Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Spotkanie konsultacyjne ws. udziału w targach turystycznych

7 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się spotkanie konsultacyjne, dotyczące udziału województwa lubelskiego w targach turystycznych w kraju i za granicą.

W spotkaniu uczestniczyli Wicemarszałek Michał Mulawa i Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Artur Domański. Licznie przybyli przedstawiciele biur podróży, hoteli, lokalne organizacje turystyczne, instytucje kultury, przedstawiciele portu lotniczego Lublin i Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz organizacje, które chcą aktywnie uczestniczyć w promocji regionu lubelskiego.

„Turystyka to ważna, rozwijająca się gałąź gospodarki, więc zależy nam na współpracy z branżą turystyczną w celu osiągania znaczących efektów”, mówił Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, który rozpoczął spotkanie.

Udział w targach turystycznych to przede wszystkim prezentacja regionu i oferty turystycznej. To także spotkania z branżą z kraju i zagranicy, zdobywanie nowych kontaktów, udział w szkoleniach i debatach, które pozwalają aby promocja turystyczna była bardziej skuteczna. Ważny jest zatem udział biur podróży, instytucji kultury, hoteli i pensjonatów. Lubelskie to piękny, naturalny i niezadeptany region, gdzie można „poczuć spokój” i „usłyszeć ciszę”. Turystyka weekendowa, turystyka wiejska, kulturowa, przyrodnicza oraz rowerowa to kierunki, które będą wyznaczały trendy w najbliższej przyszłości, uznali wspólnie zebrani goście.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że województwo lubelskie może zyskać większą liczbę turystów dzięki budowie europejskiej międzynarodowej trasy szybkiego ruchu, relacji północ-południe, tzw. Via Carpathia. Dodatkowym ważnym elementem jest Port Lotniczy Lublin, który ułatwi napływ turystów z zagranicy. Region lubelski ma bardzo duży potencjał turystyczny  i cieszy się zainteresowaniem wśród zagranicznych gości, dlatego ważne jest, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i prezentować ofertę także na targach międzynarodowych. Podczas spotkania konsultowano miejsca prezentacji regionu lubelskiego na targach poza granicami naszego kraju. Przedstawiciele branży turystycznej z naszego regionu wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w wybranych zarówno międzynarodowych targach turystycznych jak i krajowych.

Na zakończenie Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Artur Domański dziękując za udział w konsultacjach, stwierdził że „razem możemy więcej, bo współpraca pomiędzy różnymi organizacjami turystycznymi może przynieść wymierne korzyści dla całego regionu”.