Dubaju jako Reprezentacja Polski.


2017

 


Grażyna Torbicka – dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od 2007 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzy Dolnym – jednego z największych i najciekawszych w kraju, przyciągającego nad Wisłę tysiące fanów kina.

 


Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej –sławny, wysoko oceniany i jeden z najnowszych szpitali specjalizujący się w leczeniu oparzeń. Ośrodek, działający od 2009 roku, leczy oparzenia, ale też odmrożenia u dzieci i dorosłych. Jest też uznanym centrum operacyjnym z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii.

 


Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego – jeden z największych i najnowocześniejszych producentów serów dojrzewających w Polsce. Pierwsza włościańska mleczarnia „Spomlek” o charakterze spółdzielczym powstała w 1909 r. w Woli Skromowskiej, a w latach 30. otworzono zakład produkcyjny w Radzyniu Podlaskim. Obecnie poza tym zakładem SPOMLEK posiada jeszcze trzy oddziały produkcyjne – w Parczewie (Lubelskie), Młynarach (Warmińsko-mazurskie) i Chojnicach (Pomorskie).


2016

 


Aleksandra Tecław oraz Iwona Podkościelna – kolarki olimpijskie z Klubu Tandemowego „Hetman Lublin”, zdobywczynie złotego medalu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Duet ma na swoim koncie najwyższe krajowe laury oraz dwukrotnie – w 2013 i 2015 mistrzostwo świata w wyścigu ze startu wspólnego. W roku 2015 kolarki Hetmana okazały się też najlepsze na świecie w jeździe indywidualnej na czas.

 


Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie – największy szpital pediatryczny w regionie został doceniony m.in. za dorobek naukowy oraz wysokospecjalistyczne procedury medyczne. Potwierdzeniem wysokiej jakości pracy szpitala, diagnostyki i procesów leczenia są kilkukrotne laury w ogólnopolskim konkursie medycznym „Perły Medycyny”.

 


Ambra S.A. –  znany producent, importer i dystrybutor win, a w ostatnich latach także popularnego cydru, w tym markowego Cydru Lubelskiego. Główny zakład produkcyjny znajduje się w Woli Dużej k. Biłgoraja. Ambra jest liderem grupy kapitałowej skupiającej spółki winiarskiej branży w Polsce, Czechach i Rumunii.


2015

 


Prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – dziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, twórca umiędzynarodowienia lubelskiej uczelni. Znany nefrolog z doświadczeniem zawodowym zdobytym w Polsce, Niemczech i USA, członek krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych.

 


Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach – czołowa w kraju placówka badawcza w sektorze rolniczym, działająca na rzecz innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa. IUNG-PIB jest krajowym liderem w zakresie inicjowania i ubiegania się o nowe projekty badawcze krajowe i międzynarodowe, a także pozyskiwania środków na ich realizację.

 


POL-SKONE Sp. z o.o. w Lublinie – krajowy lider branży stolarki budowlanej, posiadający zakłady produkcyjne w trzech miejscach regionu – dwa w Lublinie oraz w Niemcach i Biłgoraju. Zatrudnia blisko tysiąc osób, obejmując siecią sprzedaży całą Polskę oraz wiele krajów Europy.


2014

 


Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba – prezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju, prof. prawa gospodarczego i handlowego na UMCS,, arbiter w wielu sądach arbitrażowych w Polsce i w Europie. Inicjator naukowej, gospodarczej, kulturalnej współpracy polsko-niemieckiej, konsul honorowy RFN w Lublinie.

 


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej – największy i najnowocześniejszy szpital na północy regionu, obejmujący specjalistyczną opieką blisko 400 tys. osób. Lider krajowych rankingów bezpieczeństwa i innowacyjności procesów medycznych, rozwijający, obok 20 specjalistycznych oddziałów, także onkologię oraz dział całodobowej opieki paliatywnej.

 


URSUS SA. – polska firma ze 120-letnią tradycją, rozwijająca od 2011 roku w Lublinie produkcję ciągników i maszyn rolniczych oraz hybrydowych pojazdów komunikacji miejskiej. Podstawową ofertę stanowią ciągniki rolnicze dostępne w gamie kilkunastu modeli, a ponadto przyczepy, rozrzutniki nawozów, ładowacze oraz szereg maszyn do zielonek, siana i słomy.


