Departament Promocji, Sportu i Turystyki

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2021

Tegoroczne święto plonów – Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Lubyczy Królewskiej w niedzielę 12 września. Do udziału w tej szczególnej uroczystości zapraszają wspólnie Województwo Lubelskie i Powiat Tomaszowski.

Dożynki Wojewódzkie to okazja do podziękowania rolnikom i mieszkańcom wsi za ciężką, odpowiedzialną pracę i wielki wkład jaki wnoszą w rozwój naszego województwa i kraju.
W dobie trwającej pandemii nabiera szczególnego znaczenia własne suwerenne rolnictwo, zdolne nas wyżywić – podkreślał podczas ubiegłorocznych uroczystości dożynkowych Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Po rocznej przerwie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w pełnej oprawie. Rozpoczną się korowodem a po uroczystej Mszy Świętej obrzęd dożynkowy zaprezentuje Zespół Folklorystyczny „Roztocze” i chór Terna-Vox z Tarnawatki. Nie zabraknie także części kiermaszowo-koncertowej, która przyciąga tysiące uczestników, włącznie z występami gwiazd – zespołów Golec uOrkiestra, De Mono, Milano i Top Girls.

Dożynki są także okazją do rozstrzygnięcia konkursów – powiatowego i wojewódzkiego – na wieńce dożynkowe. O tym jak piękne wieńce powstają w naszym regionie świadczy chociażby fakt, że w ubiegłym roku w trakcie Dożynek Prezydenckich, które odbyły się we wrześniu w Warszawie w konkursie o nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na najładniejszy tradycyjny wieniec, drugie miejsce zdobyła grupa z Koła Gospodyń Wiejskich Zagrody Razem z gminy Żyrzyn w powiecie puławskim.
Uroczystości dożynkowe rozpoczną się w Lubyczy Królewskiej w niedzielę 12 września o godz.11.