Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci pomordowanych Żydów z Radzynia Podlaskiego odbyło się 26 września 2024 r. z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jakuba Jakubowskiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Daniel Grochowski, Ksiądz Dziekan Krzysztof Pawelec – proboszcz Parafii Świętej Trójcy, Symcha Krzysztof Keller – rabin i kantor Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Warszawy, Pastor Tomasz Mańko z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, oraz przedstawiciele samorządu: Wiceburmistrz Miasta Radzyń Podlaski Bożena Lecyk, Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Szczygieł, Radni Powiatowi: Lucjan Kotwica i Zbigniew Smółko.
W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele samorządów szkolnych i wszystkich szkół z miasta oraz mieszkańcy Radzynia Podlaskiego.
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy spotkania udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego, gdzie odbyło się wirtualne spotkanie z Burmistrzem Miasta Kiryat Motzkin w Izraelu Tziki Avisarem, który do osób zebranych w zwrócił się tymi słowami:
W dalszej części uroczystości otwarto wystawę prac Geli Seksztajn, żydowskiej malarki, której dzieła ocalały dzięki jej mężowi, Izraelowi Lichtensteinowi, pochodzącemu z Radzynia Podlaskiego. Prace te zostały ukryte w tajnym archiwum Oneg Szabat w getcie warszawskim i odnalezione po wojnie. Obecnie znajdują się w Yad Vashem i Żydowskim Instytucie Historycznym. Równocześnie otwarto ekspozycję fotografii Tomasza Młynarczyka, przedstawiającą macewy, które zostały odnalezione podczas prac przy budynku dawnej policji w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej używane jako materiał budowlany, po odnalezieniu zostały zabezpieczone i wyeksponowane na cmentarzu żydowskim, tworząc lapidarium pamięci.
Ostatnim punktem wydarzenia był wykład prof. Sabiny Bober pt. Upamiętnienie społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Następnie uczestnicy udali się na cmentarz żydowski. Tam mogli zobaczyć macewy, które zostały wystawione dzięki inicjatywie Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Pana Tadeusza Pietrasa.
Fot. Urząd Miasta Radzyń Podlaski