Departament Promocji, Sportu i Turystyki

W Utrechcie o Green Velo

W Utrechcie o Green Velo

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo był promowany na największych i najważniejszych targach turystyki pieszej i rowerowej w krajach Beneluksu – „Fiets & Wandelbeurs” w Utrechcie. Głównej wystawie, zorganizowanej w dniach 28 lutego – 1 marca 2020 roku, towarzyszył widowiskowy salon „E-Bike Xperience” z pokazami rowerów elektrycznych oraz torami do jazdy rekreacyjnej i wyczynowej.

Targową promocję Green Velo przygotowały wspólnie województwa przez które przebiega ten szlak, czyli: Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-mazurskie. Okazało się, że wśród kilkudziesięciu tysięcy odwiedzających (organizatorzy oszacowali ich ilość na ok. 40 tys.) byli rowerzyści, którzy znają już Wschodni Szlak Rowerowy. Dotychczas odwiedzili Warmię, Mazury i Podlasie, a teraz chcieliby pojechać bardziej na południe – w Lubelskie, na Podkarpacie, albo w Świętokrzyskie. Stąd nie brakowało pytań, szczególnie ze strony holenderskich seniorów, o możliwości dojazdu – najlepiej pociągiem i to z własnymi rowerami.

Dla wielu z nich Wschodnia Polska jest nadal zupełnie nieznanym kierunkiem, a ich wiedza i doświadczenia związane ze Wschodnią Europą kończą się na … Berlinie. To tam, a nie w Warszawie widzą główny punkt przesiadkowy w ewentualnej podróży kolejowej albo lotniczej. Nasz region kojarzą na ogół z paroma miejscami – Zamościem jako atrakcyjnym miastem wycieczkowym z listy UNESCO, Lublinem jako siedzibą KUL i miejscem wakacyjnych festiwali oraz z Sobiborem, znanym im z byłego niemieckiego obozu zagłady, w którym naziści uśmiercili około 84 tys. europejskich Żydów, w tym aż 34 tysiące obywateli Holandii.

Turystów z Niderlandów i innych krajów Beneluksu fascynuje na szlaku Green Velo nie tyle historia, co egzotyka mało zurbanizowanych przygranicznych obszarów, zaskakujących pięknem krajobrazów, bogactwem przyrody i śladami wielu kultur i religii. Przyznawali, że taka podróż, pozwalająca na odkrycie zupełnie nieznanych miejsc i klimatów, byłaby dużym wyzwaniem i przygodą. A jej przedsmak dawały kinowe seanse w ustawionej przy stoisku kapsule 5D, w której można było oglądać krótkie filmy z różnych odcinków szlaku Green Velo.

Warto dodać, że jeszcze tej wiosny regiony Lubelski, Podkarpacki, Podlaski, Świętokrzyski, Warmińsko-Mazurski zaplanowały wspólną turystyczną promocję Wschodniego Szlaku Rowerowego podczas Targów Free Time w Gdańsku (4-5 kwietnia), Pikniku Naukowego na PGE Narodowym w Warszawie (9 maja), Pikniku nad Odrą na Wałach Chrobrego w Szczecinie (9-10 maja) oraz na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Opolu (22-24 maja).

Więcej o szlaku: www.greenvelo.pl

galeriaGALERIA

no images were found