Departament Promocji, Sportu i Turystyki
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wielkimi krokami zbliża się termin obchodów 81. rocznicy bitew tomaszowskich

18 września - 20 września

Wielkimi krokami zbliża się termin obchodów 81. rocznicy bitew tomaszowskich, w ramach których, obok oficjalnych uroczystości, odbędzie się widowiskowa rekonstrukcja walk nawiązujących do kampanii wrześniowej 1939 r.

W sobotę, 19 września, po Mszy św. o godzinie 14:00 w kościele NSJ w Tomaszowie Lubelskim, nastąpi przemarsz grup rekonstrukcyjnych, organizatorów, gości i uczestników pod pomnik Żołnierzy Września i na cmentarz wojskowy, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i apel poległych. Natomiast w Tomaszowskim Domu Kultury o godzinie 17.00 zostanie wyemitowany premierowy film o Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej, która brała udział w I Bitwie Tomaszowskiej.

W niedzielę 20 września na błoniach Dąbrowy Tomaszowskiej o godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Św. polowa, a tuż po jej zakończeniu o godzinie 11.00 rozpocznie się rekonstrukcja komentowana przez prof. Andrzeja Olejko. Organizatorzy tej widowiskowej imprezy zdecydowali, że w bieżącym roku w jej programie znajdzie się fragment działań wojennych z września 1939 r., prowadzonych przez zgrupowanie tzw. „czterech pułkowników” – Tomasza Zieleniewskiego, Władysława Płonkę, Leona Koca i Władysława Filipkowskiego. W tegorocznej rekonstrukcji weźmie udział w sumie ok. 200 rekonstruktorów z całej Polski oraz miejscowa GRH Ludności Cywilnej, natomiast na pozorowanym polu walki zostaną zaprezentowane m.in.: trzydziałowa bateria polskiej baterii polowej kal. 75. mm, polska tankietka TKS, polski samochód pancerny wz. 34, samochód Fiat 508, motocykle z epoki „Sokół” i BMW, czołg LT 38 T produkcji czeskiej oraz niemiecki transporter opancerzony Sd. Kfz. 222. 

 

Szczegóły

Start:
18 września
Koniec:
20 września