Departament Promocji, Sportu i Turystyki

Minister Sportu ponownie na Lubelszczyźnie

Na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego w poniedziałek 6 lipca b.r. Minister Sportu Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk odwiedziła województwo lubelskie. Celem wizyty było podsumowanie programów realizowanych w naszym regionie przez Ministerstwo Sportu. W latach 2016-2019  na sport powszechny na Lubelszczyźnie Ministerstwo przeznaczyło  ponad 50.000.000 zł.

Podczas wizyty Pani  minister odwiedziła nowo otwarty kompleks basenów Park Avia w Świdniku, uczestniczyła w treningu młodych koszykarzy Miejskiego Klubu Sportowego „Start” Lublin.

Podczas wspólnego briefingu prasowego przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Pani Minister Sportu Danuta Dmowska Andrzejuk wspólnie z Gospodarzem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim podsumowali programy realizowane w 2020 roku przez Ministerstwo Sportu i Samorząd Województwa Lubelskiego.

– Ministerstwo Sportu od pięciu lat sukcesywnie zwiększa nakłady na sport powszechny w całej Polsce, w tym na sport dzieci i młodzieży, realizując szereg programów takich jak m.in: Rządowy Program „KLUB”, Program Szkolny Klub Sportowy czy nowy Program Sportowe Wakacje+. W 2020 roku zaplanowaliśmy na ten cel ponad 282.000.000 zł. – powiedziała Minister Sportu. W ramach tegorocznego Rządowego Programu „KLUB” w województwie lubelskim zostanie wspartych 280 małych i średnich klubów sportowych. Kwota jaką przeznaczono w 2020 roku na wsparcie lokalnych środowisk sportowych to 3.100.000 zł. Wsparcie w ramach Rządowego Programu „KLUB” na Lubelszczyźnie w latach 2016-2020 to 11.800 000 zł.

W latach 2016-2020 Ministerstwo Sportu przeznaczyło na infrastrukturę sportową w województwie lubelskim blisko 166.000.000 zł., dzięki czemu wybudowanych, wyremontowanych lub zmodernizowanych zostanie 448 obiektów.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski podziękował Pani Minister za wsparcie oraz przedstawił programy w ramach których Samorząd Województwa również  wspiera sportowców,  to m.in.: „Z dumą wspieramy sport” – zadanie mające na celu promocję gospodarczą województwa przez sportowców, drużyny i wydarzenia sportowe. Na ten cel w 2020 roku zaplanowano kwotę 4.819.000 zł., „Lubelskie w Tokio 2020”  – program polegający na promocji Województwa Lubelskiego za pośrednictwem olimpijczyków i paraolimpijczyków biorących udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Województwo lubelskie oprócz tego wpiera także młodych uzdolnionych sportowców kwotami comiesięcznych stypendiów. Stypendium przyznawane jest na okres dziewięciu miesięcy (od kwietnia do grudnia 2020 roku). W tym roku  otrzymało je 267 osób, a ich wartość wynosi 855 900 zł. Ponad 4.000.000 zł otrzymali beneficjenci zadań w ramach otwartych konkursów ofert.

W spotkaniach uczestniczyli również: Artur Soboń– Sekretarz Stanu w  Ministerstwie Aktywów Państwowych, Artur Domański– Dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wraz z pracownikami Oddziału Sportu.  

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.