2013

 

Jan Kidaj – prezes spółki Aliplast, wiodącego europejskiego producenta profili i systemów aluminiowych dla budownictwa, przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego. Historia firmy sięga 1990 roku i produkcji aluminiowych tablic rejestracyjnych. Jednocześnie Tabal rozwijał sieć hurtowni metali kolorowych i stali nierdzewnych. Od 2000 zaczął się nowy dynamiczny okres w rozwoju firmy, która wybudowała nową siedzibę w lubelskiej podstrefie ekonomicznej i nawiązała współpracę z belgijskimi i szwajcarskimi partnerami. Systemy aluminiowe produkowane w Lublinie sprzedawane są w wielu krajach UE.

 


Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie – największy szpital w województwie, a jednocześnie jeden z największych i najlepszych szpitali uniwersyteckich w kraju. Szpital, świętujący w 2013 r. jubileusz 50-lecia działalności, dysponuje 810 łóżkami w 21 wysokospecjalistycznych klinikach i oddziałach, w których rocznie hospitalizowanych jest ponad 43 tys. pacjentów. W Poliklinice i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udzielanych jest ponad 180 tys. porad.

 


Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie – największy producent branży mleczarskiej w regionie, z tradycjami sięgającymi 1913 roku. Spółdzielnia przetwarza rocznie 160 mln litrów mleka, kupowanego od ponad 2 tys. producentów z całego województwa lubelskiego. Krasnostawska OSM, która przed kilku laty przejęła zakłady mleczarskie w Lublinie i Zamościu, należy do dziesiątki największych producentów nabiału w Polsce


2012

 


Kazimierz Stanisław Leszczyński – działacz wielu organizacji kombatanckich i społecznych. Założyciel i długoletni (1953-2009) dyrektor oraz choreograf Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współtworzył także kilka innych zespołów folklorystycznych regionu, m.in. w Chełmie i Kraśniku, zainicjował popularne letnie festiwale – Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Folklorystyczne oraz Poleskie Lato z Folklorem. Był ekspertem w polskiej sekcji Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych i w Światowej Organizacji Sztuki Ludowej IOV.

 


SIGMA S.A.  zajmuje się systemowym wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie projektowania oraz produkcji maszyn, urządzeń i technologii dla potrzeb przemysłu wydobywczego, energetyki oraz nowoczesnych technologii przetwarzania odpadów. Jej rozwiązania i urządzenia obecne są w każdej polskiej kopalni, a także w wielu przedsiębiorstwach w Europie, Azji, Ameryce Południowej.

 


Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych miasta i regionu, skupiający uzdolnione dzieci i młodzież. Od założenia w 1948 r. przez zespół przewinęło się ponad 35 tys. młodych lublinian. ZPiT „Lublin” corocznie odbywa krajowe i zagraniczne tournée, a w Lublinie organizuje cieszące się dużą renomą Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.


2011

 


O. Ludwik Marian Wiśniewski – dominikanin, duszpasterz, działacz opozycji, wychowawca i moralny autorytet wielu Polaków. W latach PRL był aktywnym duszpasterzem akademickim w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu i Krakowie, wspierał prospołeczne i antykomunistyczne ruchy (Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Ruch Młodej Polski czy Tymczasowy Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej). Od 2005 roku związany jest z lubelskim klasztorem dominikanów, gdzie założył m.in. Akademię Złota 9, organizującą spotkania ze znanymi ludźmi.

 


Mostostal Puławy – lider rynku wielkich konstrukcji stalowych i instalacji przemysłowych. W latach 1964-1994 firma działała jako oddział warszawskiego Mostostalu, budując m.in. instalacje dla puławskich Azotów. Od lat 90. XX w. funkcjonuje jako samodzielna spółka, a od 2005 r. jako Grupa Kapitałowa Mostostal Puławy, obejmująca też puławskie spółki Mezap i Energezap. Poza krajem wykonuje duże zlecenia w Niemczech – dla elektrociepłowni, spalarni odpadów, zakładów papierniczych, cukrowni.

 

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia „RADIO LUBLIN” S.A. – jedyna rozgłośnia regionalna, obejmująca zasięgiem obszar całego województwa, nadająca od 1952 r. W początku lat 90. Radio Lublin rozpoczęło całodobową emisję programu, a w roku 2010 uruchomiło nowe miejskie Radio Freee. Lubelska rozgłośnia, z nowoczesnym studiem nagrań, przyczyniła się do wypromowania wielu gwiazd polskiej sceny muzycznej, w tym lubelskich zespołów Budka Suflera i Bajm. Od lat wielkim atutem Radia Lublin jest znakomity zespół reportażystów (nazywany „lubelską szkołą reportażu”), mających na swoim koncie wiele nagród, włącznie z najważniejszymi Prix Europa i Prix Italia.


