Departament Promocji, Sportu i Turystyki

X Święto Strzelca Konnego

St. wachm. Kawalerii Ochotniczej Patryk Sagan (n/z) ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2.Pułku Strzelców Konnych został zwycięzcą Memoriału mjr. Michała Radzimińskiego, rozegranego w ramach X Święta Strzelca Konnego, które zakończyło się w niedzielę 14 lipca 2024 w Łotoszynach k/ Hrubieszowa. Memoriał, który upamiętnia słynnego szefa wyszkolenia w przedwojennym 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie, klasyfikuje umiejętności kawalerzystów, biorących udział w pokazach sprawności we władaniu lancą i szablą, konno. Nagrodą była tradycyjnie polska szabla oficerska wzór 1921. 

Głównym celem Święta Strzelca Konnego jest tradycyjnie upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji. Promuje ono równocześnie współczesne budowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej nad wschodnią granicą. Kawaleryjskim pokazom towarzyszyła prezentacja sprzętu i promocja jednostek SZRP – 18.”Żelaznej” Dywizji Zmechanizowanej, 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ciągu dwóch dni weekendu odtworzono Święto Pułkowe 2.Pułku Strzelców Konnych wraz z towarzyszącymi mu pokazami sprawności kawaleryjskiej. Zgodnie z tradycją oficjalne uroczystości poprzedziła Msza św. z ceremoniałem kawaleryjskim w kościele garnizonowym w Hrubieszowie. W ramach uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia Medali „Pro Patria”, nadanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Lecha Parella, osobom zasłużonym w upamiętnianiu tradycji 2.Pułku Strzelców Konnych. Medale otrzymali – ppor. Kawalerii Ochotniczej Kamil Ciesielczuk, stojący na czele Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2.Pułku Strzelców Konnych, Tomasz Zając, wójt Gminy Hrubieszów, który od lat efektywnie współpracuje z organizatorami Święta Strzelca Konnego, oraz Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości. Medale w imieniu Szefa UDSKIOR wręczył płk rez. dr Ryszard Najczuk.

Zgodnie z tradycją po Mszy Św. odbył się Apel Pamięci z ceremonią złożenia kwiatów pod pomnikiem 2PSK na terenie koszar 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego podczas, którego odczytano list od Ministra Obrony Narodowej. W ceremonii, wraz z organizatorami i kawalerzystami, wzięli udział także przedstawiciele administracji samorządowej i państwowej oraz oficerowie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 18 Pułku Przeciwlotniczego, Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po części oficjalnej rozpoczęły się pokazy kawaleryjskie. Rozgrywano je w odniesieniu do regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego „Militari” z lat II RP. Uczestnicy, pomimo wyjątkowo trudnych w tym roku warunków atmosferycznych, zaprezentowali w ciągu dwóch dni ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz pokazy władania białą bronią – szablą i lancą, konno. Warto podkreślić, że w pokazach obok doświadczonych i utytułowanych kawalerzystów, wystąpili też debiutanci, co daje nadzieję na rozszerzanie się kręgu entuzjastów chwalebnych tradycji polskiej kawalerii.

Artystyczną oprawą wydarzenia był sobotni koncert „Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjechała na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska. Godzinne opóźnienie, spowodowane przechodzącą nad Hrubieszowem wieczorną nawałnicą, nie popsuło wieczoru ani artystom, ani publiczności, która brawami nagrodziła wspaniałe wykonania kawaleryjskich marszów i pieśni oraz przedwojennych szlagierów.


Partnerem wydarzenia „X Święto Strzelca Konnego. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK” – jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. 

galeriaGALERIA