Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Bushcraft i survival w Lasach Janowskich

Bushcraft i survival w Lubelskiem? Oczywiście, #KierunekLubelskie daje taką możliwość.

Mija prawie rok działania pilotażowego programu udostępniania obszarów leśnych mający na celu poszerzenie aktywności typu bushcraft i survival. W województwie lubelskim do tego celu wybrano Nadleśnictwo Janów Lubelski. Program ruszył 21 listopada 2019 roku, pierwotnie miał trwać do 23 listopada 2020 roku, decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 107 z dnia 25 września okres ten został przedłużony do dnia 31 stycznia 2021 roku.

Na potrzeby programu został utworzony szczegółowy regulamin, w którym określono zasady korzystania z udostępnionego terenu, wyznaczono między innymi obszar objęty programem, możliwość zgłaszania pobytu oraz sposób użytkowania dobra jakie daje nam las. Od końca 2019 roku do teraz na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski odnotowano 35 zgłoszeń pobytu, w których uczestniczyło łącznie ponad 90 osób. W większości były to wyprawy na dwa dni z jednym noclegiem. Największym zainteresowaniem cieszył się okres wakacyjny, kiedy to ciepłe noce ułatwiały przetrwanie w dzikich warunkach, chociaż pojawiły się też osoby nocujące w lesie w okresie zimowym. Niemała liczba miłośników obcowania z przyrodą świadczy o chęci społeczeństwa do tego typu aktywności. Ponadto osoby, które podzieliły się wrażeniami po spędzonej nocy w lesie odczuły wiele pozytywnych emocji oraz nabyły nowych doświadczeń. Nadleśnictwo jako gospodarz terenu nie zauważyło, ani nie odczuło żadnych negatywnych zdarzeń czy sygnałów związanych z uczestnictwem w programie.

Nadleśnictwo Janów Lubelskie wyraża pozytywną opinię, aby program pilotażowy wszedł na stałe i dawał satysfakcję z takiego sposobu aktywności.

Regulamin. Zarządzenie nr 71.

Lokalizacja miejsca postoju pojazdów