Departament Promocji, Sportu i Turystyki

VII Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie

W najbliższy weekend 18-19 września na błoniach nad Huczwą w Hrubieszowie odbędzie się Rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Festyn patriotyczny „Kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje”. Organizację tych wydarzeń wspiera Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Odtworzenie Święta Pułkowego upamiętnia słynną jednostkę, która przybyła do Polski z „Błękitną Armią” gen. Józefa Hallera i po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymała przydział do garnizonu w Hrubieszowie oraz miano 2. Pułku Strzelców Konnych.

W ramach VII Święta Strzelca Konnego przewidziano m.in. rekonstrukcję Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych, w sobotę o godz. 18 w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej oraz zostanie odczytany Apel Pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Odbędą się także pokazy kawaleryjskie, jazda terenowa końmi, pokaz skoków przez przeszkody oraz pokazy jednostek Sił Zbrojnych RP – współczesnych dziedziców chwały kawalerii.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.