W wyniku działań eksterminacyjnych w ramach Akcji „Reinhardt” naziści zamordowali w Międzyrzecu Podlaskim ponad 3 tysiące Żydów. Aby zachować pamięć o ofiarach ludobójstwa, miasto wzięło udział w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego programie „Pamięć jest naszym obowiązkiem”.
Tablicę pamięci, która symbolicznie zostanie odsłonięta podczas uroczystości upamiętniającej pomordowanych, odebrał z rąk Marszałka Jarosława Stawiarskiego burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot. Do przekazania doszło 27 listopada 2023 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Do pierwszych masowych egzekucji ludności żydowskiej w Międzyrzecu Podlaskim doszło zaraz po zajęciu miasta przez Niemców jesienią 1939 r. Okupanci rozstrzelali około tysiąca osób i pochowali w rowie wykopanym wzdłuż ulicy Brzeskiej. W połowie 1940 roku na terenie miasta powstało getto, w którym przebywało około 17 tys. Żydów. Wielu z nich pracowało w utworzonym obozie pracy. Pierwsze transporty z getta do obozu zagłady w Treblince zaczęły się w maju 1942 roku. W sierpniu tego samego roku Niemcy zgromadzili wszystkich Żydów na rynku, gdzie rozstrzelali blisko tysiąc chorych i niedołężnych, a 11 tysięcy osób deportowali do Treblinki. Ostateczna likwidacja getta w Międzyrzecu rozpoczęła się w maju 1943 roku. Niemcy wysłali do obozu zagłady trzy tysiące mieszkańców getta, a kilkaset zamordowali na miejscu. W kolejnych miesiącach wytropili i wymordowali około tysiąca Żydów, którzy ukrywali się na terenie miasta lub w okolicznych lasach. Ostatecznie getto zostało zlikwidowane 17 lipca 1943 roku.