Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Lubelskie Partnerem Filmu „POWSTANIEC 1863”

Bardzo mocnym akcentem obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie film fabularny „Powstaniec 1863”, opowiadający o losach legendarnego dowódcy oddziału powstańczego z Podlasia i Lubelszczyzny – księdza Stanisława Brzóski. Partnerem obrazu, którego premiera w polskich kinach zaplanowana jest 12 stycznia 2024 roku, jest Województwo Lubelskie.

W poniedziałek 20 listopada 2023 r., w Sali Kinowej Centrum Bankowo-Finansowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców filmu, w tym reżysera i producenta Tadeusza Syki oraz odtwórców głównych ról: Sebastiana Fabijańskiego, Ksawerego Szlenkiera, Karoliny Szymczak, Olgierda Łukasiewicza, Daniela Olbrychskiego, Wiaczesława Boguszewskiego. Obecni byli także partnerzy filmu. Marszałka Województwa Lubelskiego reprezentowała Agnieszka Drozd-Bownik – dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Uczestnicy konferencji podkreślali wartość obrazu, nakręconego w rocznicowym roku powstania. Film z pewnością będzie wielkim wydarzeniem, tym bardziej, że ostatnia pełnometrażowa fabuła poświęcona Powstaniu Styczniowemu – „Szwadron” Juliusza Machulskiego ma już 30 lat, a inny z filmów o tej tematyce – „Wierna rzeka” Tadeusza Chmielewskiego powstał przed 40. laty!

„Powstaniec 1863” to produkcja opowiedziana z perspektywy kapelana i dowódcy powstańczego ks. Stanisława Brzóski (odtwarzanego przez Sebastiana Fabijańskiego). Oficer i naczelny kapelan powstania, wspierany przez niemniej odważnego adiutanta Franciszka Wilczyńskiego (w tej roli Ksawery Szlenkier), przez dwa lata walczył na dużym obszarze Podlasia i Lubelszczyzny, siejąc popłoch w oddziałach wroga. Nazwany przez Rosjan „Duchem” już za życia stał się legendą, która trwa do dziś. W wielu miejscach naszego regionu stoją pomniki i tablice ks. generała Stanisława Brzóski, jego imię noszą szkoły oraz drużyny harcerskie i strzeleckie.

Tadeusz Syka – producent, scenarzysta i reżyser filmu mówił o wielkiej potrzebie nakręcenia w rocznicowym roku obrazu niosącego wartości patriotyczne oraz przekaz o polskiej historii, w tym dążeniach do niepodległości. Wiaczesław Boguszewski, polsko-ukraiński aktor odtwarzający carskiego generała Zachara Maniukina, zwanego katem Podlasia, podkreślał też aktualność historycznego przesłania o grozie rosyjskiego imperializmu, którego ofiarą jest Ukraina.

Ogólnopolska premiera filmu fabularnego „Powstaniec 1863” zaplanowana jest na 12 stycznia 2024 r. Producent – Klasyka PRO Sp. z o.o. w Warszawie oraz dystrybutor – Kino Świat zapowiadają również międzynarodową prezentację, w tym w USA, Kanadzie i Australii. Ma w tym pomóc partner strategiczny – Fundacja Tylko Orły. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie, w ramach samorządowego programu „Warto być Polakiem”.

galeriaGALERIA