XXVI Posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego odbyło się 21 grudnia 2022 r. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie stacjonarnej i za pośrednictwem platformy MS Teams.
W wideokonferencji uczestniczyli członkowie Rady oraz zaproszeni goście, w tym Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Małgorzata Skrok – Sekretarz Województwa Lubelskiego, Bożena Szydło – Skarbnik Województwa Lubelskiego, Jolanta Skrzek – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, Artur Domański – dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki.
Podczas spotkania przyjęto protokół z XXV posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego czwartej kadencji z 28 listopada 2022 roku, a także poddano konsultacji projekt uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie zmiany Regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowe warunki obliczania oraz wypłacania wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze za specjalnego funduszu nagród, dla nauczycieli zatrudnionych w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Województwo Lubelskie.
Przewodniczący rady Ryszard Szczygieł podsumował pracę Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego.
Rada obecnej kadencji w 2022 roku wywiązała się z swoich kompetencji jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego, podjęła także szereg inicjatyw. Członkowie Rady, zarówno jako gremium jak i każdy z osobna, w ramach swojej społecznej działalności w organizacjach pozarządowych, a także w pracy urzędniczej musieli sprostać wyzwaniom wynikającym z następstw agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.
Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego:
a) zaopiniowała 15 projektów uchwał Sejmiku Województwa Lubelskiego:
b) wyraziła opinię o programach:
- „Program Strategiczny Rozwoju Transportu Województwa Lubelskiego do 2030 roku (z perspektywą do 2040 roku) wraz z Oceną Oddziaływania na Środowisko;
- Program współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2023 rok (Rada podjęła decyzję o włączeniu Pana Pawła Wiśniewskiego do opracowania programu).
c) współuczestniczyła w szeregu inicjatyw, takich jak m.in.:
- wsparcie lubelskich organizacji NGO poprzez promocję przekazywania im 1% z rozliczenia PIT;
- spotkanie pn. „Organizacje pozarządowe solidarne z Ukrainą”, które odbyło się 16 maja 2022 r. w UMWL;
- „Lubelskie NGOs dla Ukrainy” – 12 października 2022 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym Lublinie podziękowano lubelskim organizacjom pozarządowym za pomoc kierowaną dla uchodźców z Ukrainy;
- współorganizacja Lubelskiego Forum NGO – cyklicznego dwudniowego święta lubelskich NGO oraz osób i organizacji związanych z trzecim sektorem , podczas którego uhonorowano laureatów ogłoszonego wcześniej Konkursu.
Na zakończenie Wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski oraz Przewodniczący Ryszard Szczygieł złożył najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne dla wszystkich członków Rady i zaproszonych gości.