2010

 


Janusz Opryński – twórca i reżyser teatralny, szef działającego od 1976 roku lubelskiego teatru „Provisorium”. Jeden z inicjatorów i dyr. artystyczny Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie, wieloletni zastępca dyrektora ds. artystycznych lubelskiego Centrum Kultury. Laureat wielu nagród, w tym w 2010 r. ministerialną nagrodą za zasługi dla polskiej kultury.  

 


BLACK RED WHITE S.A. – największa polska grupa meblarska, producent i dystrybutor mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz, mający blisko 20 proc. krajowego rynku i sieć sprzedaży w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Środkowej. Grupa Kapitałowa Black Red White skupia obecnie kilkunastu partnerów krajowych i zagranicznych. Centrala, jeden z 18 zakładów produkcyjnych oraz jeden z największych salonów sprzedaży BRW SA mieszczą się od początku w regionie lubelskim.

 


Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach (ob. Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych) – państwowa jednostka badawczo-rozwojowa o wieloletnich tradycjach, sięgających lat 30 XX w. Instytut w Puławach działa od 1968 roku, prowadząc badania i prace wdrożeniowe w dziedzinie nauk chemicznych i biologicznych, w tym m.in. syntezy i technologii nieorganicznej i organicznej, biotechnologii. Współpracuje ze wszystkimi krajowymi zakładami nawozowymi, a licencje sprzedaje do wielu krajów Europy.


2009

 


Beata Kozidrak – współzałożycielka i wokalistka zespołu Bajm, z którym od 1978 roku dała setki koncertów i nagrała 10 albumów studyjnych, wydanych w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Nagrała też trzy albumy solowe, z których dwa zdobyły status podwójnych platynowych płyt, a trzeci stał się złota płytą. Kinomani i telewidzowie znają przeboje w wykonaniu Beaty do filmów „W pustyni i w puszczy”, „Stara baśń” czy serialu „M jak miłość”.

 


Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – najstarsza i najbardziej znana w świecie uczelnia wyższa regionu, powstała w 1918 roku, wraz z powołaną po 123 latach zaborów niepodległą Rzeczpospolitą Polską. KUL, mający w swoim motto służbę Bogi i Ojczyźnie (Deo et Patriae), realizuje trzy podstawowe cele: prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką a wiarą; kształcenie młodzieży oraz współtworzenie kultury chrześcijańskiej. Wśród 120 tysięcy absolwentów uczelni byli wybitni Polacy, w tym Stefan kardynał Wyszyński (w latach 1946 – 1948 biskup lubelski i wielki kanclerz KUL) i kardynał Karol Wojtyła, który przez blisko ćwierć wieku był profesorem i kierownikiem Katedry Etyki KUL (bezterminowo urlopowanym z uczelni w 1978 r. po wyborze na zwierzchnika Kościoła katolickiego).

 


WSK PZL-ŚWIDNIK S.A. – jedno z największych i najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw regionu, znane z produkcji śmigłowców, a w przeszłości także szybowców i popularnych motocykli. Lotnicze tradycje Świdnika sięgają lat międzywojennych XX w., a od lat 50. rozpoczęła tam działalność wytwórnia śmigłowców – od masowo produkowanych radzieckich Mi 2 (w Świdniku powstało ich ponad 5 tys.) po znacznie nowsze maszyny – wielozadaniowe Kania i Sokół oraz lekki szkolny SW-4 Puszczyk. Od 2010 roku świdnicki zakład jest częścią międzynarodowej grupy Leonardo Helicopters, w której jest głównym centrum nowych technologii kompozytowych.


2008

 


Ojciec Filip Buczyński – założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Franciszkanin, doktor psychologii – jest uznanym psychoterapeutą, certyfikowanym psychoonkologiem, specjalizującym się w opiece paliatywnej. Działa aktywnie w Polskim Towarzystwie Psychoonkologicznym, uczestnicząc w wielu konferencjach i kursach, przekazując wiedzę i doświadczenie pracownikom szpitalnych oddziałów pediatrycznych i hospicjów.

 


Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach – najnowocześniejszy w Polsce kompleks laboratoryjno-badawczy, spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa biologicznego. Posiada certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji,  pełni rolę krajowych laboratoriów referencyjnych w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt i wykrywania substancji szkodliwych w żywności pochodzenia zwierzęcego, i w paszach. Każdego roku w laboratoriach PIW – PIB wykonuje się kilkaset tysięcy badań diagnostycznych.

