„Paprocie zakwitły krwią partyzantów” to tytuł mobilnej wystawy, którą można oglądać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Artura Grottgera 4 w Lublinie (hol na parterze, wystawa dostępna w godzinach pracy urzędu).
Wystawa udostępniona przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej powstała z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę jako hołd złożony uczestnikom bitwy pod Osuchami. Tematem przewodnim ekspozycji są walki stoczone w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 r. przez zgrupowanie mjr. Edwarda Markiewicza „Kaliny”, podczas niemieckiej akcji Sturmwind II. Punktem kulminacyjnym tych zmagań była bitwa pod Osuchami, która toczyła się od 25 do 26 czerwca 1944 r. Głównym celem akcji było zniszczenie niezwykle licznych na tym terenie oddziałów partyzanckich. Do jej przeprowadzenia użyto olbrzymiej ilości wojsk Wehrmachtu, SS, jednostek pancernych i lotniczych. Cała Puszcza została okrążona, a zgrupowane w niej jednostki partyzanckie znalazły się w niekorzystnej sytuacji militarnej. Ekspozycja prezentuje przygotowania do akcji „Burza”, akcje dywersyjne, odwetowe i aprowizacyjne, zmagania poszczególnych oddziałów partyzanckich AK i BCh. Obrazuje także konsekwencje walk i straty jakie poniosło zgrupowanie żołnierzy, którzy zaleźli się potrójnym pierścieniu okrążenia wojsk niemieckich.
Ponadto wystawa nawiązuje do uroczystości patriotyczno – religijnych w Osuchach, odbywających się co roku przy cmentarzu partyzanckim (największym w Polsce) w rocznicę bitwy nad Sopotem. Spoczywają na nim polegli w bitwie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Ekspozycja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.
27 września Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej z okazji 81 Rocznicy utworzenia Służby Zwycięstwu Polski – powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 76 Rocznicy pochówku Żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na największym w kraju cmentarzu partyzanckim w Osuchach umożliwia uczczenie tych wydarzeń:
9:30 – 16:30 zwiedzanie z przewodnikiem Cmentarza i Domu Pamięci oraz szlaku Partyzanckiej Drogi Krzyżowej kardynała Wyszyńskiego
15:00 wspólna modlitwa na cmentarzu prowadzona przez Zespół „Lucus” oraz odczytanie nazwisk Poległych pochowanych na wojskowej nekropolii w Osuchach