Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Rodzinny Rajd Rowerowy Pagórami Chełmskimi

Chełmska Grupa Rowerowa w dniu 16 sierpnia 2020 roku, przy patronacie Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, zorganizowała blisko 30 kilometrowy rodzinny rajd rowerowy Pagórami Chełmskimi. Przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych oraz poruszając się w bezpiecznych grupach, impreza rozpoczęła się startem przy Chełmskim Parku Wodnym, a zakończyła przy zalewie Maczuły w gościnnej gminie Leśniowice. Łączna ilość uczestników przekroczyła 80 osób. Dzięki słonecznej pogodzie, uczestnicy w różnym przekroju wiekowym  poczynając od dzieci a kończąc na seniorach, pokonali trasę rajdu w dobrych humorach, z uśmiechem, aktywnie spędzając niedzielne popołudnie.

Zarząd Województwa Lubelskiego wsparł inicjatywę rajdu realizując pomysł letnich imprez rowerowych, które mają na celu promowanie regionu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Turystyka rowerowa jest jednym z wielu priorytetów turystycznych województwa. Trasy i szlaki rowerowe w lubelskim tj. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza czy też regionalne szlaki rowerowe Lublin – Kazimierz, Lublin – Wola Uhruska wraz z Nadbużańskim Szlakiem Rowerowym stanowią sieć dobrze wytyczonych i oznakowanych produktów turystycznych, które przyciągają miłośników dwóch kółek z całego kraju. Stale poprawiana infrastruktura rowerowa połączona z pięknymi krajobrazami, czystym powietrzem, spokojem i ciszą już teraz jest doskonałą alternatywą dla masowych wyjazdów turystycznych w góry czy nad morze.

Uczestnicy rajdu, po przejechaniu trasy mogli odpocząć i posilić się przy zalewie Maczuły. Odbyły się liczne konkursy z wiedzy o województwie lubelskim oraz z wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Uczestnicy wygrywali bardzo cenne nagrody rowerowe.