 


NAŁĘCZOWIANKA Nestle Waters Polska – wicelider krajowego rynku butelkowanych wód mineralnych, którego produkty znane są na wielu rynkach świata. Woda „Nałęczowianka”, dzięki średniej mineralizacji (650 mg/l), kompozycji siedmiu minerałów i niskiej zawartości sodu, ma łagodny smak, doskonale gasi pragnienie i może być pita regularnie przez wszystkich, także osoby z nadciśnieniem. 


2007

 


Ewa Dados – dziennikarka Radia Lublin, specjalizująca się w tematyce społecznej i dziecięcej (przez wiele lat prowadziła m.in. bardzo popularne radiowe Studio Jasiek). Inicjatorka i pomysłodawczyni akcji „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”, w której zbierane są dary rzeczowe na rzecz potrzebujących dzieci, jak i całych rodzin, a także dla seniorów oraz rodzinnych domów dziecka i wielu innych placówek szkolno-wychowawczych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za twórczość i pracę społeczną na rzecz dzieci, w 1994 roku uhonorowana Orderem Uśmiechu.

 

Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. – firma uzdrowiskowa z 200-letnią tradycją, największy pracodawca w gminie Nałęczów. Uzdrowisko stanowi znakomity przykład połączenia zespołu sanatoryjnego, w znacznej części zlokalizowanego w zabytkowych obiektach,  z nowoczesnym centrum SPA i Wellness. W 2007 roku  zdobyło międzynarodowy certyfikat niemieckiej organizacji „Wellness” oraz lubelski prestiżowy tytuł „Marka Lubelskie”. Obok podstawowych specjalizacji w zakresie leczenia i rehabilitacji osób z chorobami serca i układu krążenia, uzdrowisko rozwija ofertę rehabilitacji pacjentów po zabiegach z zakresu ortopedii i traumatologii narządów ruchu, ale także dla wszystkich poszukujących zdrowego relaksu i biologicznej odnowy.

 


Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” – jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie, działająca od 1977 roku. Inspiracje czerpie z tradycyjnej kultury ludowej, a od wielu lat sięga do świata antycznego teatru greckiego. OPT występował w wielu miejscach Europy, Azji, Ameryki. Prowadzi również działalność edukacyjną, w tym warsztaty aktorskie dla młodych, a od 1997 Akademię Praktyk Teatralnych, realizującą różne projekty humanistyczne, łączące teatr, taniec, muzykę, plastykę… Cenionym miejscem wystaw, spotkań literackich i innych wydarzeń kulturalnych jest też Galeria „Gardzienice” na lubelskim Starym Mieście.


2006

 


Kabaret ANI MRU MRU – najpopularniejszy polski kabaret, znany i oklaskiwany w całym kraju. Rozpoczął działalność w 1999 roku w Lublinie, od 2000 roku tworzą go Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Swoją pierwszą płytę DVD z kilkunastoma skeczami nagrali w lutym 2006 roku w lubelskim Teatrze Osterwy. Ani Mru Mru ma w swoim dorobku dwie Telekamery oraz liczne nagrody festiwali i przeglądów, w tym: Mazurskiego Lata Kabaretowego, Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry, Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej oraz krakowskiej PAKI.

 


Jacek Bąk – znakomity piłkarz, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta. Sportową karierę rozpoczynał w zespole Motoru Lublin. W kadrze Polski zadebiutował w 1993 roku. Szesnastokrotnie był kapitanem reprezentacji. W barwach Polski występował na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Korei i Japonii (2002) i w Niemczech (2006).

 


ELDORADO SA (od 2007 EMPERIA HOLDING S.A.) – jedna z największych polskich grup handlowych w segmencie FMCG. Grupa Kapitałowa Emperia, obok podstawowej działalności w hurtowym i detalicznym obrocie towarowym, m.in. z własną siecią marketów, zajmuje się także zarządzaniem nieruchomościami oraz informatyką w zakresie nowoczesnych rozwiązań integracyjnych partnerów biznesowych.


2005

 


Ks. prof. Józef Życiński – arcybiskup Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL, członek wielu krajowych i międzynarodowych gremiów – Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Wiedniu, Papieskiej Rady Kultury, Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu RP,  Polskiej Akademii Nauk. Profesor filozofii i doktor teologii, autor wielu pozycji książkowych.

