Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Rowerzyści na Roztoczu

Najważniejszym szlakiem na terenie Roztocza jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który prowadzi od miejscowości Podlesina przy granicy z województwem podkarpackim prowadząc dalej przez Susiec, Józefów, Zwierzyniec do Szczebrzeszyna (ok. 60 km). Ciekawą alternatywą dla szlaku Green Velo jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który na części polskiej liczy ok. 186 km i rozpoczyna się w Kraśniku, a kończy w Hrebennem przy granicy polsko-ukraińskiej.

Na szlaku i w jego okolicach w ostatnim roku zainstalowano  9 przestronnych i nowoczesnych Punktów Obsługi Rowerzystów. Większość z nich wyposażona jest w drewniany deszczochron, tablice informacyjną, stojaki rowerowe oraz stacje naprawy rowerów. Szczegółowe lokalizacje tych obiektów znajdują się na stronie www.roweloveroztocze.pl Działania te zrealizowano w ramach projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic”  realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014 – 2020.

Ważnym elementem tej inwestycji było zainstalowanie na trasie Szlaku, mierników ruchu rowerowego (pętle indukcyjne) aby regularnie badać ruch rowerowy  na CSRR (lokalizacje w: Zwierzyniec, ul. Partyzantów, Józefów Pardysówka, Zwierzyniec OEM, Bełżec POR).

W okresie dwóch miesięcy od 1.05.2021 roku do 30 czerwca 2021 roku czujniki będące w 4 lokalizacjach zarejestrowały 50457 przejazdów rowerzystów: Zwierzyniec, ul. Partyzantów 23 259, Zwierzyniec przy OEM 13 153, Józefów Pardysówka 9 144, Bełżec 4 901. Najwięcej osób zanotowano w sobotę 5 czerwca 2021 roku – 580 rowerzystów w Zwierzyńcu, ul. Partyzantów. Ponad 50 tys. rowerzystów na początku sezonu daje doskonałą prognozę na cały sezon rowerowy.

Zapraszamy na Roztocze!

flaga Unii Europejskiej