9 września gościliśmy w Izbicy, gdzie doszło do kolejnego odsłonięcia tablicy pamięci przekazanej w ramach programu „Pamięć jest naszym obowiązkiem”. Podczas uroczystości obecny był Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, dr hab. Marcin Szewczak prof. KUL.
Z inicjatywy marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego powstał program „Pamięć jest naszym obowiązkiem”, którego celem jest upamiętnienie ofiar Akcji Reinhardt. Tym kryptonimem określano nazistowski plan wymordowania ludności żydowskiej, który został przeprowadzony w latach 1942 – 1943 r. i pozbawił życia 2 mln Żydów.
Spośród zamieszkujących Izbicę przed wojną 5 tyś Żydów, okupację przeżyło najprawdopodobniej 16 osób. Podczas Akcji Reinhardt dochodziło do masowych egzekucji na terenie miasta głównie na cmentarzu żydowskim, podczas których zamordowano co najmniej 4,5 tyś osób. Ze względu na położenie geograficzne Izbicy w mieście zostało utworzone tzw. getto tranzytowe, do którego byli kierowani Żydzi z Protektoratu Czech i Moraw, Rzeszy i Austrii, którzy następnie trafiali do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Getto było przeludnione, panowały w nim bardzo trudne warunki sanitarne i głód. Wielka akcja deportacyjna z Izbicy rozpoczęła się jesienią 1942 r. wówczas naziści rozstrzelali około 500 osób a 5 tyś Żydów deportowano do obozów zagłady. Do likwidacji getta doszło w kwietniu 1943 r., wówczas ostatnich 200 – stu Żydów przewieziono ciężarówkami do obozu zagłady w Sobiborze. Zgodnie z szacunkami przez getto tranzytowe w Izbicy przeszło ponad 20 tyś Żydów.
Główne uroczystości upamiętniające społeczność żydowską Izbicy odbyły się pod budynkiem Urzędu Gminy, na którym została umieszczona tablica. Wydarzeniu towarzyszyły poczty sztandarowe ze Szkół Podstawowych i Ochotniczej Straży Pożarnej a oprawą muzyczną zajęła się Orkiestra Dęta z Tarnogóry. Modlitwę za pomordowanych odmówił biskup Mieczysław Cisło wraz z proboszczem ks. Janem Rządem i rabin Symcha Keller.