 


Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie – największy krajowy producent miodów pitnych o ponad 70-letniej tradycji. APIS wytwarza kilkanaście gatunków miodów pitnych oraz pszczelich, wielokrotnie nagradzanych na targach i wystawach. Obecnie produkty lubelskiej spółdzielni eksportowane są m.in. do: USA, Niemiec, Austrii, Japonii oraz Australii.

 


Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” z Bychawy – od wielu lat współpracuje z Polonijną Orkiestrą Dętą „Trójcowo” z Chicago, Góralską Orkiestrą Dętą z Łącka, Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Kleszczowa i Wojskową Orkiestrą Garnizonu Lubelskiego. W przeciągu dziesięciu lat orkiestra dała około 680 koncertów!


2004

 


Scholares Minores Pro Musica Antiqua i Chór Szczygiełki – dziecięce zespoły z Domu Muzyki w Kraczewicach koło Poniatowej znane i oklaskiwane na całym świecie. Zapraszane na najbardziej prestiżowe festiwale i konkursy muzyczne w Europie, Ameryce i Azji. Tylko w 2003 roku zdobyły główne nagrody na festiwalach w meksykańskim Puebla i w Jałcie na Ukrainie.

 


Redakcja PANORAMY LUBELSKIEJ – informacyjny dziennik lokalnej Telewizji Lublin ukazuje się od połowu lat 80. XX w. Materiały z Lubelszczyzny, przygotowywane przez zespół Panoramy Lubelskiej, goszczą regularnie na antenie ogólnopolskiej, a dzięki TVP Polonia docierają tez do odbiorców na całym świecie.

 


Zakłady Azotowe PUŁAWY S.A. – najprężniejszy zakład przemysłowy, największy pracodawca i eksporter Regionu Lubelskiego. Poza nawozami azotowymi dla rolnictwa ZA dostarczają odbiorcom w kraju i za granicą produkty chemiczne – saletrę, kwas azotowy, dwutlenek węgla. Są wiodącym w Europie i świecie producentem melaminy. Puławskie Azoty to także znany mecenas kultury i sportu w regionie lubelskim oraz partner prospołecznych akcji na terenie powiatu puławskiego.


2003

 


Zespół Pieśni i Tańca „JAWOR” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie  reprezentuje swoją uczelnię i region od ponad 40 lat. W Polsce dał już tysiące występów, odbył też blisko sto tournee zagranicznych, odwiedzając kilkadziesiąt państw świata. W swoim repertuarze ma tańce narodowe, ale też wielu polskich regionów, w tym – traktowane szczególnie ambitnie – tańce lubelskie czy chełmskie.

 


Firma BIOWET z Puław– innowacyjna wytwórnia leków weterynaryjnych z ponad 80-letnią tradycją. Jeden z krajowych liderów w produkcji preparatów iniekcyjnych. Wytwarza dziesiątki różnych leków – szczepionek, antybiotyków, sulfonamidów i innych dla zwierząt hodowlanych i dzikich, w tym przeciwko pomorowi drobiu, wściekliźnie lisów, warrozie pszczół.

 


Gospodarstwo Ogrodnicze JMP ze Stężycy – największy producent kwiatów szklarniowych w Polsce. Na kilkunastu hektarach skomputeryzowanych upraw pod szkłem rosną orchidee, anturium, róże. Miliony kwiatów, dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży, trafiają do ponad 20 krajów Europy.


2002

 


Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie(obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa) – centrum szkolenia polskich lotników. Założona w latach 20-tych XX w. Bohaterstwo absolwentów dęblińskiej „Szkoły Orląt” znane jest dobrze w historii światowego lotnictwa, m.in. za sprawą pilotów z 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego” czy utworzonych w Anglii polskich Dywizjonów 302 i 303, walczących w czasie II wojny światowej. Akademia kształci piloci wojskowych i cywilnych, a także specjalistów inżynierii lotniczej, nawigacji, logistyki.

 


Zespół Tańca Ludowego UMCS – od pół wieku kierowany przez Stanisława Leszczyńskiego, promuje polską kulturę w wielu krajach Europy i świata. Wychowując kolejne pokolenia polskiej młodzieży, zaszczepia im najlepsze wzorce szacunku dla ludowej i narodowej tradycji. Organizator letnich kursów folklorystycznych dla przedstawicieli Polonii.

 


PERŁA – Browary Lubelskie S.A.  nowoczesna firma działająca w branży bardzo charakterystycznej dla gospodarki regionu – Lubelskie jest potentatem w produkcji chmielu (80 proc. upraw krajowych). Dzięki modernizacji zakładu w Lublinie oraz profesjonalnej polityce marketingowej, lubelskie piwo stało się produktem znanym i cenionym nie tylko w regionie, ale daleko poza nim – nawet w USA.


