Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Odsłonięcie tablicy w Markuszowie

Projekt organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego pn. Pamięć jest naszym obowiązkiem rozwija się dzięki współpracy lokalnych samorządów. W ostatni weekend została odsłonięta już 22 tablica pamięci, tym razem w Markuszowie. 

Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Gminy w Markuszowie a gospodarzem wydarzenia był Wójt Leszek Łuczywek. W imieniu marszałka województwa lubelskiego obecna była prof. Sabina Bober. Ponadto w wydarzeniu wziął udział potomek Żydów markuszowskich, na co dzień mieszkający w Nowym Jorku, prof. Dan Oren, który przyjechał wraz z grupą studentów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Gościem wydarzenia był także pastor Steven Reece, założyciel fundacji Matzevah – baptysta zaangażowany w budowanie mostów pomiędzy Chrześcijanami a Żydami oraz dr Teresa Klimowicz ze Studni Pamięci, Monika Tarajko z Teatru NN i dr Paweł Sygowski, historyk, znawca historii żydowskiego cmentarza markuszowskiego.

Poza okolicznościowymi przemówieniami i wspomnieniami historii społeczności żydowskiej Markuszowa, została także odśpiewana modlitwa za pomordowanych. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy historycznych zdjęć Markuszowa w Gminnym Domu Kultury.

W przedwojennym Markuszowie Żydzi stanowili 50% mieszkańców. Podczas Akcji Reinhardt w kwietniu 1942 roku około 500 Żydów zostało przetransportowanych do obozu zagłady w Bełżcu. Do Markuszowa z kolei trafili Żydzi słowaccy, zwiększając populację do około 1500 osób. W maju tego samego roku niemalże wszyscy zostali deportowani do obozu zagłady w Sobiborze. Pod koniec maja w Markuszowie funkcjonował obóz pracy przymusowej, w którym przebywało ok. 150 Żydów słowackich. Obóz został zlikwidowany 2 września 1943 r., przebywający w nim zostali zmuszeni do przemarszu do Nałęczowa. Ich los pozostaje nie znany. 

galeriaGALERIA