Departament Promocji, Sportu i Turystyki

X OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY

LUBELSKIE W OBIEKTYWIE
To już 10. jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!” na najlepszą fotografię z Regionu Lubelskiego. Tradycyjnie otrzymaliśmy mnóstwo pięknych zdjęć. Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych fotografii odebrali laury w trakcie uroczystości, która odbyła się 15 grudnia w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Konkurs, organizowany od 2007 roku, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu, ale także wielu innych miast i województw Polski. W dziewięciu dotychczasowych edycjach otrzymaliśmy blisko 700 zgłoszeń i 3700 fotografii. Wśród uczestników konkursu nie brakuje lublinian i mieszkańców regionu, a spoza województwa najwięcej fotografii nadsyłają warszawianie i mieszkańcy aglomeracji stołecznej, Mazowsza, Łodzi i aglomeracji łódzkiej, Śląska i aglomeracji górnośląskiej, Krakowa i Małopolski, Wrocławia i Dolnego Śląska, a także regionów sąsiednich: Podkarpackiego, Podlaskiego i Świętokrzyskiego.

PONAD 350 ZDJĘĆ OD 80 AUTORÓW

Tym razem było podobnie. Blisko 80 autorów utrwaliło wyjątkowe chwile i podzieliło się swoimi wrażeniami i artystycznymi efektami pobytu w Lubelskiem, przesyłając nam ponad 350 fotografii. Atutem konkursu jest jego otwarta formuła dopuszczająca uczestnictwo zarówno profesjonalistów zajmujących się fotografią artystyczną czy reportażową, jak i osoby fotografujące amatorsko. Mogą wziąć w nim udział nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież za zgoda rodziców lub opiekunów.  

Konkurs ma dwie kategorie: artystyczną i reportażową. Co roku liczymy, że fotografia artystyczna pokaże nasz region okiem i obiektywem ludzi wrażliwych na piękno i unikatowość natury, ale też krajobrazu z bogactwem miejsc, obiektów, wydarzeń, ludzi. Mogą to być zdjęcia będące efektem fotograficznych plenerów, jak i atrakcyjne kadry uchwycone podczas turystycznych wędrówek po regionie. Z kolei fotografia reportażowa powinna przedstawiać obraz wydarzeń, w których człowiek odgrywa główną rolę. Wszystko zgodnie z hasłem promocyjnym „Lubelskie. Smakuj życie!”

CENNE NAGRODY

Fotografie oceniało profesjonalne jury, w którym zasiedli doświadczeni fotograficy – Piotr Maciuk, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga, Jacek Zaim – członek Fotoklubu RP oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz Mikołaj Majda – fotografik prasowy i reklamowy z Agencji Ivent Mikołaj Majda. Skład jury uzupełnili Grzegorz Jaworski, artysta grafik i Adam Niedbał specjalista ds. promocji i redagowania biuletynów w Departamencie Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Jurorzy rozdysponowania, w obu kategoriach konkursowych, karty zakupowe o nominałach 2000 zł za I miejsca, 1000 zł za II miejsca i 500 zł za III miejsca. Wyróżniono także 16 kolejnych zdjęć, których autorzy otrzymali zestawy wydawnictw i materiałów promocyjnych „Lubelskie. Smakuj życie!”.

Nagrodzone i wyróżnione prace prezentujemy na pokonkursowej wystawie, którą można oglądać od poniedziałku do piątku w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Artura Grottgera 4 w godzinach pracy Urzędu (7.30 – 15.30). Zdjęcia publikujemy również w wydawnictwach promujących Region Lubelski, w tym w katalogu, wydanym w formie kalendarza na 2022 rok. Zilustrują one także informacyjne i promocyjne strony i profile społecznościowe Województwa Lubelskiego.

Wręczając nagrody laureatom Zdzisław Szwed Członek Zarządu Województwa Lubelskiego i Piotr Maciuk – przewodniczący jury zgodnie podkreślali, że Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Lubelskie. Smakuj życie!” to świetna promocja naszego regionu, a nadesłane zdjęcia niezmiennie pokazują jego piękno. Zarówno tych miejsc, które tradycyjnie przyciągają w Lubelskie, jak i tych mniej popularnych czy jeszcze nieodkrytych przez turystów.

Laureaci 10 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lubelskie. Smakuj życie!”:

Fotografia artystyczna:

  • I nagroda, Rafał Długosz za zdjęcie „Ulewa nad miastem – panorama Lublina”
  • II nagroda, Mateusz Skowronek – „Zachód słońca nad jeziorem Zagłębocze”
  • III nagroda, Wojciech Chudzik – „Krasny Staw II”
  • Wyróżnienia: Andrzej Teleon – „Przydrożne drzewo w promieniach słońca”, Anna Langwińska-Wołodkiewicz – „Wola życia – Sobianowice”, Mateusz Skowronek za 4 zdjęcia – „Pole słoneczników w okolicy Lubartowa”, „Zimowy poranek nad rzeką Wieprz”, „Wrzosowisko o wschodzie słońca” i „Mglisty poranek nad rzeką Wieprz”, Tomasz Hens – „Poranne światło – Zalew Zemborzycki”, Andrzej Niezgoda – „Bobrówka – ścieżka przyrodnicza”, Dorota Nowacka – „Zachód słońca – Radawiec Duży”, Piotr Pitucha – „Przekładaniec – Krzczonowski Park Krajobrazowy”.
Panorama miasta, czarne chmury, w oddali ulewa nad oświetlonym miastem.
I nagroda, Rafał Długosz „Ulewa nad miastem – panorama Lublina”
Jezioro, pomost, dwie łodzie, różowo -czerwone niebo, wspaniały zachód słońca.
II nagroda, Mateusz Skowronek – „Zachód słońca nad jeziorem Zagłębocze”
Ośnieżony brzeg jeziora, mgła, małe stado łabędzi.
III nagroda, Wojciech Chudzik – „Krasny Staw II” 

 

Fotografia reportażowa:

  • I nagroda, Urszula Pieńkowska za zdjęcie „Widziałam nietoperza cień”
  • II nagroda, Kinga Hendzel – „Pilotka”
  • III nagroda, Andrzej Teleon – „Sprzeczka dzięcioła z grzywaczem”
  • Wyróżnienia: Kinga Hendzel – „Linoskoczek”, Andrzej Teleon za 2 zdjęcia – „Gęgawy w blasku słońca” i „Śniadanie bażantów na rzepakowym polu”, Rafał Bil – „Carnaval Sztukmistrzów”, Urszula Pieńkowska – „Pasjonaci”, Wiesław Jabłoński – „Żołny – nauka latania”
Alejka starego miasta, między budynkami rozwieszone imitacje nietoperzy, w centrum wielki cień nietoperza.
I nagroda, Urszula Pieńkowska za zdjęcie „Widziałam nietoperza cień”
Instalacja - samolot zawieszony między budynkami, błękitne niebo i budynek w tle.
II nagroda, Kinga Hendzel – „Pilotka”
Las, na gałęzi drzewa siedzą dwa barwne ptaki
III nagroda, Andrzej Teleon – „Sprzeczka dzięcioła z grzywaczem”