2001

 


Muzeum Lubelskie – największa muzealna placówka województwa (z kilkoma oddziałami w mieście i w regionie), z bogatymi galeriami malarstwa polskiego i europejskiego. Swoją główną siedzibę ma w gmachu dawnego Zamku w Lublinie, w obrębie którego znajdują się dwa wysokiej klasy średniowieczne zabytki – kamienna obronna wieża oraz gotycko-renesansowa Kaplica Świętej Trójcy z wnętrzem pokrytym w całości rusko-bizantyjskimi freskami z 1418 r.).

 


Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. – najnowocześniejsza, najbezpieczniejsza i najbardziej dochodowa kopalnia w kraju. W 2001 r. zysk brutto lubelskiej kopalni sięgnął 102 mln zł, a rentowność wyniosła 16 proc. KWK Bogdanka, zlokalizowana na granicy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Poleskiego Parku Narodowego, uruchomiła program monitoringu środowiska i minimalizacji szkodliwego wpływu na otoczenie

 


Prof. dr hab. Tomasz Trojanowski  kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Jego zespół jako pierwszy w Polsce zastosował metodę brachyterapii – naświetlania nowotworów znajdujących się w mózgu poprzez wprowadzenie źródła promieniowania do wnętrza guza. Lubelska klinika była też prekursorem metody tzw. neuronawigacji, czyli przeprowadzania operacji neurochirurgicznej z wykorzystaniem informacji płynących z obrazów diagnostycznych uzyskiwanych podczas tomografii komputerowej.


2000

 


Stadnina Koni w Janowie Podlaskim  najstarsza i najsłynniejsza stadnina koni czystej krwi arabskiej w Polsce. Od lat 60-tych XX wieku organizuje dla hodowców i miłośników koni coroczne aukcje koni arabskich z polskich hodowli państwowych i prywatnych, poprzedzone narodowymi czempionatami konia arabskiego.

 


Muzeum Zamoyskich w Kozłówce– jedno z najpopularniejszych muzeów rezydencjonalnych w Polsce. Znane z dużej troski o restaurację i zachowanie unikalnego zespołu pałacowo-parkowego rodziny Zamoyskich, urządzonego w bogatym, eklektycznym stylu II Cesarstwa z przełomu XIX-XX wieku. Laureat wielu nagród dla najlepszego gospodarza zabytków, m.in. prestiżowego medalu Europa Nostra oraz Lauru Konserwatorskiego.

 


Prof. Andrzej Kokowski– archeolog, wieloletni kierownik Instytutu Archeologii UMCS. Odkrywca i badacz osad i cmentarzysk Gotów w Masłomęczu, Gródku i innych miejscach Kotliny Hrubieszowskiej. Niestrudzony propagator archeologii, autor kilkuset publikacji naukowych, pomysłodawca i współautor głośnych wystaw m.in. w Mediolanie, Bevern, Warszawie, Hrubieszowie.

 


Leszek Mądzik – założyciel i szef Sceny Plastycznej KUL, najdłużej działającego (od 30 lat) w kraju teatru autorskiego. Reżyser teatralny i autor scenografii do spektakli i wielu wydarzeń kulturalnych, malarz, fotografik, twórca plakatów. Jego spektakle (już od pierwszego „Ecce Homo”, wystawionego w 1970 r.) prezentują filozoficzne chrześcijańskie spojrzenie na życie ludzkie i jego przemijanie, a twórca wykorzystuje obraz, światło, dźwięk, ruch sceniczny, unikając słowa.


1999

 


Budka Suflera – zespół legenda, działający w polskiej muzyce rozrywkowej od 1974 roku. Zdobywca złotych i platynowych płyt, stale obecny na antenie radiowych rozgłośni. W swoim dorobku ma dziesiątki hitów, wydał kilkanaście albumów studyjnych oraz kilka koncertowych, nagranych m.in. w katowickim Spodku, w sopockiej Operze Leśnej, w krakowskim studiu TV (akustyczny z orkiestrą), w nowojorskiej Carnegie Hall.

 


MKS MONTEX (obecnie MKS Perła Lublin) – najbardziej znany i utytułowany zespół kobiecej piłki ręcznej, wielokrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, uczestnik międzynarodowych klubowych rozgrywek EHF z udziałem najlepszych drużyn Europy.

 


Prof. Jerzy Kłoczowski – historyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.